Her er verdens snart største smartphone-marked

Smartphone-salget buldrer frem. Se her, hvilket marked, der står til at blive allerstørst i 2012.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Kina bliver større end USA på smartphonesalg i år, og USA kommer nok aldrig tilbage på førstepladsen igen, konkluderer en rapport fra analysehuset IDC.

Kina forventes at nå en andel på 20,7 procent af det globale marked i år.

Det er en smule mere end USA, der sidder på 20,6 procent af markedet, lyder det fra IDC.

Kina begyndte at sælge flere smartphones i anden halvdel af sidste år.

Storbritannien forventes at komme ind på en tredjeplads med 4,5 procent, efterfulgt af Indien med 2,9 procent og Brasilien med 2,3 procent.

Forskellen vil vokse

IDC forudser, at forskellen mellem Kina og USA bliver større i 2016, efterhånden som adaptionen af smartphones fortsætter på udviklingsmarkederne, men uden vækst i volumen i lande som Indien og Brasilien.

I 2016 forventer IDC, at Kina vil sidde på en markedsandel på 20,2 procent, efterfulgt af USA med 15,3 procent, Indien med 9,3 procent, Brasilien med 4,7 procent og Storbritannien med 3,7 procent.

Billige Android-telefonder til under 1000 kroner har i høj grad drevet markedet i Kina, fortæller IDC.

Priserne vil fortsætte nedad, efterhånden som chippriserne falder, og der kommer mere konkurrence på markedet.

Lokale leverandører i Kina som Huanwei, ZTE og Lenovo vil drive væksten ved at tilbyde skræddersyede enheder til operatørerne, mens Samsung og Nokia vil drive volumen med billigere smartphones, siger IDC.

Lokale leverandører

I Indien forventer IDC, at lokale leverandører som Micromax, Spice, Karbonn og Lava vil begynde at udgive billigere smartphones i forsøget på at kapre kunder fra de såkaldte feature-phones. Operatørerne forventes desuden at indlede en ‘aggressiv' udrulning af 3G-netværk og abonnementer i landet, fortæller IDC.

Lav inflation og en økonomi i kraftig vækst har løftet indkomsterne i Brasilien, og mange af landets forbrugere vil udskifte deres gamle feature-phone med en smartphone, der i dag kan fås til under 1700 kroner, siger IDC.

En anden nøglefaktor i Brasilien har været introduktionen af forudbetalte abonnementer. Det er betydningsfuldt, eftersom fire ud af fem brasilianere har en forudbetalt telefonopkobling, forklarer IDC.

Antallet af mobiltelefoner i Brasilien overstiger nu landets befolkning.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S