Derfor skærer styrelse i it-sikkerheds-kampagne

En oplysningskampagne, der skal ruste danskerne imod it-trusler, er blevet skåret med en million kroner. Læs hvorfor.

Artikel top billede

Digitaliseringsstyrelsen, der har ansvaret for netsikker.nu oplysningskampagnen, forklarer nu, hvorfor man ikke bruger så mange penge, som tidligere år.

Kampagne- og kommunikations-medarbejder Nina Schøller-Larsen oplyser, at Digitaliseringsstyrelsen har prioriteret årets kampagneaktiviteter baseret på erfaringer med tidligere kampagner.

"I det lys har vi besluttet primært at køre en onlinekampagne, som vi dog har suppleret med én trykt folder, der er målrettet "nye it-brugere"."

Ressortomlægning på i vejen

"Kampagnen er dermed blevet mere fokuseret og i øvrigt billigere end sidste år," fremhæver hun.

Den kampagne, der kører nu, var oprindeligt tiltænkt til efteråret 2011, men på grund af ressortomlægninger måtte styrelsen udskyde kampagnen til primo 2012, forklarer Nina Schøller-Larsen.

Ergo skulle den 347.000 kroner dyre kampagne være afviklet i 2011 og have fulgt 2009 og 2010-kampagnerne til henholdsvis 1,3 og 1,4 millioner kroner.

Det er en online-kampagne i år

Men kampagne-medarbejderen mener ikke, at man kan sammenligne med tidligere år, da styrelsen i år kun kører en online-kampagne.

"Vær desuden opmærksom på at kampagnen der kører nu, udelukkende er en online kampagne bortset fra en folder, der er henvendt til "de nye it-brugere."

"Så det er lidt svært at sammenligne årets "lille" kampagne med de to tidligere års kampagner," oplyser hun til Computerworld.

Hun understreger, at der ikke har været utilfredshed med tidligere års kampagner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S