Her er de mest populære skærmopløsninger i 2012

Et afgørende vendepunkt i web-brugernes skærmoplysninger har netop fundet sted. Se de mest populære opløsninger her.

Artikel top billede

Læs også:

Tablet-brugerne viser ingen nåde ved dårligt webdesign

Er bruger-centreret webdesign den rene utopi?

De mest populære skærmopløsninger blandt web-brugerne har netop ramt et afgørende vendepunkt.

Statcounter, et af de mest anvendte web-analysefirmaer på verdensplan, meddeler, at man for første gang har registreret, at opløsningen 1366 x 768 er den mest populære, mens den gamle kending 1024 x 768 ryger ned på andenpladsen.

Det er en direkte konsekvens af, at computer-skærmene vokser i både størrelse og opløsning.

"Folks skærmopløsninger er en kritisk faktor for udviklere, når det kommer til webdesign - ikke mindst i forhold til websider med 'fixed width'," skriver Statcounter.

Analysefirmaets seneste statistik viser, at 18,6 procent af webbrugerne i marts havde en opløsning på 1024 x 768 mod 41,8 procent for tre år siden.

1366 x 768 er til gengæld steget fra 0,68 procent til 19,3 procent i same periode. Tredjepladsen går til 1280 x 800 med en andel på 13 procent.

Sådan ser det ud i Danmark

Danske FDIM har en statistik over, hvordan fordelingen ser ud her i landet.

I februar var den mest populære opløsning i Danmark 1366 x 768 med 15,8 procent - altså en smule lavere end de globale tal fra Statcounter.

Andenpladsen gik til 1280 x 800 med 15,1 procent, tredjepladsen til 1080 x 1024 med syv procent, mens 1024 x 768 kom ind på fjerdepladsen med 7,6 procent.

Her blandt Computerworlds brugere ser fordelingen således ud, at den mest poplære opløsning i øjeblikket er 1680 x 1050.

De næste pladser går til henholdsvis 1280 x 1024 og 1920 x 1080.

Læs også:

Tablet-brugerne viser ingen nåde ved dårligt
webdesign

Er bruger-centreret webdesign den rene utopi?

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS