Minister vil offentliggøre IBM's skattebetaling

Skatteminister Thor Möger Pedersen (SF) vil tvinge it-selskaber som IBM og Oracle i Danmark til at offentliggøre deres skatte-regnskaber.

Artikel top billede

Læs også: 

Kritik: Minister støtter brud på privatlivs-beskyttelse

Hvis det står til skatteminister Thor Möger Pedersen (SF), så skal skattebetalingerne fra 110.000 selskaber og fonde i Danmark offentliggøres.

Derfor barsler han med et lovforslag, der vil blive fremført i næste måned, og som har til hensigt at indføre lovgivning til større gennemsigtighed med skattebetalinger fra selskaber.

Forslaget bliver fremført, fordi kun halvdelen af alle skattepligtige selskaber i Danmark betaler i dag skat til statskassen, og det er ifølge skatteministeren for lidt.

Det skriver Politiken.

"Det er helt afgørende for regeringen, at alle bidrager til at finansiere velfærdssamfundet. Og vi synes, det er rimeligt, at de multinationale selskaber bidrager mere. Forholdsvis mange selskaber udviser - lovligt - en kreativitet, der gør, at de ikke betaler skat, selv om de driver virksomhed her i landet i en årrække," siger Thor Möger Pedersen ifølge Politiken.

Mere opmærksomhed - flere penge

Det betyder, at selskaber som IBM, Oracle og Fujitsu, der de sidste par år har kørt med underskud i Danmark, kommer til at få blandt andet deres skattepligtige indkomst, fradrag af underskud fra tidligere indkomstår og årets anvendte underskud fra tidligere indkomstår samt den beregnede skat fra indkomståret hængt ud til offentlig skue.

Skatteministeren håber på, at han med en offentliggørelse af skattetallene kan være med til at skabe mere opmærksomhed på, hvor meget det enkelte selskab betaler i skat, og derfra klemme flere skattekroner ud af selskaberne.

"Jeg mener, at åbenhed generelt giver mere gennemskuelighed. Og det er min opfattelse, at åbenheden kan være motiverende for selskabernes skattebetaling," siger Thor Möger Pedersen ifølge Politiken.

Højt spil med skattekroner

Professor i selskabsledelse ved Copenhagen Business School, Caspar Rose, mener, at ministeren spiller højt spil.

"De multinationale selskaber bliver jo sat i en dansk gabestok, uanset hvor meget de anstrenger sig for at overholde lovgivningen. Så før eller siden finder de da et andet land, der kan huse deres domiciler og hovedsæder," siger Caspar Rose til Politiken.

CBS-professoren tror i lighed med den liberale tænketank, Cepos, ikke på, at forslaget vil bringe flere kroner i kassen.

Læs også: 

Kritik: Minister støtter brud på privatlivs-beskyttelse

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job