Tyskland nægter: Vil ikke indføre logning af borgere

Europa-Kommissionen truer med sagsanlæg og bøder, hvis ikke Tyskland implementerer EU's logningsdirektiv, som landets forfatningsdomstol har dømt forfatningsstridigt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Europa-Kommissionen advarer Tyskland om, at landet skal implementere det kontroversielle logningsdirektiv inden for en måned.

Ellers står Tyskland ovefor sagsanlæg og eventuelle bøder.

Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2006/24/EF af 15. marts 2006 (pdf) - i daglig tale kaldet logningsdirektivet - kræver, at EU's medlemslande logger enorme mængder telekommunikationsdata heriblandt fra e-mail, telefonopkald og sms til brug ved politiefterforskning.

Forfatningsstridigt

Direktivet blev i første omgang implementeret i Tyskland i 2008.

Den tyske forfatningsdomstol endte dog med at dømme logningsdirektivet forfatningsstridigt, hvormed landet droppede direktivet igen.

Siden da har Europa-Kommissionen presset på for at få det taget op igen, hvilket Tysklands kommissærer for databeskyttelse har nægtet, med henvisning til at direktivet krænker privatlivets fred.

Også Rumænien og Tjekkiet har erklæret direktivet forfatningsstridigt, mens Ungarn og Irland har implementeret det, men samtidig henvist det til landenes respektive højere domstole for at få en endelig afgørelse.

Sverige har dog nu - efter en del kontroverser - vedtaget at implementere logningsdirektivet efter en afstemning fornylig.

Beskidft kampagne

"Dette har været en af de mest beskidte og vildledende politiske kampagner for indførelsen af en massiv big brother-lov, jeg nogensinde har set. Den laver din mobiltelefon om til et sporingsværktøj for staten, som grundlæggende vil kunne følge din færden i realtid," udtaler Rick Falkvinge, der er stifter af det svenske politiske parti Piratpartiet.

Andre aktivister fremhæver, at Europa-Kommissionen ikke har demonstreret nytteværdien af den omfattende logning af data. Tværtimod konkluderer en tysk undersøgelse, at logningen kun har været til gavn i 0,002 procent af antallet af kriminalsager.

Ikke desto mindre påpeger en talsmand for Europa-Kommissionen, at Tyskland risikerer at blive trukket for Den Europæiske Unions Domstol, hvis ikke landet implementerer direktivet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S