NemID skal afsløre sælgeren på DBA

Brugerne på Den Blå Avis skal nu genkendes via NemID. Bedre sikkerhed, lyder forklaringen.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan lukker DBA for annonce-svindel

En NemID-løsning afløser nu CPR-validering på handelssiden Den Blå Avis (DBA).

Det har holdet bag det digitale kræmmermarked gjort med en begrundelse om, at det vil give bedre sikkerhed i forbindelse med handlerne.

"Et markant løft i sikkerheden," lyder det ligefrem fra handelspladsen.

Identifikation med NemID

I praksis betyder den nye løsning, at brugere kan validere deres handelsprofil med NemID, der indeholder nøjagtige personlige informationer.

Det vil ifølge DBA medfører sikker identifikation af brugerne og derved mindske risikoen for, at man løber ind i en fup-profil.

"Sikkerhed er vigtigt, når man handler på nettet, og det gælder uanset, om man køber eller sælger. Derfor er vi meget tilfredse med, at vi nu kan tilbyde DBA's brugere valideringen," fortæller Lene Kristensen, kundeservicechef på DBA og fortsætter:

"Mange af vores brugere har gennem langt tid efterspurgt denne funktion på sitet. De savnede en simpel måde at få vished om sælgers identitet, og det har de altså fået nu."

NemID afløser den tidligere CPR-validering, der blev benyttet af mere end 320.000 danskere.

Læs også:
Sådan lukker DBA for annonce-svindel

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S