DanID tvunget til at rulle sikkerhedsopdatering tilbage

En problemfyldt opdatering af NemID får nu sikkerhedsfolkene i DanID til at rulle opdateringen tilbage.

Artikel top billede

Læs også:

Natlig opdatering giver problemer med NemID
 
NemID: Derfor er vores Java-løsning sikker
 
Java er en bombe under din it-sikkerhed

I nat opdaterede DanID, firmaet bag NemID, et sikkerhedscertifikat til løsningen.

Opdateringen er dog forbundet med et problem.

Der er nemlig ingen afsender på certifikatet.

Det betyder, at opdateringen giver problemer med NemID

I praksis er konsekvensen, at man som NemID-bruger ikke kan være sikker på, om det er en legal eller en illegal forespørgsel om fornyelse af certifikatet, man mødes med, når man eksempelvis besøger sin webbank.

Publisher er nemlig UNKNOWN, som man kan se på billedet øverst, og ikke DanID, som det burde være.

Det er dog DanID, der står bag opdateringen forsikrer firmaets pressechef, Søren Winge.

DanID: Vi ruller tilbage
Nu har DanID så besluttet sig for at rulle opdateringen tilbage for at undgå misforståelser.

"Vi ruller (opdateringen, red) tilbage så hurtigt, vi kan, fordi Java fortolkede afsenderen som ukendt og ikke som en troværdig afsender," fortæller han til Computerworld.

"Herefter vil vi foretage de justeringer, der er nødvendige for, at afsenderen bliver korrekt. Tilbagetrækningen vil ske i løbet af i dag."

Han forklarer videre, at den anvendte certifikatkæde ikke har været intakt i forbindelse med opdateringen, og derfor har Java ikke genkendt DanID som afsender.

Det gamle certifikat, der skulle udfases med opdateringen, virker dog stadig, så der er ifølge Søren Winge ingen sikkerhedsproblemer i at trække nattens arbejde tilbage for en tid.

Han bekræfter, at problemerne med det nye certifikat er rettet og opdateringen lagt ud, inden det gamle certifikat udløber.

Læs også:

Natlig opdatering giver problemer med NemID

NemID: Derfor er vores Java-løsning sikker
 
Java er en bombe under din it-sikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect