Ny mand i spidsen for Comendo

Comendo har hentet en udlandsdansker hjem for at sætte gang i væksten og geare selskabet til nye internationale markeder.

Artikel top billede

Læs også: Software-direktør fratræder med omgående virkning

Gert Rieder er ny administrerende direktør for it-koncernen Comendo.

Den nye direktør kommer med 20 års erfaring fra telekommunikation og it-industrien, hvor han har haft flere topposter i Danmark og udlandet.

Han har blandt andet været executive vice president for TDC Privat, som COO for Sunrise Mobile i Schweiz og for nylig en stilling som CEO for selskabet Batelco i Bahrain.

Den nye direktør betragter sig selv som en teamplayer og forventer ikke at tilbringe meget tid isoleret i et hjørnekontor.

"Jeg er rigtig glad for skiftet til Comendo. Det er en mindre og ambitiøs koncern. Når man kender alle i organisationen, er det nemmere at sparre og udvikle personer. Jeg ser min stærkeste kompetence som evnen til at få det bedste ud af den enkelte," siger Gert Rieder.

49-årige Gert Rieder skal optimere og accelerere Comendo i Danmark, Norge og Sverige, men også for at se på nye markeder. Han har selv en kommerciel baggrund og vil bruge noget af sin tid i salgsorganisationen og på kundemøder.

"Jeg beder den enkelte om mere end det, der står på visitkortet. En økonomichef skal ikke bare sidde med regnearket. Han skal også udvikle virksomheden og optimere processer med de mennesker, der skaber værdi for virksomheden."

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job