Tyskland nægter: Vil ikke indføre logning af borgere

Europa-Kommissionen truer med sagsanlæg og bøder, hvis ikke Tyskland implementerer EU's logningsdirektiv, som landets forfatningsdomstol har dømt forfatningsstridigt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Europa-Kommissionen advarer Tyskland om, at landet skal implementere det kontroversielle logningsdirektiv inden for en måned.

Ellers står Tyskland ovefor sagsanlæg og eventuelle bøder.

Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2006/24/EF af 15. marts 2006 (pdf) - i daglig tale kaldet logningsdirektivet - kræver, at EU's medlemslande logger enorme mængder telekommunikationsdata heriblandt fra e-mail, telefonopkald og sms til brug ved politiefterforskning.

Forfatningsstridigt

Direktivet blev i første omgang implementeret i Tyskland i 2008.

Den tyske forfatningsdomstol endte dog med at dømme logningsdirektivet forfatningsstridigt, hvormed landet droppede direktivet igen.

Siden da har Europa-Kommissionen presset på for at få det taget op igen, hvilket Tysklands kommissærer for databeskyttelse har nægtet, med henvisning til at direktivet krænker privatlivets fred.

Også Rumænien og Tjekkiet har erklæret direktivet forfatningsstridigt, mens Ungarn og Irland har implementeret det, men samtidig henvist det til landenes respektive højere domstole for at få en endelig afgørelse.

Sverige har dog nu - efter en del kontroverser - vedtaget at implementere logningsdirektivet efter en afstemning fornylig.

Beskidft kampagne

"Dette har været en af de mest beskidte og vildledende politiske kampagner for indførelsen af en massiv big brother-lov, jeg nogensinde har set. Den laver din mobiltelefon om til et sporingsværktøj for staten, som grundlæggende vil kunne følge din færden i realtid," udtaler Rick Falkvinge, der er stifter af det svenske politiske parti Piratpartiet.

Andre aktivister fremhæver, at Europa-Kommissionen ikke har demonstreret nytteværdien af den omfattende logning af data. Tværtimod konkluderer en tysk undersøgelse, at logningen kun har været til gavn i 0,002 procent af antallet af kriminalsager.

Ikke desto mindre påpeger en talsmand for Europa-Kommissionen, at Tyskland risikerer at blive trukket for Den Europæiske Unions Domstol, hvis ikke landet implementerer direktivet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job