Derfor er CSC nødt til at fyre medarbejdere

Det er helt forventeligt og nødvendigt, at CSC tilpasser arbejdsstyrken, lyder det fra en it-analytiker.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Læs også:

CSC fyrer 450 ansatte - danske ansatte rammes hårdt

Dansk kæmpeselskab sætter CSC på porten

Massefyringerne i it-firmaet CSC giver ikke anledning til nogen større overraskelse hos en analytiker, der følger it-branchen tæt.

"Det handler ikke bare om rationalisering. CSC har mistet nogle rigtig store kunder, der har fyldt meget medarbejder-mæssigt," vurderer Anders Elbak, der er senioranalytiker i IDC.

"Tabet af eksempelvis TDC, der har været en kæmpe opgave for CSC, må nødvendigvis få nogle konsekvenser i form af antallet af medarbejdere," siger han.

Der kan ryge flere folk

Han peger desuden på, at indtjeningen ikke har været så høj, som man måske kunne ønske på ledelsesgangene i CSC.

"Ledelsen har været presset, og set fra deres perspektiv har det været nødvendigt at gøre noget konkret for at skabe mere overskud i forretningen," siger han til Computerworld.

Hvis CSC's ledelse ikke formår at vende skuden og stadig taber kunder, kan det ifølge IDC-analytikerne blive nødvendigt at afskedige yderligere.

"Der kan godt komme flere fyringer, men det er ikke min fornemmelse, at CSC er mere presset end konkurrenterne i det marked. Det virker ikke som om, de er inde i en negativ spiral, der ikke kan stoppes," siger han.

Den teknologiske udvikling i form af eksempelvis overvågning og central administration får ligeledes en del af skylden for de voldsomme nedskæringer i CSC.

"Det kræver mindre og mindre arbejde at administrere de store serviceaftaler, som CSC har mange af. Det medfører, at der skal bruges færre folk, fordi processerne bliver automatiserede," lyder Anders Elbaks analyse.

Læs også:

CSC fyrer 450 ansatte - danske ansatte rammes hårdt

Dansk kæmpeselskab sætter CSC på porten

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job