Ny overenskomst til tidligere CSC-ansatte i Danmark

Tidligere CSC-folk får ny overenskomst.

Artikel top billede

Læs også:

Her skal tidligere CSC-ansatte arbejde for Tata

Den indiske outsourcing og it-servicegigant Tata TCS, der den første april overtog mere end 300 ansatte fra CSC i forbindelse med overtagelsen af TDC's systemer, har indgået en aftale med et fagforbund.

Det oplyser TCS gennem firmaets danske pressebureau. 

It-giganten CSC sagde den 1. april farvel til mere end 300 ansatte som blev overdraget til indiske TATA TCS som følge af TDC's leverandørskifte.

Det betød at en lang række medarbejdere skulle skifte arbejdsgiver og arbejdsplads. Det kan du læse mere om her.

Vi har overenksomt med HK

I forbindelse med overtagelsen af medarbejderne har TSC tiltrådt en overenksomst med fagforbundet HK/ Privat. Det var samme fagforbund som CSC i fjor tiltrådte en overenkomst med efter den langvarige arbejdskonflikt henover forsommeren.

"TCS har en aftale med Dansk Erhverv, og den aftale omfatter en overenskomst med HK Privat," oplyser TCS's pressebureau i en mail til Computerworld. 

Der for kender en lang række medarbejdere fra CSC i forvejen overenkomsten fra HK/Privat, som også CSC tiltrådte efter konflikten. Her blev den imidlertid tilrettet mellem parterne lokalt.

Samme vilkår som hos CSC

Hos HK/Privat fortæller faglig sekretær Kim Jung Olsen at TCS i kraft af lov om virksomhedsoverdragelser har overtaget den HK/Privat overenskomst som CSC forhandlede på plads med fagforbundet efter arbejdskonflikten i fjor.

"Vi blev så enige med Dansk Erhverv og virksomheden om, at det ville være hensigtmæssigt at de fik deres overenkomtmæssige ting fra CSC med fremadrettet i den nye virksomhed," siger han.

Han fortæller, at de medarbejdere som TCS har overtaget fra CSC derfor har de samme vilkår som før virksomheds-overdragelsen den 1. april 2012.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS