Disse styresystemer vil dominere tablet-markedet

Nye tal afslører, hvordan iOS, Android og Windows vil klare sig på tablet-markedet i de kommende år.

Artikel top billede

Læs også:

Her er dommen over Apples nye iPad

Her er dommen over Lenovos Thinkpad Tabletw

Tablet-markedet fortsætter de vilde vækstrater, konkluderer Gartner i en ny rapport.

Alene fra 2011 til 2012 er der tale om en stigning i salget til slutbrugerne på 98 procent, så der i alt bliver solgt godt 119 millioner tablet-pc'er på verdensplan.

Det er dog ingen ting mod den vækst, der ventes i de kommende år.

I 2016 vil antallet af solgte tablets ifølge Gartner-rapporten være oppe på 369 millioner på verdensplan.

Apple er kongen

Analysefirmaets fremskrivelser placerer i 2012 Apples iOS på en klar førsteplads med en markedsandel på 61,4 procent.

"Selvom pc-leverandører og telefon-producenter ønsker en del af kagen og lancerer på tablet-markedet, så har vi indtil nu kun set begrænset succes ud over Apple med iPad'en," udtaler Gartner-analytiker Carolina Milanesi.

"Det ser ud til, at mange konkurrenter i år har ventet for at se, hvad Apple ville komme op med - for der var meget få nye lanceringer på bade Consumer Electronics Show og Mobile World Congress."

"Mange leverandører vil vente på Windows 8 for at prøve at træde ind på markedet med en dual-platform tilgang og håbe på, at Microsoft-brandet kan hjælpe dem på både virksomheds- og forbruger-markedet."

Den nye iPad fra Apple blev sat til salg i sidste måned, mens Microsoft ventes at være klar med Windows 8 til både traditionelle pc'er og tablets i løbet af efteråret.

Sådan vil Microsoft klare sig

Gartner venter, at de Windows-baserede tablets i år vil stå for 4,1 procent af markedet, mens andelen i 2016 vil være oppe 11,8 procent.

Det er ikke mindst de professionelle brugere, der ventes at satse på Windows-platformen, fordi den er velkendt og understøtter virksomhedens it-behov.

Android-platformen er fortsat nummer to med en markedsandel på 31,9 procent i 2012.

I 2016 ventes det, at Android vil lægge endnu tættere på iOS (se tabel), mens der altså fortsat vil være et stykke ned til Windows, der så til gengæld sætter sig på den del af markedet, hvor erhvervs-brugerne befinder sig.


Læs også:

Her er dommen over Apples nye iPad

Her er dommen over Lenovos Thinkpad Tabletw

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS