Tyskland nægter: Vil ikke indføre logning af borgere

Europa-Kommissionen truer med sagsanlæg og bøder, hvis ikke Tyskland implementerer EU's logningsdirektiv, som landets forfatningsdomstol har dømt forfatningsstridigt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Europa-Kommissionen advarer Tyskland om, at landet skal implementere det kontroversielle logningsdirektiv inden for en måned.

Ellers står Tyskland ovefor sagsanlæg og eventuelle bøder.

Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2006/24/EF af 15. marts 2006 (pdf) - i daglig tale kaldet logningsdirektivet - kræver, at EU's medlemslande logger enorme mængder telekommunikationsdata heriblandt fra e-mail, telefonopkald og sms til brug ved politiefterforskning.

Forfatningsstridigt

Direktivet blev i første omgang implementeret i Tyskland i 2008.

Den tyske forfatningsdomstol endte dog med at dømme logningsdirektivet forfatningsstridigt, hvormed landet droppede direktivet igen.

Siden da har Europa-Kommissionen presset på for at få det taget op igen, hvilket Tysklands kommissærer for databeskyttelse har nægtet, med henvisning til at direktivet krænker privatlivets fred.

Også Rumænien og Tjekkiet har erklæret direktivet forfatningsstridigt, mens Ungarn og Irland har implementeret det, men samtidig henvist det til landenes respektive højere domstole for at få en endelig afgørelse.

Sverige har dog nu - efter en del kontroverser - vedtaget at implementere logningsdirektivet efter en afstemning fornylig.

Beskidft kampagne

"Dette har været en af de mest beskidte og vildledende politiske kampagner for indførelsen af en massiv big brother-lov, jeg nogensinde har set. Den laver din mobiltelefon om til et sporingsværktøj for staten, som grundlæggende vil kunne følge din færden i realtid," udtaler Rick Falkvinge, der er stifter af det svenske politiske parti Piratpartiet.

Andre aktivister fremhæver, at Europa-Kommissionen ikke har demonstreret nytteværdien af den omfattende logning af data. Tværtimod konkluderer en tysk undersøgelse, at logningen kun har været til gavn i 0,002 procent af antallet af kriminalsager.

Ikke desto mindre påpeger en talsmand for Europa-Kommissionen, at Tyskland risikerer at blive trukket for Den Europæiske Unions Domstol, hvis ikke landet implementerer direktivet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S