Derfor skærer styrelse i it-sikkerheds-kampagne

En oplysningskampagne, der skal ruste danskerne imod it-trusler, er blevet skåret med en million kroner. Læs hvorfor.

Artikel top billede

Digitaliseringsstyrelsen, der har ansvaret for netsikker.nu oplysningskampagnen, forklarer nu, hvorfor man ikke bruger så mange penge, som tidligere år.

Kampagne- og kommunikations-medarbejder Nina Schøller-Larsen oplyser, at Digitaliseringsstyrelsen har prioriteret årets kampagneaktiviteter baseret på erfaringer med tidligere kampagner.

"I det lys har vi besluttet primært at køre en onlinekampagne, som vi dog har suppleret med én trykt folder, der er målrettet "nye it-brugere"."

Ressortomlægning på i vejen

"Kampagnen er dermed blevet mere fokuseret og i øvrigt billigere end sidste år," fremhæver hun.

Den kampagne, der kører nu, var oprindeligt tiltænkt til efteråret 2011, men på grund af ressortomlægninger måtte styrelsen udskyde kampagnen til primo 2012, forklarer Nina Schøller-Larsen.

Ergo skulle den 347.000 kroner dyre kampagne være afviklet i 2011 og have fulgt 2009 og 2010-kampagnerne til henholdsvis 1,3 og 1,4 millioner kroner.

Det er en online-kampagne i år

Men kampagne-medarbejderen mener ikke, at man kan sammenligne med tidligere år, da styrelsen i år kun kører en online-kampagne.

"Vær desuden opmærksom på at kampagnen der kører nu, udelukkende er en online kampagne bortset fra en folder, der er henvendt til "de nye it-brugere."

"Så det er lidt svært at sammenligne årets "lille" kampagne med de to tidligere års kampagner," oplyser hun til Computerworld.

Hun understreger, at der ikke har været utilfredshed med tidligere års kampagner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect