Sådan modtager it-giganter ny dansk skatte-trussel

Store, internationale it-selskaber i Danmark svarer nu på et forslag om offentliggørelse af selskabernes skattebetalinger og -beregninger.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint.

Læs også: 

Minister vil offentliggøre IBM's skattebetaling

Hvis det står til skatteminister Thor Möger Pedersen (SF) skal Skat offentliggøre skatteberegninger fra 110.000 virksomheder i Danmark - herunder skatteberegningerne fra it-giganter som IBM, Oracle og Fujitsu.

Skatteministeren håber på, at han med en offentliggørelse af skattetallene kan være med til at skabe mere opmærksomhed på, hvor meget det enkelte selskab betaler i skat og derfra klemme flere skattekroner ud af selskaberne.

It-giganter som IBM, Oracle, Microsoft og Fujitsu trækker på skuldrene over lovforslaget, som bliver fremført i næste måned.

"Vi følger lovgivningen i de lande, hvor vi er til stede. Det gør vi i dag, og det gør vi også i morgen," lyder det fra Oracles kommunikationsdirektør Anders Lund Rendtorff.

Næsten præcis samme ordlyd benytter IBM, Microsoft og Fujitsu.

"Vi har ikke de store kommentarer til omtalte lovforslag. Vi betaler skat i Danmark, og vores årsregnskab ligger allerede frit tilgængeligt på Erhvervsstyrelsens hjemmeside," siger Anders Thomsen, direktør for politik og strategi i Microsoft Danmark.

Gabestokken er ligegyldig

Forslaget fra skatteministeren har mødt kritik hos blandt professor i selskabsledelse ved Copenhagen Business School, Caspar Rose, som over for dagbladet Politiken påpeger, at regeringen spiller højt spil med sine planer om at offentliggøre de multinationale selskabers skattebetalinger.

CBS-professoren kalder forslaget for en dansk gabestok, der kan få virksomhederne til at rykke teltpælene op og flytte til andre lande.

Den bekymring er dog ifølge flere multinationale it-selskaber helt ubegrundet.

"Vi driver en god forretning i Danmark, og vi flyttet ingen steder," forklarer administrerende direktør Peter Krogsgaard fra Fujitsu Danmark, der i flere år har kørt med underskud - senest på 116 millioner kroner i 2010/2011.

Han forklarer underskuddet med, at selskabet har "haft nogle hårde år," selv om Fujitsu Danmarks omsætning sidste år voksede til 840 millioner kroner fra 507 millioner kroner i 2009/2010.

IBM og Microsoft fejer i lighed med Fujitsu Danmark al snak om lukning af selskabernes danske kontorer af bordet.

Oracle ønsker ikke at forholde sig til, om selskabet flytter ud af Danmark, hvis offentliggørelsen af selskabets skatteregnskab bliver til virkelighed.

Læs også: 

Minister vil offentliggøre IBM's skattebetaling

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S