Dansk software-hus vil sende EPJ-løsning til udlandet

Et softwarehus teamer op med udenlandsk partner og vil skubbe EPJ-løsning ud over de danske grænser.

Artikel top billede

Godt nok er elektroniske patientjournaler, også kaldet EPJ-systemer, blandt de blodigste it-skandaler i Danmark, men kritikken skyldes primært, at systemerne ikke kan spille sammen på tværs af regioner.

Til gengæld lader det til, at nogle af selve it-systemerne fungerer fint.

I hvert fald har en af landets EPJ-leverandører fået så meget blod på tanden, at den vil eksportere sin EPJ-løsning til Finland.
 
Således meddeler Systematic, som står bag EPJ-løsningen Columna, der er rullet ud på hospitalerne i Region Midtjylland, at man netop indgået partnerskab med den finske systemintegrator Digia.

Målet er Finland

Målet er et eksport-eventyr i Finland.

Fokus er i første omgang rettet mod landets største hospitalsdistrikt, Helsinki og Uusimaa, som har annonceret, at det ønsker en ny og tidssvarende sundhedsplatform, oplyser Systematic.

Systematic A/S, leverer i øvrigt software til kunder inden for sundhedssektoren, forsvaret, politiet og finanssektoren og blev grundlagt i 1985 og har i dag 450 medarbejdere.

Profilen for Digia, der opererer i Finland, Rusland, Kina, Sverige, Norge og USA, er, at selskabet har omkring 1.200 medarbejdere og er børsnoteret på Nasdaq OMX Helsinki.

I øvrigt er netop Systematic blevet udnævnt til at skulle redde EPJ-udviklingen i Danmark, da man skal stå i spidsen for et større integrationsprojekt på tværs af regioner.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse