Sådan vil Brother øge sin omsætning med 50 procent

Ny printerteknologi og nye fokusområder skal indfri Brothers ambitiøse vækstmål. Inden 2015 skal omsætning øges med over 50 procent.

Artikel top billede

Berlin - Den japanske printerproducent Brother lægger sig i selen for at komme tilbage på vækst-kurs.

Printermodeller rettet mod corporate-markedet og en ny åben API-løsning er sammen med cloud-løsninger blandt de våben producenten vil tage i brug, for at nå målene fortæller Brothers topchef Terry Koike ved en stor presseevent i Berlin.

Mens forsikringen lyder, at Brother vil bevare deres gode forhold til de forhandlere, som i dag hjælper producenten ud på SMB-markedet, så betyder den nye strategi, hvor Brother også vil ind på løsningsmarkedet, at producenten er ude efter nye forhandlertyper.

"Vi har allerede diskret over de sidste tre år forsøgt at øge vores tilstedeværelse hos nogle af de større corporate-forhandlere, fordi vi vidste, at vi skulle til at gå i denne retning. VI kommer også til at fokusere mere på systemhuse. Men jeg vil godt understrege, at det ikke betyder at vi vil lade vores nuværende forhandlere i stikken," siger Chris Marshall, der er chef for Brothers Print og løsningsafdeling i Europa.

Milliarder af yen

Brother vil med de nye tiltag øge den årlige omsætning fra 492 milliarder yen sidste år til 750 milliarder yen i 2015.

Centrale tiltag blive nye printerserier rettet mod corporate kunder.

Brother vil også lave løsninger blandt andet med åbne API-interface til printerne, så kunder og forhandlere kan integrere printerne ind i egne løsninger.

Samtidig kommer Brother også med egne softwareløsninger, der er målrettet mod det SMB-marked, hvor Brother er stærke i dag.

"Vi kommer til at bruge vores styrke i SMB-markedet til at bane vores vej ind på corporate-markedet," siger den europæiske printchef Chris Marshall.

Sammen med løsninger vil Brother også lancere print og service-løsninger i skyen.

"Vi skal tranformere os fra at være et hardwarefirme til også at blive et løsnings og service-firma," siger topchefen Terry Koike.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S