Millioner af Gmail-brugere ramt af kæmpenedbrud

Antallet af ramte brugere har sandsynligvis været over 30 millioner.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Google undervurderede i første omgang omfanget af og konsekvenserne ved det nedbrud, der ramte Gmail onsdag.

I den sidste opdatering om problemet i Apps Status Dashboard skrev Google, at det timelange nedbrud påvirkede "under 10 procent" af Gmails brugerbase, hvilket er meget mere end det oprindelige estimat på "under to procent."

Derudover advarer Google også om i opdateringen natten til onsdag klokken 2.45 dansk tid, at der stadig kan være eftervirkninger af nedbruddet.

"Selvom vi har løst problemet med Google Mail, så er det muligt, at visse brugere stadig vil opleve beskedforsinkelser, fordi de ramte konti ikke var tilgængelige til at modtage beskeder. Alle beskeder vil blive leveret, efter adgangen til kontoen er genoprettet," forklarer Google i denne opdatering.

Hvis vi antager, at 9,5 procent af alle Gmail-brugere blev ramt, så påvirkede problemet omkring 33,2 millioner mennesker. Gmail har mere end 350 millioner aktive brugere.

"Dette nedbrud i Gmail understreger det enorme omfang af sådanne webmail-services. Selvom leverandøren måske siger, som om ingenting er sket: 'åh, det er kun to procent af vores brugere, der er ramt', så er virkeligheden den, at en lille procentdel stadig betyder, at millioner af kunder står uden service," kommenterer analytiker Matthew Cain fra Gartner.

Google anerkendte problemet natten til onsdag klokken 2.42 dansk tid, og oplyste godt en time senere, at problemet var løst.

På statussiden Apps Status Dashboard undskylder Google "for ulejligheden," takker Gmail-brugerne for deres "tålmodighed og fortsatte støtte" og siger, at selskabet hele tiden forbedrer sine "systemers pålidelighed," hvilket Google anser for at være "en topprioritet."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse