Fjendtligt overtagelse af Thrane & Thrane i gang

Britisk konkurrent fremsætter kontant tilbud på dansk telekæmpe.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Britiske Cobham iværksætter nu et fuldt overtagelsesforsøg på sin danske konkurrent, Thrane & Thrane.

Det sker, efter briterne kort før påske for omkring 600 millioner kroner opkøbte 22,74 procent af aktierne i det danske selskab.

Det gjorde med et snuptag Cobham til hovedaktionær i Thrane & Thrane, hvor medstifter Lars Thrane nu er næststørste aktionær med 24 procent af aktierne, mens Cobham i alt sidder på 25,59 procent af aktierne.

Cobham genfremsætter nu sit bud til samtlige aktionærer Thrane & Thrane på 420 kroner per aktie.

Ifølge Cobham svarer det til en præmie på 43 procent i forhold til aktiekursen 24. februar, mens præmien ifølge selskabet er 70 procent i forhold til gennemsnitskursen i de seneste seks måneder.

Modstand

Lars Thrane har længe kæmpet indædt imod at lade selskabet sælge til Cobham, som han mener vil lukke væsentlige dele af den danske forretning ned.

Han har tidligere sagt, at Cobham efter hans mening ikke vil udvikle og drive Thrane & Thrane videre til 'noget stort og voldsomt.'

"Det er simpelthen en konkurrent, der vil kvæle os," har han tidligere sagt.

Thrane & Thranes bestyrelsesformand Waldemar Schmidt trak sig fornylig fra posten. Han er blevet erstattet af Morten Eldrup-Jørgensen.

Ifølge ham er selskabet i gang med en "større strategisk analyse," som skal klarlægge, hvordan selskabets værdier bedst udvikles.

Her er alle muligheder i spil - herunder at selskabet skal stå på egne ben, indgå i partnerskab eller lade sig opkøbe.

"Det kan både ende med, at Thrane & Thrane fortsat skal stå på egne ben, indgå i partnerskab med andre eller blive en del af en anden virksomhed,"

Læs også:

Britisk rival køber stor luns af Thrane & Thrane.

Aktionærer i oprør i Thrane & Thrane.

Her er Thrane & Thranes nye bestyrelsesformand.

Sur bejler sætter dansk tele-kæmpe under stort pres

Købstilbud på danske Thrane & Thrane droppes.

Dansk telekæmpe kæmper mod fjendtlig overtagelse.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse