E-valg bliver en realitet i Danmark

Allerede til næste valg kan du måske finde en elektronisk stemmeseddel, når du skal sætte dit kryds i den lokale gymnastiksal. Her kan du læse, hvordan det kommer til at foregå.

Artikel top billede

Læs også:
 
Regeringen vil have indført e-valg inden sommer

Sådan kan du stemme digitalt til næste valg

Sådan testes e-stemmer ved folketingsvalget

S-R-SF-regeringen er som ventet gået i gang med at ændre valgloven, så danskerne fremover kan afgive deres stemmer elektronisk.

Dermed tyder meget på, at e-valget måske allerede bliver en realitet til kommunal- og regionalvalget den 19. november 2013.

E-valget skal gennemføres med valgmaskiner på selve valgstedet, og der vil dermed ikke kunne stemmes over internettet. Samtidig vil det stadig være muligt at afgive sin stemme helt old school med papir og blyant.

Sådan lyder meldingen fra økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager (R) i en pressemeddelelse.

"Vi skal modernisere den offentlige sektor, så det er oplagt at udnytte de muligheder, ny teknologi giver os - også i forbindelse med valg."

"Forsøgene skal vise, om der er væsentlige fordele ved elektroniske valg, som gør, at vi skal overveje at digitalisere valghandlingen på længere sigt," lyder det fra Margrethe Vestager.

12 kommuner er hoppet på

E-valget bliver afholdt ved, at vælgeren vælger sit parti og/eller kandidat på en valgmaskine, som derefter printer stemmesedlen ud som en papirkvittering.

Denne papirkvittering bliver derefter lagt i en stemmekasse, der elektronisk registrerer stemmen, hvorefter stemmen bliver betegnet som afgivet.

Du kan læse et eksempel på, hvordan e-valget muligvis kan afholdes her.

Indtil videre står det kommunerne frit for, om de vil hoppe med på e-valgsvognen.

12 kommuner har ifølge Kommunerne Landsforening (KL) indtil videre søgt om at være med i forsøgsordningen med e-valgsstemmer, som tæller på lige fod med de analoge stemmeafgivelser.

De tolv kommuner, som vil forsøge sig med e-valg, er København, Århus, Aalborg, Odense, Bornholm, Frederiksberg, Gentofte, Glostrup, Kolding, Odder, Vejen og Aabenraa.

"Udfordringen bliver så, om det kan gøres sikkert nok og samlet set inden for en forsvarlig økonomisk ramme, og det skal forsøgene også være med til at afdække. Jeg håber, at kommunerne får gode erfaringer med forsøgene med e-valg, så de kan blive bredt ud til hele landet," lyder det fra Margrethe Vestager i pressemeddelelsen.

Læs også: 

Regeringen vil have indført e-valg inden sommer

Sådan kan du stemme digitalt til næste valg

Sådan testes e-stemmer ved folketingsvalget

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S