Tvangsauktion: Danske domæner under hammeren

Tre danske domænenavne ligger for første gang nogensinde under hammeren på en tvangsauktion.

Artikel top billede

Læs også:

Danske domænenavne på tvangsauktion for første gang

Danmarks formentlig første tvangsauktion over domænenavne løber af stablen onsdag eftermiddag, hvor tre domænenavne kommer under hammeren hos Københavns Auktioner.

De tre domæner tilhører en mand fra Dianalund, som på grund af en tvist om penge ved Retten i Næstved fik sendt domænerne på tvangsauktion i 2010. 

Hos Københavns Auktioner fremgår det, at domænerne sælges som brugte, og at vurderingsprisen er mellem 2.000 og 3.000 kroner.

Første gang på tvang

Tvangsauktionen er spektakulær, fordi domæner, som Computerworld tidligere har beskrevet, formentlig aldrig tidligere har været genstand for en tvangsauktion.

I al fald har hverken DK Hostmaster eller eksperter i it-jura tidligere oplevet sådan en sag.

Per Fruergaard, der er direktør for Københavns Auktioner, fortæller, at vurderingsprisen er sat ud fra en betragtning om, hvilken interesse der kan være for de tre domæner.

Auktionen foregår ifølge direktøren på samme vilkår som enhver anden tvangsauktion, hvor hammerslaget bestemmer prisen.

Men det er også muligt for interesserede købere at foretage forhåndsbud på hjemmesiden, hvor det højeste bud så vil være med i salen.

Ikke hørt om det før

Heller ikke Per Fruergaard har før hørt om domæner på en tvangsauktion. Det er da også første gang, at han har dem under hammeren, fortæller han.

Derfor er han overbevist om, at der er tale om landets første tvangsauktion over domæner.

"Jeg kan ikke forestille mig andre auktionshuse end os, der skulle have solgt et domænenavn før. Og vi har ikke solgt sådan nogle før," siger han.

Bud starter ved 1.000 kroner

Interesserede købere skal dog være opmærksom på, at buddene starter ved 1.000 kroner, oplyser auktionshuset på hjemmesiden.

"1.000 kroner har man hurtigt brugt i tid og besvær ved at oprette et domæne," siger han om fastsættelsen af startbuddet.

Til sammenligning koster et nyt domæne hos DK-Hostmaster, der varetager det danske topleveldomæne .dk, 45 kroner at oprette inklusiv det første års afgift.

Omvendt har store firmaer tidligere angiveligt betalt store summer for det rette domæne og også tilbudt at købe dem uden held. 

Der er tale om domænerne sparol.dk, kikmose.dk og retten-paa-vrangen.dk.

Du kan læse mere om sagen her:

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S