Så populær er Microsofts mest populære system

Det gamle Windows XP er en darling.

Artikel top billede

Microsoft slutter supporten til det gamle Windows XP om to år - den 8. april 2014.

Men alligevel ligger det gamle operativsystem stadig på rigtig mange computere.

Ifølge de seneste tal fra Net Applications er Windows XP stadig det mest udbredte operativsystem med en andel på 47 procent.

Til sammenligning ligger Windows 7 kun på 38 procent

I Danmark ser situationen noget anderledes ud.

Allerede i 2010 kunne Windows 7 overhale Windows XP og tal fra StatCounter viser at XP er faldet til mindre end 20 procent.

Hvis man fjerner Mac-computere fra statistikken, så har Windows 7 rundet 50 procent i Danmark.

Men StatCounter og Net Applications er noget uenige i deres tal. Generelt har Windows XP en meget højere markedsandel hos Net Applications end hos StatCounter.

Supportfælde

Microsoft har gjort alt for at overbevise virksomheder og private brugere om, at de skal udskifte det gamle operativsystem.

Softwarefirmaet har advaret om at virksomhederne kan risikere at lande i en supportfælde, hvis de vælger at køre videre med XP, springe Windows 7 over og vente til Windows 8.

Microsoft har forlænget supporten til XP flere gange, men den slutter altså efter planen om to år.

Dermed kan virksomheder komme i klemme, hvis Windows 8 først kommer i slutningen af 2012 eller begyndelsen af 2013.

Det tager typisk lang tid at teste et operativsystem og planlægge udrulningen til en større organisation. Gartner har da også advaret om dette i en rapport.

Ifølge en anden aktuel Gartner-rapport, Client OS and Office Survey, ligger Windows XP ligefrem på 79 procent af alle desktop-computere hos de deltagende virksomheder.

Men i det mindste ser det ud til, at Microsoft har fået de fleste til at opgradere fra den gamle browser Internet Explorer 6, som nu er helt nede på 6,9 pct.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S