Disse styresystemer vil dominere tablet-markedet

Nye tal afslører, hvordan iOS, Android og Windows vil klare sig på tablet-markedet i de kommende år.

Artikel top billede

Læs også:

Her er dommen over Apples nye iPad

Her er dommen over Lenovos Thinkpad Tabletw

Tablet-markedet fortsætter de vilde vækstrater, konkluderer Gartner i en ny rapport.

Alene fra 2011 til 2012 er der tale om en stigning i salget til slutbrugerne på 98 procent, så der i alt bliver solgt godt 119 millioner tablet-pc'er på verdensplan.

Det er dog ingen ting mod den vækst, der ventes i de kommende år.

I 2016 vil antallet af solgte tablets ifølge Gartner-rapporten være oppe på 369 millioner på verdensplan.

Apple er kongen

Analysefirmaets fremskrivelser placerer i 2012 Apples iOS på en klar førsteplads med en markedsandel på 61,4 procent.

"Selvom pc-leverandører og telefon-producenter ønsker en del af kagen og lancerer på tablet-markedet, så har vi indtil nu kun set begrænset succes ud over Apple med iPad'en," udtaler Gartner-analytiker Carolina Milanesi.

"Det ser ud til, at mange konkurrenter i år har ventet for at se, hvad Apple ville komme op med - for der var meget få nye lanceringer på bade Consumer Electronics Show og Mobile World Congress."

"Mange leverandører vil vente på Windows 8 for at prøve at træde ind på markedet med en dual-platform tilgang og håbe på, at Microsoft-brandet kan hjælpe dem på både virksomheds- og forbruger-markedet."

Den nye iPad fra Apple blev sat til salg i sidste måned, mens Microsoft ventes at være klar med Windows 8 til både traditionelle pc'er og tablets i løbet af efteråret.

Sådan vil Microsoft klare sig

Gartner venter, at de Windows-baserede tablets i år vil stå for 4,1 procent af markedet, mens andelen i 2016 vil være oppe 11,8 procent.

Det er ikke mindst de professionelle brugere, der ventes at satse på Windows-platformen, fordi den er velkendt og understøtter virksomhedens it-behov.

Android-platformen er fortsat nummer to med en markedsandel på 31,9 procent i 2012.

I 2016 ventes det, at Android vil lægge endnu tættere på iOS (se tabel), mens der altså fortsat vil være et stykke ned til Windows, der så til gengæld sætter sig på den del af markedet, hvor erhvervs-brugerne befinder sig.


Læs også:

Her er dommen over Apples nye iPad

Her er dommen over Lenovos Thinkpad Tabletw

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration