Derfor skærer styrelse i it-sikkerheds-kampagne

En oplysningskampagne, der skal ruste danskerne imod it-trusler, er blevet skåret med en million kroner. Læs hvorfor.

Artikel top billede

Digitaliseringsstyrelsen, der har ansvaret for netsikker.nu oplysningskampagnen, forklarer nu, hvorfor man ikke bruger så mange penge, som tidligere år.

Kampagne- og kommunikations-medarbejder Nina Schøller-Larsen oplyser, at Digitaliseringsstyrelsen har prioriteret årets kampagneaktiviteter baseret på erfaringer med tidligere kampagner.

"I det lys har vi besluttet primært at køre en onlinekampagne, som vi dog har suppleret med én trykt folder, der er målrettet "nye it-brugere"."

Ressortomlægning på i vejen

"Kampagnen er dermed blevet mere fokuseret og i øvrigt billigere end sidste år," fremhæver hun.

Den kampagne, der kører nu, var oprindeligt tiltænkt til efteråret 2011, men på grund af ressortomlægninger måtte styrelsen udskyde kampagnen til primo 2012, forklarer Nina Schøller-Larsen.

Ergo skulle den 347.000 kroner dyre kampagne være afviklet i 2011 og have fulgt 2009 og 2010-kampagnerne til henholdsvis 1,3 og 1,4 millioner kroner.

Det er en online-kampagne i år

Men kampagne-medarbejderen mener ikke, at man kan sammenligne med tidligere år, da styrelsen i år kun kører en online-kampagne.

"Vær desuden opmærksom på at kampagnen der kører nu, udelukkende er en online kampagne bortset fra en folder, der er henvendt til "de nye it-brugere."

"Så det er lidt svært at sammenligne årets "lille" kampagne med de to tidligere års kampagner," oplyser hun til Computerworld.

Hun understreger, at der ikke har været utilfredshed med tidligere års kampagner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S