Tyskland nægter: Vil ikke indføre logning af borgere

Europa-Kommissionen truer med sagsanlæg og bøder, hvis ikke Tyskland implementerer EU's logningsdirektiv, som landets forfatningsdomstol har dømt forfatningsstridigt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Europa-Kommissionen advarer Tyskland om, at landet skal implementere det kontroversielle logningsdirektiv inden for en måned.

Ellers står Tyskland ovefor sagsanlæg og eventuelle bøder.

Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2006/24/EF af 15. marts 2006 (pdf) - i daglig tale kaldet logningsdirektivet - kræver, at EU's medlemslande logger enorme mængder telekommunikationsdata heriblandt fra e-mail, telefonopkald og sms til brug ved politiefterforskning.

Forfatningsstridigt

Direktivet blev i første omgang implementeret i Tyskland i 2008.

Den tyske forfatningsdomstol endte dog med at dømme logningsdirektivet forfatningsstridigt, hvormed landet droppede direktivet igen.

Siden da har Europa-Kommissionen presset på for at få det taget op igen, hvilket Tysklands kommissærer for databeskyttelse har nægtet, med henvisning til at direktivet krænker privatlivets fred.

Også Rumænien og Tjekkiet har erklæret direktivet forfatningsstridigt, mens Ungarn og Irland har implementeret det, men samtidig henvist det til landenes respektive højere domstole for at få en endelig afgørelse.

Sverige har dog nu - efter en del kontroverser - vedtaget at implementere logningsdirektivet efter en afstemning fornylig.

Beskidft kampagne

"Dette har været en af de mest beskidte og vildledende politiske kampagner for indførelsen af en massiv big brother-lov, jeg nogensinde har set. Den laver din mobiltelefon om til et sporingsværktøj for staten, som grundlæggende vil kunne følge din færden i realtid," udtaler Rick Falkvinge, der er stifter af det svenske politiske parti Piratpartiet.

Andre aktivister fremhæver, at Europa-Kommissionen ikke har demonstreret nytteværdien af den omfattende logning af data. Tværtimod konkluderer en tysk undersøgelse, at logningen kun har været til gavn i 0,002 procent af antallet af kriminalsager.

Ikke desto mindre påpeger en talsmand for Europa-Kommissionen, at Tyskland risikerer at blive trukket for Den Europæiske Unions Domstol, hvis ikke landet implementerer direktivet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network