Ny overenskomst til tidligere CSC-ansatte i Danmark

Tidligere CSC-folk får ny overenskomst.

Artikel top billede

Læs også:

Her skal tidligere CSC-ansatte arbejde for Tata

Den indiske outsourcing og it-servicegigant Tata TCS, der den første april overtog mere end 300 ansatte fra CSC i forbindelse med overtagelsen af TDC's systemer, har indgået en aftale med et fagforbund.

Det oplyser TCS gennem firmaets danske pressebureau. 

It-giganten CSC sagde den 1. april farvel til mere end 300 ansatte som blev overdraget til indiske TATA TCS som følge af TDC's leverandørskifte.

Det betød at en lang række medarbejdere skulle skifte arbejdsgiver og arbejdsplads. Det kan du læse mere om her.

Vi har overenksomt med HK

I forbindelse med overtagelsen af medarbejderne har TSC tiltrådt en overenksomst med fagforbundet HK/ Privat. Det var samme fagforbund som CSC i fjor tiltrådte en overenkomst med efter den langvarige arbejdskonflikt henover forsommeren.

"TCS har en aftale med Dansk Erhverv, og den aftale omfatter en overenskomst med HK Privat," oplyser TCS's pressebureau i en mail til Computerworld. 

Der for kender en lang række medarbejdere fra CSC i forvejen overenkomsten fra HK/Privat, som også CSC tiltrådte efter konflikten. Her blev den imidlertid tilrettet mellem parterne lokalt.

Samme vilkår som hos CSC

Hos HK/Privat fortæller faglig sekretær Kim Jung Olsen at TCS i kraft af lov om virksomhedsoverdragelser har overtaget den HK/Privat overenskomst som CSC forhandlede på plads med fagforbundet efter arbejdskonflikten i fjor.

"Vi blev så enige med Dansk Erhverv og virksomheden om, at det ville være hensigtmæssigt at de fik deres overenkomtmæssige ting fra CSC med fremadrettet i den nye virksomhed," siger han.

Han fortæller, at de medarbejdere som TCS har overtaget fra CSC derfor har de samme vilkår som før virksomheds-overdragelsen den 1. april 2012.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S