Artikel top billede

HP bekræfter omfattende ændring af selskabet

HP's Meg Whitman annoncerer en ganske omfattende ændring af selskabet.

Læs også:

HP vil beholde sin pc-division

PSG og IPG bliver til PPSG, når HP fusionerer sin print-division (Imaging and Printing Group) med pc-divisionen (Personal Systems Group) under en ny samlet enhed, der får navnet Printing and Personal Systems Group.

Ifølge en pressemeddelelse fra HP's hovedkvarter i Palo Alto sker fusionen for at sænke omkostningerne og samtidig sætte fart under innovation og investeringer i produktudvikling.

"Denne kombination vil samle to forretningsområder, hvor HP har etableret globalt lederskab. Gennem kunde-fokuseret innovation og operationel effektivitet tror vi på, at vi vil skabe et vinder-scenario for kunder, partnere og aktionærer," siger HP's topchef Meg Whitman i en kommentar.

Det er endnu uvist, hvad HPs print- og pc-fusion vil betyde for den danske HP-organisation.

"HP Danmark har pt. ikke noget at tilføje til den internationale pressemeddelelse," skriver HP Danmarks kommunikationschef Henrik Kirkeskov i en mail til CRN.

Et helt nyt HP

Fusionen bliver den største forandring for HP, siden tidligere direktør for eBay, Meg Whitman, overtog som administrerende direktør sidste september.

Meg Whitman skulle rette op på HP's slingrekurs, efter virksomheden var igennem to forskellige administrerende direktører på lidt over et år og tilsyneladende mistede kursen

HP's Personal Systems Group, som står bag virksomhedens stationære og bærbare computere, er den største division i organisationen og skabte en omsætning på godt 36,5 milliarder kroner sidste år. Tilsammen stod de to afdelinger for omkring halvdelen af HP's samlede salg sidste år. 

Den tidligere administrerende direktør, Leo Apotheker, annoncerede sidste august en plan, hvor HP muligvis ville sælge eller afvikle virksomhedens pc-forretning. 

Det var et kontroversielt skridt for virksomheden, på grund af den usikkerhed det skabte blandt HP's kunder, og efter sin ansættelse var Meg Whitman da også hurtig til at understrege, at HP alligevel ville beholde pc-divisionen.

Læs også:

HP vil beholde sin pc-division




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere