Aktionærer i oprør i Thrane & Thrane

En række aktionærer er stærkt bekymrede over den kurs, som Thrane & Thrane er ved at tage.

Artikel top billede

Flere institutionelle investorer følger udviklingen i Thrane & Thrane med bekymring, skriver Børsen.

Ifølge avisen er aktionærerne bekymrede over medstifter og storaktionær Lars Thranes indflydelse på selskabets kurs, efter Thrane & Thranes bestyrelsesformand, Waldemar Schmidt, for en uge siden pludselig forlod posten. Det kan du læse mere om her.

"Vi frygter, at der bliver truffet beslutninger, der ikke tager hensyn til alle aktionærerne," siger Michael Voss fra Fundamental Fondsmæglerselskab til Børsen.

Avisen skriver, at ejerne af op mod 15-20 procent af aktierne for tiden drøfter at lægge pres på selskabets bestyrelse for at få det til at ændre sin kurs.

Største aktionærer

Lars Thrane, der sidder i selskabets bestyrelse, sidder på den største aktiepost med 24 procent af aktierne, mens britiske Jupiter ejer 10,8 procent. LD ejer otte procent.

Balladen er opstået, fordi Lars Thrane for en måneds tid siden sagde blankt nej til et opkøbstilbud fra britiske Cobham.

Michael Voss siger til Børsen, at det er problematisk, at Lars Thrane optræder som både bestyrelsesmedlem og aktionær.

"Hvis han ikke udsættes for overtagelsesforsøg skulle han have ladet være med at gå på børsen, for der er man til salg hver dag," siger Michael Voss til Børsen.

Lars Thrane maner til ro.

"De værdier, der er i selskabet, er der jo stadigvæk. De skal ikke være bekymrede efter min mening," siger han til Børsen.

Læs også:

Her er Thrane & Thranes nye bestyrelsesformand.

Sur bejler sætter dansk tele-kæmpe under stort pres.

Købstilbud på danske Thrane & Thrane droppes.

Dansk telekæmpe kæmper mod fjendtlig overtagelse.

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

IT-driftskonsulent

Midtjylland

Sparekassen Danmark

Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S