Derfor er CSC nødt til at fyre medarbejdere

Det er helt forventeligt og nødvendigt, at CSC tilpasser arbejdsstyrken, lyder det fra en it-analytiker.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Læs også:

CSC fyrer 450 ansatte - danske ansatte rammes hårdt

Dansk kæmpeselskab sætter CSC på porten

Massefyringerne i it-firmaet CSC giver ikke anledning til nogen større overraskelse hos en analytiker, der følger it-branchen tæt.

"Det handler ikke bare om rationalisering. CSC har mistet nogle rigtig store kunder, der har fyldt meget medarbejder-mæssigt," vurderer Anders Elbak, der er senioranalytiker i IDC.

"Tabet af eksempelvis TDC, der har været en kæmpe opgave for CSC, må nødvendigvis få nogle konsekvenser i form af antallet af medarbejdere," siger han.

Der kan ryge flere folk

Han peger desuden på, at indtjeningen ikke har været så høj, som man måske kunne ønske på ledelsesgangene i CSC.

"Ledelsen har været presset, og set fra deres perspektiv har det været nødvendigt at gøre noget konkret for at skabe mere overskud i forretningen," siger han til Computerworld.

Hvis CSC's ledelse ikke formår at vende skuden og stadig taber kunder, kan det ifølge IDC-analytikerne blive nødvendigt at afskedige yderligere.

"Der kan godt komme flere fyringer, men det er ikke min fornemmelse, at CSC er mere presset end konkurrenterne i det marked. Det virker ikke som om, de er inde i en negativ spiral, der ikke kan stoppes," siger han.

Den teknologiske udvikling i form af eksempelvis overvågning og central administration får ligeledes en del af skylden for de voldsomme nedskæringer i CSC.

"Det kræver mindre og mindre arbejde at administrere de store serviceaftaler, som CSC har mange af. Det medfører, at der skal bruges færre folk, fordi processerne bliver automatiserede," lyder Anders Elbaks analyse.

Læs også:

CSC fyrer 450 ansatte - danske ansatte rammes hårdt

Dansk kæmpeselskab sætter CSC på porten

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S