Sådan modtager it-giganter ny dansk skatte-trussel

Store, internationale it-selskaber i Danmark svarer nu på et forslag om offentliggørelse af selskabernes skattebetalinger og -beregninger.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint.

Læs også: 

Minister vil offentliggøre IBM's skattebetaling

Hvis det står til skatteminister Thor Möger Pedersen (SF) skal Skat offentliggøre skatteberegninger fra 110.000 virksomheder i Danmark - herunder skatteberegningerne fra it-giganter som IBM, Oracle og Fujitsu.

Skatteministeren håber på, at han med en offentliggørelse af skattetallene kan være med til at skabe mere opmærksomhed på, hvor meget det enkelte selskab betaler i skat og derfra klemme flere skattekroner ud af selskaberne.

It-giganter som IBM, Oracle, Microsoft og Fujitsu trækker på skuldrene over lovforslaget, som bliver fremført i næste måned.

"Vi følger lovgivningen i de lande, hvor vi er til stede. Det gør vi i dag, og det gør vi også i morgen," lyder det fra Oracles kommunikationsdirektør Anders Lund Rendtorff.

Næsten præcis samme ordlyd benytter IBM, Microsoft og Fujitsu.

"Vi har ikke de store kommentarer til omtalte lovforslag. Vi betaler skat i Danmark, og vores årsregnskab ligger allerede frit tilgængeligt på Erhvervsstyrelsens hjemmeside," siger Anders Thomsen, direktør for politik og strategi i Microsoft Danmark.

Gabestokken er ligegyldig

Forslaget fra skatteministeren har mødt kritik hos blandt professor i selskabsledelse ved Copenhagen Business School, Caspar Rose, som over for dagbladet Politiken påpeger, at regeringen spiller højt spil med sine planer om at offentliggøre de multinationale selskabers skattebetalinger.

CBS-professoren kalder forslaget for en dansk gabestok, der kan få virksomhederne til at rykke teltpælene op og flytte til andre lande.

Den bekymring er dog ifølge flere multinationale it-selskaber helt ubegrundet.

"Vi driver en god forretning i Danmark, og vi flyttet ingen steder," forklarer administrerende direktør Peter Krogsgaard fra Fujitsu Danmark, der i flere år har kørt med underskud - senest på 116 millioner kroner i 2010/2011.

Han forklarer underskuddet med, at selskabet har "haft nogle hårde år," selv om Fujitsu Danmarks omsætning sidste år voksede til 840 millioner kroner fra 507 millioner kroner i 2009/2010.

IBM og Microsoft fejer i lighed med Fujitsu Danmark al snak om lukning af selskabernes danske kontorer af bordet.

Oracle ønsker ikke at forholde sig til, om selskabet flytter ud af Danmark, hvis offentliggørelsen af selskabets skatteregnskab bliver til virkelighed.

Læs også: 

Minister vil offentliggøre IBM's skattebetaling

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS