Software-direktør fratræder med øjeblikkelig virkning

Mindre end en uge efter, at et stort dansk softwarehus fyrede sin administrerende direktør, er samarbejdet med selskabets medstifter "ophørt med øjeblikkelig virkning".

Artikel top billede

Læs også:
Direktør for dansk softwarehus ude efter kun et år

"Samarbejdet med direktøren i Comendo USA Inc, Martin Sundahl er ophørt med øjeblikkelig virkning. Der bliver snarest muligt indkaldt til en ekstraordinær generalforsamling med henblik på valg til bestyrelsen," skriver Comendo i Fondsbørsmeddelelse nummer 132 udsendt den 4. november 2011.

For bare en uges tid siden skrev Computerworld en artikel om, at Comendo siger farvel til sin administrerende direktør, André Smith-Nielsen, efter mindre end et års ansættelse.

Indikerer en fyring

Denne gang er det en af selskabets stiftere og administrerende direktør gennem en årrække, Martin Sundahl, der er ude med "øjeblikkelig virkning".

Ofte indikerer ordlyden "stoppet med øjeblikkelig virkning", at vedkommende er blevet fyret, så vi ringede til selskabets bestyrelsesformand, Michael Dickerson, for at få en uddybning.

"Vi har ingen kommentarer, ud over hvad der står i fondsbørsmeddelelsen. Så snart, vi kan sige mere, meddeler vi det til markedet," siger Michael Dickerson.

Det er kun en uge siden, I sagde et pludseligt farvel til selskabets administrerende direktør, og nu fratræder en af stifterne, som også er direktør for Comendos amerikanske filial. Kan du ikke i det mindste sige, om og hvordan de to begivenheder hænger sammen?

"Nej, ingen kommentarer."

Den nyligt afskedigede administrerende direktør, André Smith-Nielsen, har ifølge Computerworlds kilder søsat flere skibe, som angiveligt sejler i andet end magsvejr. Heriblandt skulle være Comendos amerikanske satsning, hvilket kunne forklare, at direktøren for Comendo Inc., Martin Sundahl, har forladt firmaet.

Martin Sundahl er medstifter af Comendo A/S og var indtil efteråret 2009 administrerende direktør i Comendo A/S. Han sidder i bestyrelsen i CM Networks A/S og MS2001 ApS.

I den udsendte fondsbørsmeddelelse står blandt andet, at der "bliver snarest muligt indkaldt til en ekstraordinær generalforsamling med henblik på valg til bestyrelsen."

Det har indtil videre ikke været muligt at få en kommentar fra hverken Comendos konstituerede administrerende direktør, Christian Laustrup, eller Martin Sundahl selv, men vi følger naturligvis op på sagen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S