Ny mand i spidsen for Comendo

Comendo har hentet en udlandsdansker hjem for at sætte gang i væksten og geare selskabet til nye internationale markeder.

Artikel top billede

Læs også: Software-direktør fratræder med omgående virkning

Gert Rieder er ny administrerende direktør for it-koncernen Comendo.

Den nye direktør kommer med 20 års erfaring fra telekommunikation og it-industrien, hvor han har haft flere topposter i Danmark og udlandet.

Han har blandt andet været executive vice president for TDC Privat, som COO for Sunrise Mobile i Schweiz og for nylig en stilling som CEO for selskabet Batelco i Bahrain.

Den nye direktør betragter sig selv som en teamplayer og forventer ikke at tilbringe meget tid isoleret i et hjørnekontor.

"Jeg er rigtig glad for skiftet til Comendo. Det er en mindre og ambitiøs koncern. Når man kender alle i organisationen, er det nemmere at sparre og udvikle personer. Jeg ser min stærkeste kompetence som evnen til at få det bedste ud af den enkelte," siger Gert Rieder.

49-årige Gert Rieder skal optimere og accelerere Comendo i Danmark, Norge og Sverige, men også for at se på nye markeder. Han har selv en kommerciel baggrund og vil bruge noget af sin tid i salgsorganisationen og på kundemøder.

"Jeg beder den enkelte om mere end det, der står på visitkortet. En økonomichef skal ikke bare sidde med regnearket. Han skal også udvikle virksomheden og optimere processer med de mennesker, der skaber værdi for virksomheden."

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S