Forkert NemID-certifikat elimineret af Nets

Sikkerhedsproblemer med et certifikat til NemID fik Nets til at skride til handling.

Artikel top billede

Sådan så det fejlbehæftede certifikat ud. Afsenderen er ukendt og ikke Nets DanID, som den skal være.

Læs også:

DanID tvunget til at rulle sikkerhedsopdatering tilbage

Natlig opdatering giver problemer med NemID

I sidste uge var DanID, firmaet bag NemID, plaget af et fejlbehæftet sikkerhedscertifikat.

Et certifikat skal være forsynet med en afsender, hvilket opdateringen ikke var.

Det kan du læse mere om her.

Man anvender certifikater for at sikre, at data kommer fra den rigtig afsender, eksempelvis banken, så man kan se, hvem man kommunikerer med og derved undgå it-kriminelle.

Nyt certifikat klar

I forbindelse med afsender-problemerne valgte DanID at rulle certifikatet tilbage for at starte på en frisk.

Nu har DanID så fået afsenderen på plads og sendt den nye sikkerhedsopdatering afsted.


Så kom afsenderen på plads på det nye NemID-certifikat. Publisher er nu: Nets DanID.

"Vi rullede certifikatet tilbage for at undgå, at problemerne gik ud over for mange brugere," fortæller Ulrik Marschal, som er kommunikationskonsulent i Nets.

"Vi er i gang med at finde ud af, hvad der gik galt."

Ifølge Nets er opdateringen denne gang fejlfri.

Læs også:

DanID tvunget til at rulle sikkerhedsopdatering tilbage

Natlig opdatering giver problemer med NemID

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos