Så enorm er Googles indtjening trods lavere priser

Googles annoncerpriser falder. Alligevel skovler selskabet penge ind i enorme mængder. Se her, hvor meget Google har scoret i årets første tre måneder.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Prisen per annonce-klik falder, men Google skovler alligevel enorme summer ind i kassen.

Googles indtjening i selskabets første regnskabskvartal er steget med gigantiske 61 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Samtidig er omsætningen steget med 24 procent.

I alt scorede Google 16,3 milliarder kroner i kvartalet på en omsætning på godt 60 milliarder kroner.

Det betyder, at Google i rå indtjening - efter alle omkostninger er trukket fra - har landet 7,7 millioner kroner i timen døgnet rundt i årets første tre måneder.

Annoncerpriser falder

De kraftigt stigende tal er dog ikke udtryk for, at Googles kunder betaler mere for de ydelser, som de køber.

Googles primære indtjening er fortsat betalt søgeresultater på selskabets store søgemaskine.

Og her er den gennemsnitlige pris, som kunderne har betalt per klik, der fører Google-brugere over på deres site, faktisk faldet med 12 procent i forhold til samme periode sidste år.

Tallene er dermed udtryk for, at det samlede antal af betalte klik på søgesitets annoncer fortsætter med at stige ganske betragteligt.

I forhold til samme periode i fjor er antallet af betalte klik steget med 39 procent, lyder det fra Google.

Når det gælder faldet i gennemsnitspris for CPC (cost per click) spiller det også ind, at Google kan se, at brugerne er begyndt at skifte fra desktop til mobil-browsing, hvor det er billigere at annoncere.

Google-chef Larry Page siger dog, at han er sikker på, at mobil-annoncer med tiden vil komme til at koste mere end desktop-annoncer.

Analytikere ikke tilfredse

De stigende nøgletal er dog ikke blevet mødt med begejstring på børserne, der havde forventet endnu bedre resultater.

Det betød, at Google-aktien faldt med hele 10 procent i timerne efter meldingerne fra Google.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S