Ny mand i spidsen for Comendo

Comendo har hentet en udlandsdansker hjem for at sætte gang i væksten og geare selskabet til nye internationale markeder.

Artikel top billede

Læs også: Software-direktør fratræder med omgående virkning

Gert Rieder er ny administrerende direktør for it-koncernen Comendo.

Den nye direktør kommer med 20 års erfaring fra telekommunikation og it-industrien, hvor han har haft flere topposter i Danmark og udlandet.

Han har blandt andet været executive vice president for TDC Privat, som COO for Sunrise Mobile i Schweiz og for nylig en stilling som CEO for selskabet Batelco i Bahrain.

Den nye direktør betragter sig selv som en teamplayer og forventer ikke at tilbringe meget tid isoleret i et hjørnekontor.

"Jeg er rigtig glad for skiftet til Comendo. Det er en mindre og ambitiøs koncern. Når man kender alle i organisationen, er det nemmere at sparre og udvikle personer. Jeg ser min stærkeste kompetence som evnen til at få det bedste ud af den enkelte," siger Gert Rieder.

49-årige Gert Rieder skal optimere og accelerere Comendo i Danmark, Norge og Sverige, men også for at se på nye markeder. Han har selv en kommerciel baggrund og vil bruge noget af sin tid i salgsorganisationen og på kundemøder.

"Jeg beder den enkelte om mere end det, der står på visitkortet. En økonomichef skal ikke bare sidde med regnearket. Han skal også udvikle virksomheden og optimere processer med de mennesker, der skaber værdi for virksomheden."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Se alle vores events inden for it

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job