DanID tvunget til at rulle sikkerhedsopdatering tilbage

En problemfyldt opdatering af NemID får nu sikkerhedsfolkene i DanID til at rulle opdateringen tilbage.

Artikel top billede

Læs også:

Natlig opdatering giver problemer med NemID
 
NemID: Derfor er vores Java-løsning sikker
 
Java er en bombe under din it-sikkerhed

I nat opdaterede DanID, firmaet bag NemID, et sikkerhedscertifikat til løsningen.

Opdateringen er dog forbundet med et problem.

Der er nemlig ingen afsender på certifikatet.

Det betyder, at opdateringen giver problemer med NemID. 

I praksis er konsekvensen, at man som NemID-bruger ikke kan være sikker på, om det er en legal eller en illegal forespørgsel om fornyelse af certifikatet, man mødes med, når man eksempelvis besøger sin webbank.

Publisher er nemlig UNKNOWN, som man kan se på billedet øverst, og ikke DanID, som det burde være.

Det er dog DanID, der står bag opdateringen forsikrer firmaets pressechef, Søren Winge.

DanID: Vi ruller tilbage
Nu har DanID så besluttet sig for at rulle opdateringen tilbage for at undgå misforståelser.

"Vi ruller (opdateringen, red) tilbage så hurtigt, vi kan, fordi Java fortolkede afsenderen som ukendt og ikke som en troværdig afsender," fortæller han til Computerworld.

"Herefter vil vi foretage de justeringer, der er nødvendige for, at afsenderen bliver korrekt. Tilbagetrækningen vil ske i løbet af i dag."

Han forklarer videre, at den anvendte certifikatkæde ikke har været intakt i forbindelse med opdateringen, og derfor har Java ikke genkendt DanID som afsender.

Det gamle certifikat, der skulle udfases med opdateringen, virker dog stadig, så der er ifølge Søren Winge ingen sikkerhedsproblemer i at trække nattens arbejde tilbage for en tid.

Han bekræfter, at problemerne med det nye certifikat er rettet og opdateringen lagt ud, inden det gamle certifikat udløber.

Læs også:

Natlig opdatering giver problemer med NemID

NemID: Derfor er vores Java-løsning sikker
 
Java er en bombe under din it-sikkerhed

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Netværkstekniker til overvågning og drift i Karup

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S