Minister vil offentliggøre IBM's skattebetaling

Skatteminister Thor Möger Pedersen (SF) vil tvinge it-selskaber som IBM og Oracle i Danmark til at offentliggøre deres skatte-regnskaber.

Artikel top billede

Læs også: 

Kritik: Minister støtter brud på privatlivs-beskyttelse

Hvis det står til skatteminister Thor Möger Pedersen (SF), så skal skattebetalingerne fra 110.000 selskaber og fonde i Danmark offentliggøres.

Derfor barsler han med et lovforslag, der vil blive fremført i næste måned, og som har til hensigt at indføre lovgivning til større gennemsigtighed med skattebetalinger fra selskaber.

Forslaget bliver fremført, fordi kun halvdelen af alle skattepligtige selskaber i Danmark betaler i dag skat til statskassen, og det er ifølge skatteministeren for lidt.

Det skriver Politiken.

"Det er helt afgørende for regeringen, at alle bidrager til at finansiere velfærdssamfundet. Og vi synes, det er rimeligt, at de multinationale selskaber bidrager mere. Forholdsvis mange selskaber udviser - lovligt - en kreativitet, der gør, at de ikke betaler skat, selv om de driver virksomhed her i landet i en årrække," siger Thor Möger Pedersen ifølge Politiken.

Mere opmærksomhed - flere penge

Det betyder, at selskaber som IBM, Oracle og Fujitsu, der de sidste par år har kørt med underskud i Danmark, kommer til at få blandt andet deres skattepligtige indkomst, fradrag af underskud fra tidligere indkomstår og årets anvendte underskud fra tidligere indkomstår samt den beregnede skat fra indkomståret hængt ud til offentlig skue.

Skatteministeren håber på, at han med en offentliggørelse af skattetallene kan være med til at skabe mere opmærksomhed på, hvor meget det enkelte selskab betaler i skat, og derfra klemme flere skattekroner ud af selskaberne.

"Jeg mener, at åbenhed generelt giver mere gennemskuelighed. Og det er min opfattelse, at åbenheden kan være motiverende for selskabernes skattebetaling," siger Thor Möger Pedersen ifølge Politiken.

Højt spil med skattekroner

Professor i selskabsledelse ved Copenhagen Business School, Caspar Rose, mener, at ministeren spiller højt spil.

"De multinationale selskaber bliver jo sat i en dansk gabestok, uanset hvor meget de anstrenger sig for at overholde lovgivningen. Så før eller siden finder de da et andet land, der kan huse deres domiciler og hovedsæder," siger Caspar Rose til Politiken.

CBS-professoren tror i lighed med den liberale tænketank, Cepos, ikke på, at forslaget vil bringe flere kroner i kassen.

Læs også: 

Kritik: Minister støtter brud på privatlivs-beskyttelse

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S