Så vildt mange millioner tjener it-industriens topchefer

En direktør fik lønforhøjelse på 91 millioner kroner sidste år - men tjener stadig markant mindre end andre topchefer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Administrerende direktør for Verizon, Lowell McAdam, har modtaget lønforhøjelser, der svarer til mere end en tredobling af hans løn, efter sin udnævnelse til administrerende direktør i august sidste år.

Ifølge papirer, der blev indleveret til det amerikanske datatilsyn i denne uge, modtog Lowell McAdam en samlet lønpakke på godt 133 millioner kroner, der bestod af et salær på 8,1 millioner kroner, aktier for 108,5 millioner kroner og godt 13,6 millioner kroner i kompensationer.

I 2010, da han stadig arbejdede som driftschef for Verizon, modtog Lowell McAdam en samlet lønpakke på godt 41,7 millioner kroner, som bestod af et grundsalær på godt 5,3 millioner kroner, aktier for knap 25 millioner kroner og godt 10 millioner kroner i kompensationer.

Lowell McAdams lønforhøjelse er på linje med den løn, den tidligere administrerende direktør, Ivan Seiderberg, modtog i 2011.

I løbet af sit sidste år på jobbet modtog han en samlet lønpakke på 153,4 millioner kroner, der bestod af en grundløn på 12,2 millioner kroner, 113 millioner kroner i aktier og godt 20 millioner kroner i kompensationer.

Lowell McAdams løn er desuden lidt højere end for administrerende direktør for AT&T, Randall Stephenson, der modtog godt 127 millioner kroner i 2011.

Så meget tjener topcheferne

Lowell McAdam har fået sin lønforhøjelse samtidig med, at han i offentligheden argumenterede for, at kabel-arbejdere hos Verizon måtte acceptere en dårligere overenskomst, hvis virksomheden skulle forblive konkurrencedygtig.

Sagen resulterede i en kortvarig strejke blandt 45.000 medarbejdere sidste sommer. Under strejken skrev Lowell McAdam et brev til AT&T's ledelse, hvor han understregede behovet for nedskæringer.

"Det er tydeligt, at en del af de eksisterende kontrakter, som oprindeligt er blevet forhandlet på plads i en tid, da Verizon oplevede langt mindre konkurrence, ikke svarer til de økonomiske realiteter i forretningsverdenen i dag," skrev han.

"Som den amerikanske bilindustri også måtte sande for nogle år siden, så kan manglende tilpasninger - når behovet er åbenlyst - vise sig katastrofalt."

I 2010 tjente de fem ledende administrerende direktører i USA gennemsnitligt 245,6 millioner kroner om året.

Larry Ellison fra Oracle lå i toppen af tech-direktørerne med 405,8 millioner kroner, efterfuldt af Tim Cook fra Apple med 342,1 millioner kroner, tidligere direktør for IBM Sam Palmisamo med 183,5 millioner kroner og AT&T's Randall Stephenson.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job