Tim Cook er mere populær end Steve Jobs hos Apple

97 procent af Apples medarbejdere synes godt om den nyværende topchef, men hans virkelige ledelsesudfordring er endnu forude.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det har ikke taget Tim Cook lang tid at vinde sine medarbejderes gunst.

Hele 97 procent af Apples medarbejdere synes godt om ham, viser en spørgeundersøgelse udført af jobsøgningsportalen Glassdoor.com.

"Der var mange, der spekulerede over, hvordan Cook ville blive modtaget af medarbejderne, og hvordan han ville klare at lede it-giganten, men han ser ud til at være faldet ret godt til," bemærker Glassdoor i et blogindlæg.

Tidligere ned på 95

Jobs' såkaldte approval rating lå ligeledes på 97 procent, da han fratrådte som Apples topchef i august 2011, men den var tidligere nede på 95 procent, bemærker Glassdoor.

Vurderingen af Cook er del af en større spørgeundersøgelse udført af Glassdoor med henblik på at identificere de 25 topchefer, der er mest vellidte af deres medarbejdere.

De andre topchefer fra it-virksomheder på top 10 af denne liste er Paul Jacobs fra Qualcomm (95 procent), Larry Page fra Google (94 procent), Paul Otellini fra Intel (90 procent), Pierre Nanteme fra Accenture (91 procent) og Paul Mantz fra VMware (90 procent).

Der er kun én kvinde på hele listen af de 25 mest vellidte topchefer og hun leder et it-selskab.

Det drejer sig om Meg Whitman fra Hewlett-Packard, som 80 procent af medarbejderne synes godt om.

Den virkelige ledelsesudfordring

Den indledende bekymring om Apples fremtid efter Jobs' død ser nu ud til at have fortaget sig takket være produktsucceser som iPhone 4S og den nye iPad samt beslutningen om udbetaling af aktieudbytte.

"På meget kort tid ser bekymringerne for Apple efter Steve Jobs ud til at være forsvundet," skriver Nigam Arora, der udgiver et nyhedsbrev om investering, i en artikel på Forbes. "Dette emne nævnes stort set aldrig i medierne."

"Det er næsten universelt accepteret, at Steve Jobs opbyggede et så stærkt ledelsesteam, og at Apple befinder sig på så stærk en kurs, at Steve Jobs' geni ikke længere er nødvendigt for at drive Apples aktiekurs højere og højere op," tilføjer han.

Selvom Tim Cooks popularitet er høj, så blev meget af det, som Apple aktuelt lancerer, undfanget i løbet af Jobs-æraen. Så tiden vil vise, om Cooks tiltalende form for lederskab, som vinder medarbejderes hjerter, også vil kunne fastholde selskabets dedikerede indsats i forhold til banebrydende industrielt design.

Cook klarer sig tilsyneladende rigtig godt i rollen som "good cop," men det der tidligere løftede Apple langt over andre it-selskaber, var den forrige chefs evne til også at tage rollen som "bad cop."

Den rolle passer muligvis Cook knap så godt, hvilket blev antydet i sidste uge af en tidligere ansat softwareingeniør: Michael Margolis klagede på Twitter over brugergrænsefladen i selskabets nye settop-box, Apple TV, som han hævder, blev afvist af Jobs for fem år siden. "Nu er der ingen til at sige 'nej' til dårligt design," beklager han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S