Microsoft masseopkøber patenter for milliarder

Microsoft lægger milliarder af kroner på bordet for flere hundrede særlige patenter.

Artikel top billede

Computerworld News Service: AOL har indgået en endegyldig aftale om at sælge over 800 af sine patenter og relaterede igangværende patentansøgninger til Microsoft.

Dette salg af patenter samt en ikke-eksklusiv licens til AOL's tilbageværende patenter vil indbringe selskabet over en milliard dollar (hvilket er knap 5,7 milliarder kroner i dagens kurs), oplyser AOL.

Kriseramte AOL har i et stykke tid forsøgt at sælge sine patenter for at skaffe penge.

Flere store køb af patenter

Aftalenn med Microsoft afspejler en stigende interesse hos it-selskabet i at købe patentporteføljer både for at imødegå og for at forhindre patentrelaterede søgsmål.

For eksempel købte Facebook i sidste måned 750 patenter fra IBM for at styrke sin position i et juridisk slagsmål med Yahoo om patenter.

Efter salget vil AOL få licens fra Microsoft til de frasolgte patenter.

AOL beholder fortsat over 300 patenter og patentansøgninger inden for kerne- og strategiske teknologier, oplyser selskabet.

AOL har dog ikke oplyst, præcist hvilke patenter selskabet har solgt, eller hvilke teknologiske områder de ligger inden for. Handel er afsluttet efter afholdelse af en såkaldt competitive auction.

Transaktionen forventes gennemført i løbet af i år alt afhængig af godkendelse fra de forskellige relevante myndigheder heriblandt konkurrencemyndighederne.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS