Ny overenskomst til tidligere CSC-ansatte i Danmark

Tidligere CSC-folk får ny overenskomst.

Artikel top billede

Læs også:

Her skal tidligere CSC-ansatte arbejde for Tata

Den indiske outsourcing og it-servicegigant Tata TCS, der den første april overtog mere end 300 ansatte fra CSC i forbindelse med overtagelsen af TDC's systemer, har indgået en aftale med et fagforbund.

Det oplyser TCS gennem firmaets danske pressebureau. 

It-giganten CSC sagde den 1. april farvel til mere end 300 ansatte som blev overdraget til indiske TATA TCS som følge af TDC's leverandørskifte.

Det betød at en lang række medarbejdere skulle skifte arbejdsgiver og arbejdsplads. Det kan du læse mere om her.

Vi har overenksomt med HK

I forbindelse med overtagelsen af medarbejderne har TSC tiltrådt en overenksomst med fagforbundet HK/ Privat. Det var samme fagforbund som CSC i fjor tiltrådte en overenkomst med efter den langvarige arbejdskonflikt henover forsommeren.

"TCS har en aftale med Dansk Erhverv, og den aftale omfatter en overenskomst med HK Privat," oplyser TCS's pressebureau i en mail til Computerworld. 

Der for kender en lang række medarbejdere fra CSC i forvejen overenkomsten fra HK/Privat, som også CSC tiltrådte efter konflikten. Her blev den imidlertid tilrettet mellem parterne lokalt.

Samme vilkår som hos CSC

Hos HK/Privat fortæller faglig sekretær Kim Jung Olsen at TCS i kraft af lov om virksomhedsoverdragelser har overtaget den HK/Privat overenskomst som CSC forhandlede på plads med fagforbundet efter arbejdskonflikten i fjor.

"Vi blev så enige med Dansk Erhverv og virksomheden om, at det ville være hensigtmæssigt at de fik deres overenkomtmæssige ting fra CSC med fremadrettet i den nye virksomhed," siger han.

Han fortæller, at de medarbejdere som TCS har overtaget fra CSC derfor har de samme vilkår som før virksomheds-overdragelsen den 1. april 2012.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job