IBM klar med spritny DB2 til Linux, Unix og Windows

IBM opdaterer relationsdatabasen DB2 til en langt mere fyrig udgave. "Vi befinder os i en ny æra for datamanagement," lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Computerworld News Service: Efter at have registreret en forandring i den måde, hvorpå kunderne lagrer og analyserer data, har IBM nu opdateret sin relationsdatabase DB2 til at kunne håndtere et bredere spektrum af opgaver.

IBM har samtidig opdateret sin datawarehouse-software InfoSphere, oplyser selskabet tirsdag.

"Vi mener, at vi befinder os i en ny æra for data management. I dag er relationelle database management-systemer ikke længere løsningen på enhver data-udfordring," siger Bernie Spang, der er IBM's chef for strategi og marketing for database-systemer. "Det handler om at bruge det rigtige værktøj til jobbet."

Version 10 af begge produkter vil blive tilgængelig 30. april.

Ned for storagekravene

Begge produkter bliver ifølge IBM hurtigere og mere effektive i version 10.

DB2 kan reducere storagekravet med op til 90 procent, mens InfoSphere kan gennemføre forespørgsler op til 10 gange så hurtigt som før, oplyser IBM.

Begge produkter har desuden ny funktionalitet.

DB2 kan nu behandle RDF (Resource Description Framework) fra World Wide Web Consortium. InfoSphere kan nu kommunikere med implementeringer af Apache Hadoop.

DB2 version 10 er den første større opdatering af database-softwaren i fire år.

IBM udgav DB2 version 10 til z/OS i 2010, men den kommende udgivelse er til Linux, Unix og Windows, har en anden kodebase og vedligeholdes af et andet hold udviklere end z/OS-udgaven.

Dette er den første version af DB2, der understøtter RDF.

Gemmer data i tre dele

Denne datamodel gemmer data i tre dele: Et subjekt, et prædikat og et objekt.

Prædikatet beskriver relationen mellem de to andre dele. Struktureringen af data på denne måde gør det muligt for anden software at forstå sammenhængen mellem forskellige informationer.

IBM bruger teknologien i sin samarbejdssoftware Rational Jazz til at identificere afhængigheder i forbindelse med softwareudvikling.

Her er de øvrige forbedringer

Af andre forbedringer i DB2 kan nævnes, at backup nu foregår hurtigere, ligesom grundlæggende input/output er blevet accelereret, forklarer IBM.

Herudover er databasen blevet mere fleksibel. Som administrator kan man nu definere storage-medier til bestemte klasser af data. Data, der for eksempel skal være hurtig adgang til, kan lagres på hurtige solid state-drev, mens mindre brugt data kan lagres på billigere men langsommere bånddrev.

Softwaren giver nye måder at forespørge tidsdata ved hjælp af en ny funktion ved navn time travel. Denne funktion har været populær hos brugerne af z/OS-udgaven af DB2, forklarer Spang.

En bruger eller et program kan forespørge data, som de eksisterede i database på et givent tidspunkt.

Det kan være nyttigt til analyse af tendenser, der er under udvikling.

Indeholder hooks

Selvom det i forvejen er muligt for programmører at skrive kode, der kan hente sådanne data, så indeholder software nu såkaldte hooks, der gør det lettere at køre sådanne forespørgsler.

The Coca-Cola Company har testet DB2 via et betatest-program. Selskabet skiftede i 2008 fra Oracles SAP-databaser til IBM og har siden sparet over fem millioner kroner i omkostninger til licenser, vedligeholdelse og storage, fortæller Tom DeJuneas, der er it team manager hos Coca-Cola.

Selskabets test af den nye version af DB2 har vist, at databasen kan øge datakompressionen med 20 procent udover de i forvejen anseelige forbedringer i den forrige version. Testene afslørede ifølge DeJuneas "nogle virkelige gode ydelsesforbedringer."

Opdateringen af InfoSphere er den første version af denne software, der understøtter Hadoop, hvilket betyder, at brugerne nu kan igangsætte Hadoop-job og få adgang til resultaterne direkte fra InfoSphere.

Dette er også første version, der gør det muligt, at datasættene opdateres kontinuerligt, hvilket kan hjælpe organisationer et skridt tættere på dataanalyse i realtid.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S