Manden bag klassikeren Commodore 64 er død

Commodore 64 trak computerspillerne ud af frituredampene på landets grillbarer og ind på drengeværelserne. I påsken døde grundlæggeren af Commodore International, 83 år gammel.

Artikel top billede

Jack Tramiel talte ved C64's 25-års jubilæum. Påskedag døde han, 83 år gammel. Foto: Alex Handy, Wikipedia.

Læs også:
Hejs flaget for Commodore 64

Galleri: Den er tilbage: Her er den nye Commodore 64

Disse 20 Commodore 64-spil bør du genopleve

Du husker nok Commodore 64, måske bedre kendt under kælenavnet "brødkassen".

Den rustikt designede hjemmecomputer, der vandt stor popularitet efter lanceringen i 80'erne.

I påsken, den 8. april 2012, døde grundlæggeren af Commodore International, Jack Tramiel, 83 år gammel.

Navnet er ikke blevet kendt på linje med Bill Gates, Steve Jobs eller Michael Dell, men hans betydning har måske været større i forbindelse med udbredelsen af it til alle.

Med et forretnings-statement om at: Vi skal lave computere til masserne, ikke til klasserne, startede han nemlig salget af det, der dengang blevet verdens mest populære hjemmecomputer.

På Wikipedia kan man læse, at Commodore 64 er solgt i mere end 30 millioner enheder.

Indledte en ny æra

Ser man tilbage på de 30 år med Commodore 64, fik den en enorm stor betydning for både spilindustri og computerinteressen hos de brede masser verden over.

I gennem flere generationer har den lille beige kasse med det mørkebrune tastatur opnået kultstatus blandt rigtig mange it-ildsjæle.

Den har givet mange gode minder til rigtig mange mennesker.

Commodore 64 blev den mest populære maskine men også forgængeren VIC-20 og efterfølgerne Commodore 128 og ikke mindst Amiga'en bar tunge læs for it-udbredelsen.

Fra skrivemaskiner til computere

Jack Tramiel var oprindelig født og opvokset i Polen, og hans oprindelige navn var Jacek Trzmiel.

I 1939 blev han og hans familie sendt i koncentrationslejr. Han overlevede dog på mirakuløs vis opholdet, og han blev befriet i april 1945.

Herefter udvandrede han til USA, hvor han meldte sig til hæren og lærte at vedligeholde kontorudstyr som skrivemaskiner.

I 1955 oprettede han firmaet Commodore Business Machines, der netop solgte skrivemaskiner.

Forretningen ændrede siden fokus til regnemaskiner og herefter til de hjemmecomputere, der skulle tage verden med storm.

I 1993 blev Jack Tramiel medstifter af United States Holocaust Memorial Museum, til at mindes krigens ofre.

Jack Tramiel døde den 8. april 2012, 83 år gammel. Han efterlader sig kone og tre børn.

Læs også:
Hejs flaget for Commodore 64

Galleri: Den er tilbage: Her er den nye Commodore 64

Disse 20 Commodore 64-spil bør du genopleve

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Statens IT

VMware-specialist til Statens It

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Owner

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

DevOps Softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S