Brugere vilde med iPad 3: Den er bare for fed

Bliver den for varm? Går den i stykker? Brugerne tilgiver det hele: Den nye iPad er den bedste tablet på markedet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I en ny spørgeundersøgelse gennemført af ChangeWave svarer 82 procent ud af 200 adspurgte ejere af Apples nye iPad, at de er meget tilfredse med deres nye tablet.

16 procent svarer, at de er nogenlunde tilfredse, og to procent svarer, at de er i nogen grad er utilfredse.

Ingen respondenter svarer, at de er meget utilfredse.

Flere ejere af den nye iPad er glade for deres tablet, end hvad der er tilfældet for ejerne af de ældre generationer af Apples
iPad.

Pris for høj

74 procent af respondenterne i en lignende spørgeundersøgelse i februar af ejere af de tidligere iPad-versioner svarede, at de var meget tilfredse, mens 23 procent svarede, at de var nogenlunde tilfredse.

Den nye iPad er faktisk så populær, at brugernes næststørste anke ikke har meget at gøre med selve produktet, men derimod prisen på dataabonnement, hvilket angives af 23 procent af respondenterne, som det, de synes, er værst ved den nye iPad.

26 procent af respondenterne svarer dog, at de mindst af alt bryder sig om den nye iPads pris.

Hele 75 procent af respondenterne svarer, at det bedste ved den nye iPad er Retina-skærmen med dens høje opløsning.

God forbindelse

Herudover oplyser det amerikanske forbrugermagasin Consumer Reports, at den nye iPad bedømmes til at være den bedste tablet på markedet.

Consumer Reports fremhæver blandt andet, at den nye iPad giver "den bedste visning af detaljer og farvegengivelse, vi nogensinde har set på en tablets skærm," og bemærker, at enheden klarer sig "ypperligt på stort set også alle andre områder."

Consumer Reports roser også Verizons LTE-netværk for en "meget hurtig og stabil forbindelse" på den nye iPad.

Denne positive omtale i Consumer Reports er i særlig grad vigtig for Apple, da det var dette magasin, der først udførte test, der demonstrerede, at den nye iPad kan blive over 46 grader varm, hvis den bliver brugt intensivt i tre kvarter.

Consumer Reports gav også Apple problemer i 2010, da magasinet konkluderede, at det ikke kunne anbefale iPhone 4 på grund af den meget omtalte designfejl, der betød, at modtagelsen blev kraftigt forringet, hvis brugeren holdt forkert på telefonen.

Apples nye iPad har fået rosende omtale lige siden lanceringen i sidste måned, hvor anmelderne især har fremhævet Retina-skærmen med en opløsning på hele 2048 gange 1536 pixel, hvilket er højere end skærmopløsningen på nogen anden tablet på markedet.

Den nye iPad indeholder også Apples nye chip, A5X, med to kerner i CPU'en og fire kerner i GPU'en.

Den nye iPad er også det første produkt fra Apple med LTE.

Læs også:

Test: iPad 3's batteritid er meget dårligere end iPad 2

Sådan fungerer udskældt batteri i Apples nye iPad.

iPad-klager tager til: Ny iPad bliver alt for varm.

Overblik: 'New iPad' er den (næsten) perfekte tablet.

iPad 3: Derfor gider Apple ikke være innovativ.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S