Her er de mest populære skærmopløsninger i 2012

Et afgørende vendepunkt i web-brugernes skærmoplysninger har netop fundet sted. Se de mest populære opløsninger her.

Artikel top billede

Læs også:

Tablet-brugerne viser ingen nåde ved dårligt webdesign

Er bruger-centreret webdesign den rene utopi?

De mest populære skærmopløsninger blandt web-brugerne har netop ramt et afgørende vendepunkt.

Statcounter, et af de mest anvendte web-analysefirmaer på verdensplan, meddeler, at man for første gang har registreret, at opløsningen 1366 x 768 er den mest populære, mens den gamle kending 1024 x 768 ryger ned på andenpladsen.

Det er en direkte konsekvens af, at computer-skærmene vokser i både størrelse og opløsning.

"Folks skærmopløsninger er en kritisk faktor for udviklere, når det kommer til webdesign - ikke mindst i forhold til websider med 'fixed width'," skriver Statcounter.

Analysefirmaets seneste statistik viser, at 18,6 procent af webbrugerne i marts havde en opløsning på 1024 x 768 mod 41,8 procent for tre år siden.

1366 x 768 er til gengæld steget fra 0,68 procent til 19,3 procent i same periode. Tredjepladsen går til 1280 x 800 med en andel på 13 procent.

Sådan ser det ud i Danmark

Danske FDIM har en statistik over, hvordan fordelingen ser ud her i landet.

I februar var den mest populære opløsning i Danmark 1366 x 768 med 15,8 procent - altså en smule lavere end de globale tal fra Statcounter.

Andenpladsen gik til 1280 x 800 med 15,1 procent, tredjepladsen til 1080 x 1024 med syv procent, mens 1024 x 768 kom ind på fjerdepladsen med 7,6 procent.

Her blandt Computerworlds brugere ser fordelingen således ud, at den mest poplære opløsning i øjeblikket er 1680 x 1050.

De næste pladser går til henholdsvis 1280 x 1024 og 1920 x 1080.

Læs også:

Tablet-brugerne viser ingen nåde ved dårligt
webdesign

Er bruger-centreret webdesign den rene utopi?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS