Så enorm er Googles indtjening trods lavere priser

Googles annoncerpriser falder. Alligevel skovler selskabet penge ind i enorme mængder. Se her, hvor meget Google har scoret i årets første tre måneder.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Prisen per annonce-klik falder, men Google skovler alligevel enorme summer ind i kassen.

Googles indtjening i selskabets første regnskabskvartal er steget med gigantiske 61 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Samtidig er omsætningen steget med 24 procent.

I alt scorede Google 16,3 milliarder kroner i kvartalet på en omsætning på godt 60 milliarder kroner.

Det betyder, at Google i rå indtjening - efter alle omkostninger er trukket fra - har landet 7,7 millioner kroner i timen døgnet rundt i årets første tre måneder.

Annoncerpriser falder

De kraftigt stigende tal er dog ikke udtryk for, at Googles kunder betaler mere for de ydelser, som de køber.

Googles primære indtjening er fortsat betalt søgeresultater på selskabets store søgemaskine.

Og her er den gennemsnitlige pris, som kunderne har betalt per klik, der fører Google-brugere over på deres site, faktisk faldet med 12 procent i forhold til samme periode sidste år.

Tallene er dermed udtryk for, at det samlede antal af betalte klik på søgesitets annoncer fortsætter med at stige ganske betragteligt.

I forhold til samme periode i fjor er antallet af betalte klik steget med 39 procent, lyder det fra Google.

Når det gælder faldet i gennemsnitspris for CPC (cost per click) spiller det også ind, at Google kan se, at brugerne er begyndt at skifte fra desktop til mobil-browsing, hvor det er billigere at annoncere.

Google-chef Larry Page siger dog, at han er sikker på, at mobil-annoncer med tiden vil komme til at koste mere end desktop-annoncer.

Analytikere ikke tilfredse

De stigende nøgletal er dog ikke blevet mødt med begejstring på børserne, der havde forventet endnu bedre resultater.

Det betød, at Google-aktien faldt med hele 10 procent i timerne efter meldingerne fra Google.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S