Microsoft masseopkøber patenter for milliarder

Microsoft lægger milliarder af kroner på bordet for flere hundrede særlige patenter.

Artikel top billede

Computerworld News Service: AOL har indgået en endegyldig aftale om at sælge over 800 af sine patenter og relaterede igangværende patentansøgninger til Microsoft.

Dette salg af patenter samt en ikke-eksklusiv licens til AOL's tilbageværende patenter vil indbringe selskabet over en milliard dollar (hvilket er knap 5,7 milliarder kroner i dagens kurs), oplyser AOL.

Kriseramte AOL har i et stykke tid forsøgt at sælge sine patenter for at skaffe penge.

Flere store køb af patenter

Aftalenn med Microsoft afspejler en stigende interesse hos it-selskabet i at købe patentporteføljer både for at imødegå og for at forhindre patentrelaterede søgsmål.

For eksempel købte Facebook i sidste måned 750 patenter fra IBM for at styrke sin position i et juridisk slagsmål med Yahoo om patenter.

Efter salget vil AOL få licens fra Microsoft til de frasolgte patenter.

AOL beholder fortsat over 300 patenter og patentansøgninger inden for kerne- og strategiske teknologier, oplyser selskabet.

AOL har dog ikke oplyst, præcist hvilke patenter selskabet har solgt, eller hvilke teknologiske områder de ligger inden for. Handel er afsluttet efter afholdelse af en såkaldt competitive auction.

Transaktionen forventes gennemført i løbet af i år alt afhængig af godkendelse fra de forskellige relevante myndigheder heriblandt konkurrencemyndighederne.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job