NemID skal afsløre sælgeren på DBA

Brugerne på Den Blå Avis skal nu genkendes via NemID. Bedre sikkerhed, lyder forklaringen.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan lukker DBA for annonce-svindel

En NemID-løsning afløser nu CPR-validering på handelssiden Den Blå Avis (DBA).

Det har holdet bag det digitale kræmmermarked gjort med en begrundelse om, at det vil give bedre sikkerhed i forbindelse med handlerne.

"Et markant løft i sikkerheden," lyder det ligefrem fra handelspladsen.

Identifikation med NemID

I praksis betyder den nye løsning, at brugere kan validere deres handelsprofil med NemID, der indeholder nøjagtige personlige informationer.

Det vil ifølge DBA medfører sikker identifikation af brugerne og derved mindske risikoen for, at man løber ind i en fup-profil.

"Sikkerhed er vigtigt, når man handler på nettet, og det gælder uanset, om man køber eller sælger. Derfor er vi meget tilfredse med, at vi nu kan tilbyde DBA's brugere valideringen," fortæller Lene Kristensen, kundeservicechef på DBA og fortsætter:

"Mange af vores brugere har gennem langt tid efterspurgt denne funktion på sitet. De savnede en simpel måde at få vished om sælgers identitet, og det har de altså fået nu."

NemID afløser den tidligere CPR-validering, der blev benyttet af mere end 320.000 danskere.

Læs også:
Sådan lukker DBA for annonce-svindel

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Beredskabsstyrelsen

    Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

    Københavnsområdet

    MOLIO Erhvervsdrivende Fond

    IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS