Her er verdens snart største smartphone-marked

Smartphone-salget buldrer frem. Se her, hvilket marked, der står til at blive allerstørst i 2012.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Kina bliver større end USA på smartphonesalg i år, og USA kommer nok aldrig tilbage på førstepladsen igen, konkluderer en rapport fra analysehuset IDC.

Kina forventes at nå en andel på 20,7 procent af det globale marked i år.

Det er en smule mere end USA, der sidder på 20,6 procent af markedet, lyder det fra IDC.

Kina begyndte at sælge flere smartphones i anden halvdel af sidste år.

Storbritannien forventes at komme ind på en tredjeplads med 4,5 procent, efterfulgt af Indien med 2,9 procent og Brasilien med 2,3 procent.

Forskellen vil vokse

IDC forudser, at forskellen mellem Kina og USA bliver større i 2016, efterhånden som adaptionen af smartphones fortsætter på udviklingsmarkederne, men uden vækst i volumen i lande som Indien og Brasilien.

I 2016 forventer IDC, at Kina vil sidde på en markedsandel på 20,2 procent, efterfulgt af USA med 15,3 procent, Indien med 9,3 procent, Brasilien med 4,7 procent og Storbritannien med 3,7 procent.

Billige Android-telefonder til under 1000 kroner har i høj grad drevet markedet i Kina, fortæller IDC.

Priserne vil fortsætte nedad, efterhånden som chippriserne falder, og der kommer mere konkurrence på markedet.

Lokale leverandører i Kina som Huanwei, ZTE og Lenovo vil drive væksten ved at tilbyde skræddersyede enheder til operatørerne, mens Samsung og Nokia vil drive volumen med billigere smartphones, siger IDC.

Lokale leverandører

I Indien forventer IDC, at lokale leverandører som Micromax, Spice, Karbonn og Lava vil begynde at udgive billigere smartphones i forsøget på at kapre kunder fra de såkaldte feature-phones. Operatørerne forventes desuden at indlede en ‘aggressiv' udrulning af 3G-netværk og abonnementer i landet, fortæller IDC.

Lav inflation og en økonomi i kraftig vækst har løftet indkomsterne i Brasilien, og mange af landets forbrugere vil udskifte deres gamle feature-phone med en smartphone, der i dag kan fås til under 1700 kroner, siger IDC.

En anden nøglefaktor i Brasilien har været introduktionen af forudbetalte abonnementer. Det er betydningsfuldt, eftersom fire ud af fem brasilianere har en forudbetalt telefonopkobling, forklarer IDC.

Antallet af mobiltelefoner i Brasilien overstiger nu landets befolkning.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S