Så vildt mange millioner tjener it-industriens topchefer

En direktør fik lønforhøjelse på 91 millioner kroner sidste år - men tjener stadig markant mindre end andre topchefer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Administrerende direktør for Verizon, Lowell McAdam, har modtaget lønforhøjelser, der svarer til mere end en tredobling af hans løn, efter sin udnævnelse til administrerende direktør i august sidste år.

Ifølge papirer, der blev indleveret til det amerikanske datatilsyn i denne uge, modtog Lowell McAdam en samlet lønpakke på godt 133 millioner kroner, der bestod af et salær på 8,1 millioner kroner, aktier for 108,5 millioner kroner og godt 13,6 millioner kroner i kompensationer.

I 2010, da han stadig arbejdede som driftschef for Verizon, modtog Lowell McAdam en samlet lønpakke på godt 41,7 millioner kroner, som bestod af et grundsalær på godt 5,3 millioner kroner, aktier for knap 25 millioner kroner og godt 10 millioner kroner i kompensationer.

Lowell McAdams lønforhøjelse er på linje med den løn, den tidligere administrerende direktør, Ivan Seiderberg, modtog i 2011.

I løbet af sit sidste år på jobbet modtog han en samlet lønpakke på 153,4 millioner kroner, der bestod af en grundløn på 12,2 millioner kroner, 113 millioner kroner i aktier og godt 20 millioner kroner i kompensationer.

Lowell McAdams løn er desuden lidt højere end for administrerende direktør for AT&T, Randall Stephenson, der modtog godt 127 millioner kroner i 2011.

Så meget tjener topcheferne

Lowell McAdam har fået sin lønforhøjelse samtidig med, at han i offentligheden argumenterede for, at kabel-arbejdere hos Verizon måtte acceptere en dårligere overenskomst, hvis virksomheden skulle forblive konkurrencedygtig.

Sagen resulterede i en kortvarig strejke blandt 45.000 medarbejdere sidste sommer. Under strejken skrev Lowell McAdam et brev til AT&T's ledelse, hvor han understregede behovet for nedskæringer.

"Det er tydeligt, at en del af de eksisterende kontrakter, som oprindeligt er blevet forhandlet på plads i en tid, da Verizon oplevede langt mindre konkurrence, ikke svarer til de økonomiske realiteter i forretningsverdenen i dag," skrev han.

"Som den amerikanske bilindustri også måtte sande for nogle år siden, så kan manglende tilpasninger - når behovet er åbenlyst - vise sig katastrofalt."

I 2010 tjente de fem ledende administrerende direktører i USA gennemsnitligt 245,6 millioner kroner om året.

Larry Ellison fra Oracle lå i toppen af tech-direktørerne med 405,8 millioner kroner, efterfuldt af Tim Cook fra Apple med 342,1 millioner kroner, tidligere direktør for IBM Sam Palmisamo med 183,5 millioner kroner og AT&T's Randall Stephenson.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

AI Product Owner

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect