DanID tvunget til at rulle sikkerhedsopdatering tilbage

En problemfyldt opdatering af NemID får nu sikkerhedsfolkene i DanID til at rulle opdateringen tilbage.

Artikel top billede

Læs også:

Natlig opdatering giver problemer med NemID
 
NemID: Derfor er vores Java-løsning sikker
 
Java er en bombe under din it-sikkerhed

I nat opdaterede DanID, firmaet bag NemID, et sikkerhedscertifikat til løsningen.

Opdateringen er dog forbundet med et problem.

Der er nemlig ingen afsender på certifikatet.

Det betyder, at opdateringen giver problemer med NemID

I praksis er konsekvensen, at man som NemID-bruger ikke kan være sikker på, om det er en legal eller en illegal forespørgsel om fornyelse af certifikatet, man mødes med, når man eksempelvis besøger sin webbank.

Publisher er nemlig UNKNOWN, som man kan se på billedet øverst, og ikke DanID, som det burde være.

Det er dog DanID, der står bag opdateringen forsikrer firmaets pressechef, Søren Winge.

DanID: Vi ruller tilbage
Nu har DanID så besluttet sig for at rulle opdateringen tilbage for at undgå misforståelser.

"Vi ruller (opdateringen, red) tilbage så hurtigt, vi kan, fordi Java fortolkede afsenderen som ukendt og ikke som en troværdig afsender," fortæller han til Computerworld.

"Herefter vil vi foretage de justeringer, der er nødvendige for, at afsenderen bliver korrekt. Tilbagetrækningen vil ske i løbet af i dag."

Han forklarer videre, at den anvendte certifikatkæde ikke har været intakt i forbindelse med opdateringen, og derfor har Java ikke genkendt DanID som afsender.

Det gamle certifikat, der skulle udfases med opdateringen, virker dog stadig, så der er ifølge Søren Winge ingen sikkerhedsproblemer i at trække nattens arbejde tilbage for en tid.

Han bekræfter, at problemerne med det nye certifikat er rettet og opdateringen lagt ud, inden det gamle certifikat udløber.

Læs også:

Natlig opdatering giver problemer med NemID

NemID: Derfor er vores Java-løsning sikker
 
Java er en bombe under din it-sikkerhed

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S