Aktionærer i oprør i Thrane & Thrane

En række aktionærer er stærkt bekymrede over den kurs, som Thrane & Thrane er ved at tage.

Artikel top billede

Flere institutionelle investorer følger udviklingen i Thrane & Thrane med bekymring, skriver Børsen.

Ifølge avisen er aktionærerne bekymrede over medstifter og storaktionær Lars Thranes indflydelse på selskabets kurs, efter Thrane & Thranes bestyrelsesformand, Waldemar Schmidt, for en uge siden pludselig forlod posten. Det kan du læse mere om her.

"Vi frygter, at der bliver truffet beslutninger, der ikke tager hensyn til alle aktionærerne," siger Michael Voss fra Fundamental Fondsmæglerselskab til Børsen.

Avisen skriver, at ejerne af op mod 15-20 procent af aktierne for tiden drøfter at lægge pres på selskabets bestyrelse for at få det til at ændre sin kurs.

Største aktionærer

Lars Thrane, der sidder i selskabets bestyrelse, sidder på den største aktiepost med 24 procent af aktierne, mens britiske Jupiter ejer 10,8 procent. LD ejer otte procent.

Balladen er opstået, fordi Lars Thrane for en måneds tid siden sagde blankt nej til et opkøbstilbud fra britiske Cobham.

Michael Voss siger til Børsen, at det er problematisk, at Lars Thrane optræder som både bestyrelsesmedlem og aktionær.

"Hvis han ikke udsættes for overtagelsesforsøg skulle han have ladet være med at gå på børsen, for der er man til salg hver dag," siger Michael Voss til Børsen.

Lars Thrane maner til ro.

"De værdier, der er i selskabet, er der jo stadigvæk. De skal ikke være bekymrede efter min mening," siger han til Børsen.

Læs også:

Her er Thrane & Thranes nye bestyrelsesformand.

Sur bejler sætter dansk tele-kæmpe under stort pres.

Købstilbud på danske Thrane & Thrane droppes.

Dansk telekæmpe kæmper mod fjendtlig overtagelse.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S