Aktionærer i oprør i Thrane & Thrane

En række aktionærer er stærkt bekymrede over den kurs, som Thrane & Thrane er ved at tage.

Artikel top billede

Flere institutionelle investorer følger udviklingen i Thrane & Thrane med bekymring, skriver Børsen.

Ifølge avisen er aktionærerne bekymrede over medstifter og storaktionær Lars Thranes indflydelse på selskabets kurs, efter Thrane & Thranes bestyrelsesformand, Waldemar Schmidt, for en uge siden pludselig forlod posten. Det kan du læse mere om her.

"Vi frygter, at der bliver truffet beslutninger, der ikke tager hensyn til alle aktionærerne," siger Michael Voss fra Fundamental Fondsmæglerselskab til Børsen.

Avisen skriver, at ejerne af op mod 15-20 procent af aktierne for tiden drøfter at lægge pres på selskabets bestyrelse for at få det til at ændre sin kurs.

Største aktionærer

Lars Thrane, der sidder i selskabets bestyrelse, sidder på den største aktiepost med 24 procent af aktierne, mens britiske Jupiter ejer 10,8 procent. LD ejer otte procent.

Balladen er opstået, fordi Lars Thrane for en måneds tid siden sagde blankt nej til et opkøbstilbud fra britiske Cobham.

Michael Voss siger til Børsen, at det er problematisk, at Lars Thrane optræder som både bestyrelsesmedlem og aktionær.

"Hvis han ikke udsættes for overtagelsesforsøg skulle han have ladet være med at gå på børsen, for der er man til salg hver dag," siger Michael Voss til Børsen.

Lars Thrane maner til ro.

"De værdier, der er i selskabet, er der jo stadigvæk. De skal ikke være bekymrede efter min mening," siger han til Børsen.

Læs også:

Her er Thrane & Thranes nye bestyrelsesformand.

Sur bejler sætter dansk tele-kæmpe under stort pres.

Købstilbud på danske Thrane & Thrane droppes.

Dansk telekæmpe kæmper mod fjendtlig overtagelse.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S