Her er verdens snart største smartphone-marked

Smartphone-salget buldrer frem. Se her, hvilket marked, der står til at blive allerstørst i 2012.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Kina bliver større end USA på smartphonesalg i år, og USA kommer nok aldrig tilbage på førstepladsen igen, konkluderer en rapport fra analysehuset IDC.

Kina forventes at nå en andel på 20,7 procent af det globale marked i år.

Det er en smule mere end USA, der sidder på 20,6 procent af markedet, lyder det fra IDC.

Kina begyndte at sælge flere smartphones i anden halvdel af sidste år.

Storbritannien forventes at komme ind på en tredjeplads med 4,5 procent, efterfulgt af Indien med 2,9 procent og Brasilien med 2,3 procent.

Forskellen vil vokse

IDC forudser, at forskellen mellem Kina og USA bliver større i 2016, efterhånden som adaptionen af smartphones fortsætter på udviklingsmarkederne, men uden vækst i volumen i lande som Indien og Brasilien.

I 2016 forventer IDC, at Kina vil sidde på en markedsandel på 20,2 procent, efterfulgt af USA med 15,3 procent, Indien med 9,3 procent, Brasilien med 4,7 procent og Storbritannien med 3,7 procent.

Billige Android-telefonder til under 1000 kroner har i høj grad drevet markedet i Kina, fortæller IDC.

Priserne vil fortsætte nedad, efterhånden som chippriserne falder, og der kommer mere konkurrence på markedet.

Lokale leverandører i Kina som Huanwei, ZTE og Lenovo vil drive væksten ved at tilbyde skræddersyede enheder til operatørerne, mens Samsung og Nokia vil drive volumen med billigere smartphones, siger IDC.

Lokale leverandører

I Indien forventer IDC, at lokale leverandører som Micromax, Spice, Karbonn og Lava vil begynde at udgive billigere smartphones i forsøget på at kapre kunder fra de såkaldte feature-phones. Operatørerne forventes desuden at indlede en ‘aggressiv' udrulning af 3G-netværk og abonnementer i landet, fortæller IDC.

Lav inflation og en økonomi i kraftig vækst har løftet indkomsterne i Brasilien, og mange af landets forbrugere vil udskifte deres gamle feature-phone med en smartphone, der i dag kan fås til under 1700 kroner, siger IDC.

En anden nøglefaktor i Brasilien har været introduktionen af forudbetalte abonnementer. Det er betydningsfuldt, eftersom fire ud af fem brasilianere har en forudbetalt telefonopkobling, forklarer IDC.

Antallet af mobiltelefoner i Brasilien overstiger nu landets befolkning.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S