KMD-topchef beklager: Vores adfærd ikke i orden

KMD's administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling, er skamfuld over selskabets opførsel.

Artikel top billede

Læs også: Mail: Sådan lokkede KMD kommuner til udbuds-fusk.

Konkurrencestyrelsen er netop kommet med en kendelse, hvor KMD frikendes for at have overtrådt konkurrenceloven.

Men samtidig konkluderer styrelsen, at KMD har haft og efterlevet en strategi, hvor man tilskyndede kommuner til ikke at gå i udbud, selvom det viste sig at være lovpligtigt.

Du kan læse flere belastende interne mail fra KMD, som styrelsen har afsløret her.

Hos KMD understreger topchef Lars Monrad-Gylling, at selskabet, uagtet at styrelsen er nået frem til en frifindelse, at adfærden i flere tilfælde ikke har været i orden.

Topchefen noterer indledningsvis med tilfredshed, at Konkurrencerådet slår fast, at KMD ikke har overtrådt konkurrenceloven i sagen fra perioden 2004-2009.

"KMD tog fra start sagen meget alvorligt, og selv om konkurrencemyndighederne konkluderer, at KMD ikke har overtrådt konkurrencereglerne, så har KMD for flere år siden handlet på de forhold, der er beskrevet i Konkurrencerådets afgørelse," forklarer Lars Monrad-Gylling.

Compliance-program

Allerede før sagen blev rejst for over tre år siden, besluttede KMD at implementere et compliance-program, der blandt andet skal sikre, at KMD "altid udviser passende adfærd i forhold til de kommunale udbudsprocesser", forklarer han.

I dag er et Compliance-programmet, der blandt andet indeholder et adfærdskodeks, målrettet samtlige medarbejdere. Programmet er desuden fuldt implementeret i virksomheden, påpeger topchefen.

Samtidig understreger han, at KMD igennem hele forløbet har samarbejdet med konkurrencemyndighederne.

"Og vi er glade for, at sagen nu er afsluttet med en fornuftig afgørelse," udtaler han. 

Topledelsen kendte til strategien

Mener KMD's topledelse og bestyrelse fortsat, at KMD skal forsøge at få tildelt kontrakter hos kommuner uden om udbud?

"Det er væsentligt for os at understrege, at det aldrig har været eller er KMD's strategi at begrænse udbud."

"Derfor er det ikke passende adfærd, at KMD i en række konkrete tilfælde har forsøgt at medvirke i beslutningen om de pågældende kommuner skulle i udbud eller ej," svarer Lars Monrad-Gylling.

Læs også: Mail: Sådan lokkede KMD kommuner til udbuds-fusk.

Nej, vi vil ikke begrænse udbud

Læs også: Mail: Sådan lokkede KMD kommuner til udbuds-fusk.

Han peger desuden på, at KMD ikke har haft den fornødne opmærksomhed på, at den adfærd, konkurrencemyndighederne har beskrevet i deres afgørelse, kunne give anledning til kritik.

"Det er en fejl fra vores side," siger han.

Af styrelsens afgørelse fremgår det, at topledelsen og sågar bestyrelselen var orienteret om strategien.

Er strategien hos KMD ændret på dette område?

"Igen er det væsentligt for os at understrege, at det aldrig har været eller i dag er KMD's strategi at begrænse udbud. Og det skal også bemærkes, at der er tale om en sag af ældre dato," pointerer han.

Lars Monrad-Gylling peger igen på, at KMD tilbage i 2009 besluttede at implementere et compliance-program.

Et program som medejeren af KMD, ATP, i øvrigt har forklaret tilblivelsen af.

Det kan du læse mere om her.

En fejl fra vores side

Har sagen haft interne konsekvenser for ansatte/ledelsen hos KMD?

"Vi ønsker ikke at kommentere interne personaleforhold hos KMD," fortæller Lars Monrad-Gylling. 

Er KMD stolt over den situation, som mange af de kommunale kunder er havnet i i denne sag?

"Det er vigtigt at pointere, at Konkurrencerådet slår fast, at KMD ikke har overtrådt konkurrenceloven, og det er væsentligt for os at understrege, at det aldrig har været eller er KMD's strategi at begrænse udbud," udtaler topchefen for it-giganten.

"Men vi er enige i, at det ikke er passende adfærd, at KMD i en række konkrete tilfælde har forsøgt at medvirke i beslutningen om de pågældende kommuner skulle i udbud eller ej."

"Det er en fejl fra vores side, som vi har rettet op på," slår han fast.

Læs også: Mail: Sådan lokkede KMD kommuner til udbuds-fusk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S