Microsoft klar med særlig Windows-telefon til Kina

Microsoft vil ind på det kinesiske tele-marked, og det skal ske ved hjælp af en særlig type telefon.

Artikel top billede

Læs også:

To år efter lancering: Så lillebitte er Windows Phone

Computerworld News Service: Onsdag afslørede Microsoft en 'lokal' version af Windows Phone 7.5 til Kina, og virksomhedens partnere er i fuld gang med at forberede det mobile styresystems indtog i landet.

Microsoft fremviste enheder fra Nokia og HTC med det skræddersyede styresystem i forbindelse med en event i Beijing.

Den amerikanske software-gigant samarbejder desuden med Samsung og ZTE om at lancere enheder med Windows Phone senere i år.

Microsofts andel af markedet for mobile styresystemer i Kina er på bare 2,8 procent, fortæller analysehuset Canalys.

Men teknologigiganten satser på at overhale Google og Apple og indtage førstepladsen, sagde Simon Leung, der er administrerende direktør for virksomhedens Kina-afdeling, under et pressemøde.

Prisen for en Windows Phone uden abonnement er faldet til under 1.000 kroner, og kunderne ønsker flere valgmuligheder, pointerede han.

Særlige Kina-funktioner

Udover den lokale version af Windows Phone 7.5 med simplificerede kinesiske tegn har Microsoft tilføjet applikationer til kinesiske sociale netværk og mikroblog-sider, der skal erstatte apps til Facebook og Twitter, som begge er blokerede i Kina.

I dag findes der 2.000 kinesisk-sprogede applikationer til enheder med Windows Phone, og i alt er der 70.000 apps i Windows Phones markedsplads.

Globalt ser er Microsofts andel af markedet for styresystemer til smartphones stadig forholdsvist lille med 1,5 procent i 2011, fortæller Canalys. Google styresystem Android sad på en andel på 49,5 procent, mens Apples iOS stod for 19 procent af markedet.

Windows Phone må kæmpe for det

Canalys regner dog med, at Windows Phone 7.5 vil øge Microsofts andel på markedet for mobile styresystemer til seks procent i år og til omkring 12 procent i 2013, fortæller Nicole Peng, der er analytiker hos Canalys.

Et nøgleelement i den vækst bliver Nokia, der har valgt Windows Phone OS til sine smartphones, og som også er den virksomhed, der har forpligtet sig mest, forklarer Nicole Peng.

Den finske mobil-producent var stadig den største leverandør i Kina i 2011 med en andel på 31,3 procent, fortæller Canalys. Men eksperter siger, at Nokias dominerende position i landet er blevet udhulet af konkurrencen fra smartphones med Android produceret af konkurrenter som Samsung og Huawei Technologies.

"Der er stadig masser af plads til vækst for smartphone-producenterne i Kina, så jeg tror ikke, det er for sent for Microsoft," siger Nicole Peng.

Kina forventes at overgå USA på smartphone-salg senere i år, fortæller analysehuset IDC. På det tidspunkt vil der være solgt 137 millioner smartphones i landet.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Statens IT

Teknisk stærk IT-konsulent

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS