Microsoft klar med særlig Windows-telefon til Kina

Microsoft vil ind på det kinesiske tele-marked, og det skal ske ved hjælp af en særlig type telefon.

Artikel top billede

Læs også:

To år efter lancering: Så lillebitte er Windows Phone

Computerworld News Service: Onsdag afslørede Microsoft en 'lokal' version af Windows Phone 7.5 til Kina, og virksomhedens partnere er i fuld gang med at forberede det mobile styresystems indtog i landet.

Microsoft fremviste enheder fra Nokia og HTC med det skræddersyede styresystem i forbindelse med en event i Beijing.

Den amerikanske software-gigant samarbejder desuden med Samsung og ZTE om at lancere enheder med Windows Phone senere i år.

Microsofts andel af markedet for mobile styresystemer i Kina er på bare 2,8 procent, fortæller analysehuset Canalys.

Men teknologigiganten satser på at overhale Google og Apple og indtage førstepladsen, sagde Simon Leung, der er administrerende direktør for virksomhedens Kina-afdeling, under et pressemøde.

Prisen for en Windows Phone uden abonnement er faldet til under 1.000 kroner, og kunderne ønsker flere valgmuligheder, pointerede han.

Særlige Kina-funktioner

Udover den lokale version af Windows Phone 7.5 med simplificerede kinesiske tegn har Microsoft tilføjet applikationer til kinesiske sociale netværk og mikroblog-sider, der skal erstatte apps til Facebook og Twitter, som begge er blokerede i Kina.

I dag findes der 2.000 kinesisk-sprogede applikationer til enheder med Windows Phone, og i alt er der 70.000 apps i Windows Phones markedsplads.

Globalt ser er Microsofts andel af markedet for styresystemer til smartphones stadig forholdsvist lille med 1,5 procent i 2011, fortæller Canalys. Google styresystem Android sad på en andel på 49,5 procent, mens Apples iOS stod for 19 procent af markedet.

Windows Phone må kæmpe for det

Canalys regner dog med, at Windows Phone 7.5 vil øge Microsofts andel på markedet for mobile styresystemer til seks procent i år og til omkring 12 procent i 2013, fortæller Nicole Peng, der er analytiker hos Canalys.

Et nøgleelement i den vækst bliver Nokia, der har valgt Windows Phone OS til sine smartphones, og som også er den virksomhed, der har forpligtet sig mest, forklarer Nicole Peng.

Den finske mobil-producent var stadig den største leverandør i Kina i 2011 med en andel på 31,3 procent, fortæller Canalys. Men eksperter siger, at Nokias dominerende position i landet er blevet udhulet af konkurrencen fra smartphones med Android produceret af konkurrenter som Samsung og Huawei Technologies.

"Der er stadig masser af plads til vækst for smartphone-producenterne i Kina, så jeg tror ikke, det er for sent for Microsoft," siger Nicole Peng.

Kina forventes at overgå USA på smartphone-salg senere i år, fortæller analysehuset IDC. På det tidspunkt vil der være solgt 137 millioner smartphones i landet.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest