Brugere vilde med iPad 3: Den er bare for fed

Bliver den for varm? Går den i stykker? Brugerne tilgiver det hele: Den nye iPad er den bedste tablet på markedet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I en ny spørgeundersøgelse gennemført af ChangeWave svarer 82 procent ud af 200 adspurgte ejere af Apples nye iPad, at de er meget tilfredse med deres nye tablet.

16 procent svarer, at de er nogenlunde tilfredse, og to procent svarer, at de er i nogen grad er utilfredse.

Ingen respondenter svarer, at de er meget utilfredse.

Flere ejere af den nye iPad er glade for deres tablet, end hvad der er tilfældet for ejerne af de ældre generationer af Apples
iPad.

Pris for høj

74 procent af respondenterne i en lignende spørgeundersøgelse i februar af ejere af de tidligere iPad-versioner svarede, at de var meget tilfredse, mens 23 procent svarede, at de var nogenlunde tilfredse.

Den nye iPad er faktisk så populær, at brugernes næststørste anke ikke har meget at gøre med selve produktet, men derimod prisen på dataabonnement, hvilket angives af 23 procent af respondenterne, som det, de synes, er værst ved den nye iPad.

26 procent af respondenterne svarer dog, at de mindst af alt bryder sig om den nye iPads pris.

Hele 75 procent af respondenterne svarer, at det bedste ved den nye iPad er Retina-skærmen med dens høje opløsning.

God forbindelse

Herudover oplyser det amerikanske forbrugermagasin Consumer Reports, at den nye iPad bedømmes til at være den bedste tablet på markedet.

Consumer Reports fremhæver blandt andet, at den nye iPad giver "den bedste visning af detaljer og farvegengivelse, vi nogensinde har set på en tablets skærm," og bemærker, at enheden klarer sig "ypperligt på stort set også alle andre områder."

Consumer Reports roser også Verizons LTE-netværk for en "meget hurtig og stabil forbindelse" på den nye iPad.

Denne positive omtale i Consumer Reports er i særlig grad vigtig for Apple, da det var dette magasin, der først udførte test, der demonstrerede, at den nye iPad kan blive over 46 grader varm, hvis den bliver brugt intensivt i tre kvarter.

Consumer Reports gav også Apple problemer i 2010, da magasinet konkluderede, at det ikke kunne anbefale iPhone 4 på grund af den meget omtalte designfejl, der betød, at modtagelsen blev kraftigt forringet, hvis brugeren holdt forkert på telefonen.

Apples nye iPad har fået rosende omtale lige siden lanceringen i sidste måned, hvor anmelderne især har fremhævet Retina-skærmen med en opløsning på hele 2048 gange 1536 pixel, hvilket er højere end skærmopløsningen på nogen anden tablet på markedet.

Den nye iPad indeholder også Apples nye chip, A5X, med to kerner i CPU'en og fire kerner i GPU'en.

Den nye iPad er også det første produkt fra Apple med LTE.

Læs også:

Test: iPad 3's batteritid er meget dårligere end iPad 2

Sådan fungerer udskældt batteri i Apples nye iPad.

iPad-klager tager til: Ny iPad bliver alt for varm.

Overblik: 'New iPad' er den (næsten) perfekte tablet.

iPad 3: Derfor gider Apple ikke være innovativ.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network