Her er udspillet til frivillige fratrædelser hos CSC

Fagforbund forhandler med CSC om vilkår for frivillig fratrædelser. Her er de konkrete forslag, der forhandles om.

Artikel top billede

Foto fra strejke foran CSC på Retortvej i Valby den 1. juni sidste år. Firmaet forhandler nu med fagforbund om en masseafskedigelse på 450 stillinger.

Læs også:

Disse 450 stillinger vil CSC skære helt væk

Derfor er CSC nødt til at fyre medarbejdere

CSC fyrer 450 ansatte - Danske ansatte rammes hårdt

It-giganten CSC forhandler allerede i dag torsdag med fagforbundene om, hvilke vilkår skal der til for at få så mange CSC-medarbejdere som muligt til frivilligt at sige op som led i planen om at skære 350 stillinger i Danmark.

Vilkårene er vigtige, fordi antallet af frivillige fratrædelser kan være med til at nedbringe antallet af egentlige fyresedler i næste måned.

Det fortæller John Jørgensen, der er faglig sekretær i fagforbundet Prosa.

"Hvis der er nok, som tager en frivillig aftale, jamen så er der jo ikke nogen, der skal prikkes," siger han.

Han fortæller, at det er meget individuelt, hvilke vilkår der skal til for at få den enkelte CSC-medarbejder til at overveje en frivillig fratrædelse.

Uddannelse og fritstillelse

Men den fratrædelsesaftale, som CSC sammen med fagforbundene drøfter i dag i et forhandlingsforum nedsat af samarbejdsudvalget, indeholder konkrete bud, fortæller han.

"Den kan indeholde mulighed for fritstilling og mulighed for, at man får sin fratrædelsesgodtgørelse med uden at stille sin arbejdskraft til rådighed i opsigelsesperioden," siger han.

Der er dog også andre elementer i spil i forhandlingerne mellem fagforbundene og CSC, fortæller han.

"Eller at man får nogle penge til uddannelse. Nogle ansatte vil også gerne have en slutdato, som passer med deres efterlønsalder," siger John Jørgensen.

Selvom der er mange modeller for vilkårene ved en eventuel frivillig fratrædelse i spil, vurderer den faglige sekretær, at parterne formentlig allerede torsdag når frem til en fælles forståelse af, hvad fratrædelsesaftalen kan indeholde.

Torsdag er første forhandlingsdag, efter at CSC onsdag udmeldte planerne om at skære 450 stillinger i Norden, heraf 350 i Danmark.

Ifølge John Jørgensen behøver en frivillig aftale ikke kun at interessere CSC-ansatte, som i forvejen er på kanten af pension.

Pilen peger på de ældste

"Folk har lang anciennitet hos CSC," forklarer John Jørgensen.

"Men selv om du har været der i 25 år, kan det godt være, at du kun er 45 eller 50 år gammel og bare har lyst til at prøve noget andet og benytter lejligheden til her selv at afgøre at forlade arbejdspladsen, i stedet for at det er arbejdspladsen, der bestemmer, at du ikke skal være der længere."

Han fortæller dog, at de profiler, som i denne alder vælger en frivillig aftale, typisk selv er sikre på hurtigt at få et nyt job og ser en fordel i at skifte med det samme, frem for når resten af kollegerne skal ud at søge nyt job.

"Vi har en gruppe her, hvor der er ret mange, der kan vælge at gå på pension. De er 65 år eller mere," siger han.

Han peger på, at disse CSC-folk besidder en rutine og erfaring, som kan være guld værd, og som muligvis ikke er så mange af, som besidder samme kvalifikationer.

"Sådan en situation her vil jo pege i retning mod, at de, som har mulighed for at gå på pension, måske interesserede sig for det, for at give plads til nogle yngre kolleger," siger han.

Imidlertid kan de CSC-ansatte i aldersgruppen 65 plus ikke løse problemet for CSC, selvom de i samlet flok marcherede på pension. Der er nemlig ikke 350 af dem, vurderer John Jørgensen.

"Men der er nok et par hundrede," siger John Jørgensen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse