Her er de mest populære skærmopløsninger i 2012

Et afgørende vendepunkt i web-brugernes skærmoplysninger har netop fundet sted. Se de mest populære opløsninger her.

Artikel top billede

Læs også:

Tablet-brugerne viser ingen nåde ved dårligt webdesign

Er bruger-centreret webdesign den rene utopi?

De mest populære skærmopløsninger blandt web-brugerne har netop ramt et afgørende vendepunkt.

Statcounter, et af de mest anvendte web-analysefirmaer på verdensplan, meddeler, at man for første gang har registreret, at opløsningen 1366 x 768 er den mest populære, mens den gamle kending 1024 x 768 ryger ned på andenpladsen.

Det er en direkte konsekvens af, at computer-skærmene vokser i både størrelse og opløsning.

"Folks skærmopløsninger er en kritisk faktor for udviklere, når det kommer til webdesign - ikke mindst i forhold til websider med 'fixed width'," skriver Statcounter.

Analysefirmaets seneste statistik viser, at 18,6 procent af webbrugerne i marts havde en opløsning på 1024 x 768 mod 41,8 procent for tre år siden.

1366 x 768 er til gengæld steget fra 0,68 procent til 19,3 procent i same periode. Tredjepladsen går til 1280 x 800 med en andel på 13 procent.

Sådan ser det ud i Danmark

Danske FDIM har en statistik over, hvordan fordelingen ser ud her i landet.

I februar var den mest populære opløsning i Danmark 1366 x 768 med 15,8 procent - altså en smule lavere end de globale tal fra Statcounter.

Andenpladsen gik til 1280 x 800 med 15,1 procent, tredjepladsen til 1080 x 1024 med syv procent, mens 1024 x 768 kom ind på fjerdepladsen med 7,6 procent.

Her blandt Computerworlds brugere ser fordelingen således ud, at den mest poplære opløsning i øjeblikket er 1680 x 1050.

De næste pladser går til henholdsvis 1280 x 1024 og 1920 x 1080.

Læs også:

Tablet-brugerne viser ingen nåde ved dårligt
webdesign

Er bruger-centreret webdesign den rene utopi?

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration