Millioner af Gmail-brugere ramt af kæmpenedbrud

Antallet af ramte brugere har sandsynligvis været over 30 millioner.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Google undervurderede i første omgang omfanget af og konsekvenserne ved det nedbrud, der ramte Gmail onsdag.

I den sidste opdatering om problemet i Apps Status Dashboard skrev Google, at det timelange nedbrud påvirkede "under 10 procent" af Gmails brugerbase, hvilket er meget mere end det oprindelige estimat på "under to procent."

Derudover advarer Google også om i opdateringen natten til onsdag klokken 2.45 dansk tid, at der stadig kan være eftervirkninger af nedbruddet.

"Selvom vi har løst problemet med Google Mail, så er det muligt, at visse brugere stadig vil opleve beskedforsinkelser, fordi de ramte konti ikke var tilgængelige til at modtage beskeder. Alle beskeder vil blive leveret, efter adgangen til kontoen er genoprettet," forklarer Google i denne opdatering.

Hvis vi antager, at 9,5 procent af alle Gmail-brugere blev ramt, så påvirkede problemet omkring 33,2 millioner mennesker. Gmail har mere end 350 millioner aktive brugere.

"Dette nedbrud i Gmail understreger det enorme omfang af sådanne webmail-services. Selvom leverandøren måske siger, som om ingenting er sket: 'åh, det er kun to procent af vores brugere, der er ramt', så er virkeligheden den, at en lille procentdel stadig betyder, at millioner af kunder står uden service," kommenterer analytiker Matthew Cain fra Gartner.

Google anerkendte problemet natten til onsdag klokken 2.42 dansk tid, og oplyste godt en time senere, at problemet var løst.

På statussiden Apps Status Dashboard undskylder Google "for ulejligheden," takker Gmail-brugerne for deres "tålmodighed og fortsatte støtte" og siger, at selskabet hele tiden forbedrer sine "systemers pålidelighed," hvilket Google anser for at være "en topprioritet."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job