Aktionærer i oprør i Thrane & Thrane

En række aktionærer er stærkt bekymrede over den kurs, som Thrane & Thrane er ved at tage.

Artikel top billede

Flere institutionelle investorer følger udviklingen i Thrane & Thrane med bekymring, skriver Børsen.

Ifølge avisen er aktionærerne bekymrede over medstifter og storaktionær Lars Thranes indflydelse på selskabets kurs, efter Thrane & Thranes bestyrelsesformand, Waldemar Schmidt, for en uge siden pludselig forlod posten. Det kan du læse mere om her.

"Vi frygter, at der bliver truffet beslutninger, der ikke tager hensyn til alle aktionærerne," siger Michael Voss fra Fundamental Fondsmæglerselskab til Børsen.

Avisen skriver, at ejerne af op mod 15-20 procent af aktierne for tiden drøfter at lægge pres på selskabets bestyrelse for at få det til at ændre sin kurs.

Største aktionærer

Lars Thrane, der sidder i selskabets bestyrelse, sidder på den største aktiepost med 24 procent af aktierne, mens britiske Jupiter ejer 10,8 procent. LD ejer otte procent.

Balladen er opstået, fordi Lars Thrane for en måneds tid siden sagde blankt nej til et opkøbstilbud fra britiske Cobham.

Michael Voss siger til Børsen, at det er problematisk, at Lars Thrane optræder som både bestyrelsesmedlem og aktionær.

"Hvis han ikke udsættes for overtagelsesforsøg skulle han have ladet være med at gå på børsen, for der er man til salg hver dag," siger Michael Voss til Børsen.

Lars Thrane maner til ro.

"De værdier, der er i selskabet, er der jo stadigvæk. De skal ikke være bekymrede efter min mening," siger han til Børsen.

Læs også:

Her er Thrane & Thranes nye bestyrelsesformand.

Sur bejler sætter dansk tele-kæmpe under stort pres.

Købstilbud på danske Thrane & Thrane droppes.

Dansk telekæmpe kæmper mod fjendtlig overtagelse.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job