Microsoft: Tiden er løbet fra vores licensmodel

Med Microsofts nye database-server slår Microsoft ind på nye veje med sine licensbetingelser. Et paradigme-skifter kalder Microsoft det selv.

Artikel top billede

Læs også:
Ny Microsoft-server kan udløse dobbeltregning til dig

Her er Microsofts planer for SQL Server 2012 

Microsoft har åbnet for salg af sin SQL Server 2012, og blandt et hav af nye funktioner har software-giganten også skruet ganske kraftigt på sine licensbetingelser.

De nye licensbetingelser kan betyde, at det bliver dyrere at arbejde med Microsofts database-server.

Det skyldes, at regningen nu bliver baseret på antallet af kerner frem for som tidligere på CPU-enheder.

Microsoft: Vi er fair
Og det mener produktchef Lars Bo Granath fra Microsoft Danmark kun er fair i takt med, at antallet af kernerne i moderne servere stiger.

"Selv om vi traditionelt har været processer-licenseret, så har den generelle hardware-udvikling med flere og flere kerner betydet, at kunderne får mere og mere power. Man kunne også sige, at hardware-udviklingen er løbet fra Microsofts traditionelle licensmodel," siger Lars Bo Granath og fortsætter:

"Vi mener, at den nye SQL-server giver kunderne mulighed for at skabe endnu større værdi, da de kan få adgang til big data og effektiv brug af BI til hele organisationen, "siger han og tøver ikke med at kalde licensudviklingen for et paradigmeskifte.

"Selvfølgelig er vi et firma, der skal tjene penge til vores aktionærer, men vi synes rent faktisk kun at det er fair, at folk skal betale for deres software-brug, nu hvor de kommer langt hurtigere i mål med hardware-udviklingen," lyder det fra Lars Bo Granath.

Allways-on sløjfer SAN'et

I skrivende stund ønsker Microsoft ikke at diskutere priser, men du kan få en god ide omkring de nye prisniveauer for de tre forskellige versioner af SQL Server 2012 ved at kigge her.  

Lars Bo Granath er derimod mere end villig til at løfte motorhjelmen på den spritnye SQL Server 2012 og kigge på nye features og funktioner.

Først og fremmest fremhæver han allways on-funktionen, der gør det nemmere, sikrere og mere automatiseret at arbejde med applikationer i spejlede miljøer - og ikke mindst skal sikre høj oppetid for forretningskritiske applikationer.

Kom i skyen med dine databaser

Allways on-funktionen giver desuden muligheden for at benytte direct attached storage, som ifølge Lars Bo Granath i nogle tilfælde kan overflødiggøre virksomhedens storage area network (SAN). 

"Kunder kan hente rigtig store besparelser ved at benytte direct attached storage," siger Microsoft Danmarks produktchef.

Han fremhæver en undersøgelse fra analyseselskabet Forrester, der påviser tilbagebetalingstid i forhold til at benytte SQL Server på 14 måneder. 

Henter data fra Facebook

Han peger også på håndteringen af store, ustrukturerede datamængder som et område, Microsoft set sig lun på ved at udvikle løsninger med in memory-teknologi til forbedringen af big data. 

"Når en kunde eksempelvis lancerer et nyt produkt, så har kunden en masse strukturerede data i sit eget datawarehouse, men selskabet opsamler også ustrukturerede data om folks holdninger til produktet på sociale medier som Facebook. At trawle gennem nettet på den måde er ingen triviel opgave," bedyrer Lars Bo Granath. 

Den form for business intelligence-tankegang gennemsyrer også en af de andre nye, store funktionaliter i SQL-server 2012, der går under navnet Powerview. 

Powerview er kort fortalt en browserbaseret rapport- og visualiseringsværktøj, så folk uden de store it-kompetencer kan bygge BI-rapporter uden at skulle blande it-afdelingen ind i deres forehavender. 

Sender data i skyen

Sidst men ikke mindst slår Lars Bo Granath på, hvad Microsoft på markedsføringssprog kalder "cloud on your terms". 

Mere konkret understøtter SQL-server integration til Microsoft-skyen Azure på flere områder.

"Et scenarie kunne være, at man laver snapshot-backup direkte fra SQL-server 2012 ud til Azure. En anden ting er, at hvis kunden har et stort ressourcetræk, så kan de flytte dele af deres it ud i vores sky," siger Lars Bo Granath. 

Du kan læse mere om Microsofts nye database-server på nedenstående links. 

Læs også:
Ny Microsoft-server kan udløse dobbeltregning til dig

Her er Microsofts planer for SQL Server 2012

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job