DanID tvunget til at rulle sikkerhedsopdatering tilbage

En problemfyldt opdatering af NemID får nu sikkerhedsfolkene i DanID til at rulle opdateringen tilbage.

Artikel top billede

Læs også:

Natlig opdatering giver problemer med NemID
 
NemID: Derfor er vores Java-løsning sikker
 
Java er en bombe under din it-sikkerhed

I nat opdaterede DanID, firmaet bag NemID, et sikkerhedscertifikat til løsningen.

Opdateringen er dog forbundet med et problem.

Der er nemlig ingen afsender på certifikatet.

Det betyder, at opdateringen giver problemer med NemID

I praksis er konsekvensen, at man som NemID-bruger ikke kan være sikker på, om det er en legal eller en illegal forespørgsel om fornyelse af certifikatet, man mødes med, når man eksempelvis besøger sin webbank.

Publisher er nemlig UNKNOWN, som man kan se på billedet øverst, og ikke DanID, som det burde være.

Det er dog DanID, der står bag opdateringen forsikrer firmaets pressechef, Søren Winge.

DanID: Vi ruller tilbage
Nu har DanID så besluttet sig for at rulle opdateringen tilbage for at undgå misforståelser.

"Vi ruller (opdateringen, red) tilbage så hurtigt, vi kan, fordi Java fortolkede afsenderen som ukendt og ikke som en troværdig afsender," fortæller han til Computerworld.

"Herefter vil vi foretage de justeringer, der er nødvendige for, at afsenderen bliver korrekt. Tilbagetrækningen vil ske i løbet af i dag."

Han forklarer videre, at den anvendte certifikatkæde ikke har været intakt i forbindelse med opdateringen, og derfor har Java ikke genkendt DanID som afsender.

Det gamle certifikat, der skulle udfases med opdateringen, virker dog stadig, så der er ifølge Søren Winge ingen sikkerhedsproblemer i at trække nattens arbejde tilbage for en tid.

Han bekræfter, at problemerne med det nye certifikat er rettet og opdateringen lagt ud, inden det gamle certifikat udløber.

Læs også:

Natlig opdatering giver problemer med NemID

NemID: Derfor er vores Java-løsning sikker
 
Java er en bombe under din it-sikkerhed

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect