Så vildt mange millioner tjener it-industriens topchefer

En direktør fik lønforhøjelse på 91 millioner kroner sidste år - men tjener stadig markant mindre end andre topchefer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Administrerende direktør for Verizon, Lowell McAdam, har modtaget lønforhøjelser, der svarer til mere end en tredobling af hans løn, efter sin udnævnelse til administrerende direktør i august sidste år.

Ifølge papirer, der blev indleveret til det amerikanske datatilsyn i denne uge, modtog Lowell McAdam en samlet lønpakke på godt 133 millioner kroner, der bestod af et salær på 8,1 millioner kroner, aktier for 108,5 millioner kroner og godt 13,6 millioner kroner i kompensationer.

I 2010, da han stadig arbejdede som driftschef for Verizon, modtog Lowell McAdam en samlet lønpakke på godt 41,7 millioner kroner, som bestod af et grundsalær på godt 5,3 millioner kroner, aktier for knap 25 millioner kroner og godt 10 millioner kroner i kompensationer.

Lowell McAdams lønforhøjelse er på linje med den løn, den tidligere administrerende direktør, Ivan Seiderberg, modtog i 2011.

I løbet af sit sidste år på jobbet modtog han en samlet lønpakke på 153,4 millioner kroner, der bestod af en grundløn på 12,2 millioner kroner, 113 millioner kroner i aktier og godt 20 millioner kroner i kompensationer.

Lowell McAdams løn er desuden lidt højere end for administrerende direktør for AT&T, Randall Stephenson, der modtog godt 127 millioner kroner i 2011.

Så meget tjener topcheferne

Lowell McAdam har fået sin lønforhøjelse samtidig med, at han i offentligheden argumenterede for, at kabel-arbejdere hos Verizon måtte acceptere en dårligere overenskomst, hvis virksomheden skulle forblive konkurrencedygtig.

Sagen resulterede i en kortvarig strejke blandt 45.000 medarbejdere sidste sommer. Under strejken skrev Lowell McAdam et brev til AT&T's ledelse, hvor han understregede behovet for nedskæringer.

"Det er tydeligt, at en del af de eksisterende kontrakter, som oprindeligt er blevet forhandlet på plads i en tid, da Verizon oplevede langt mindre konkurrence, ikke svarer til de økonomiske realiteter i forretningsverdenen i dag," skrev han.

"Som den amerikanske bilindustri også måtte sande for nogle år siden, så kan manglende tilpasninger - når behovet er åbenlyst - vise sig katastrofalt."

I 2010 tjente de fem ledende administrerende direktører i USA gennemsnitligt 245,6 millioner kroner om året.

Larry Ellison fra Oracle lå i toppen af tech-direktørerne med 405,8 millioner kroner, efterfuldt af Tim Cook fra Apple med 342,1 millioner kroner, tidligere direktør for IBM Sam Palmisamo med 183,5 millioner kroner og AT&T's Randall Stephenson.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S