DanID tvunget til at rulle sikkerhedsopdatering tilbage

En problemfyldt opdatering af NemID får nu sikkerhedsfolkene i DanID til at rulle opdateringen tilbage.

Artikel top billede

Læs også:

Natlig opdatering giver problemer med NemID
 
NemID: Derfor er vores Java-løsning sikker
 
Java er en bombe under din it-sikkerhed

I nat opdaterede DanID, firmaet bag NemID, et sikkerhedscertifikat til løsningen.

Opdateringen er dog forbundet med et problem.

Der er nemlig ingen afsender på certifikatet.

Det betyder, at opdateringen giver problemer med NemID

I praksis er konsekvensen, at man som NemID-bruger ikke kan være sikker på, om det er en legal eller en illegal forespørgsel om fornyelse af certifikatet, man mødes med, når man eksempelvis besøger sin webbank.

Publisher er nemlig UNKNOWN, som man kan se på billedet øverst, og ikke DanID, som det burde være.

Det er dog DanID, der står bag opdateringen forsikrer firmaets pressechef, Søren Winge.

DanID: Vi ruller tilbage
Nu har DanID så besluttet sig for at rulle opdateringen tilbage for at undgå misforståelser.

"Vi ruller (opdateringen, red) tilbage så hurtigt, vi kan, fordi Java fortolkede afsenderen som ukendt og ikke som en troværdig afsender," fortæller han til Computerworld.

"Herefter vil vi foretage de justeringer, der er nødvendige for, at afsenderen bliver korrekt. Tilbagetrækningen vil ske i løbet af i dag."

Han forklarer videre, at den anvendte certifikatkæde ikke har været intakt i forbindelse med opdateringen, og derfor har Java ikke genkendt DanID som afsender.

Det gamle certifikat, der skulle udfases med opdateringen, virker dog stadig, så der er ifølge Søren Winge ingen sikkerhedsproblemer i at trække nattens arbejde tilbage for en tid.

Han bekræfter, at problemerne med det nye certifikat er rettet og opdateringen lagt ud, inden det gamle certifikat udløber.

Læs også:

Natlig opdatering giver problemer med NemID

NemID: Derfor er vores Java-løsning sikker
 
Java er en bombe under din it-sikkerhed

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse