Millioner af Gmail-brugere ramt af kæmpenedbrud

Antallet af ramte brugere har sandsynligvis været over 30 millioner.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Google undervurderede i første omgang omfanget af og konsekvenserne ved det nedbrud, der ramte Gmail onsdag.

I den sidste opdatering om problemet i Apps Status Dashboard skrev Google, at det timelange nedbrud påvirkede "under 10 procent" af Gmails brugerbase, hvilket er meget mere end det oprindelige estimat på "under to procent."

Derudover advarer Google også om i opdateringen natten til onsdag klokken 2.45 dansk tid, at der stadig kan være eftervirkninger af nedbruddet.

"Selvom vi har løst problemet med Google Mail, så er det muligt, at visse brugere stadig vil opleve beskedforsinkelser, fordi de ramte konti ikke var tilgængelige til at modtage beskeder. Alle beskeder vil blive leveret, efter adgangen til kontoen er genoprettet," forklarer Google i denne opdatering.

Hvis vi antager, at 9,5 procent af alle Gmail-brugere blev ramt, så påvirkede problemet omkring 33,2 millioner mennesker. Gmail har mere end 350 millioner aktive brugere.

"Dette nedbrud i Gmail understreger det enorme omfang af sådanne webmail-services. Selvom leverandøren måske siger, som om ingenting er sket: 'åh, det er kun to procent af vores brugere, der er ramt', så er virkeligheden den, at en lille procentdel stadig betyder, at millioner af kunder står uden service," kommenterer analytiker Matthew Cain fra Gartner.

Google anerkendte problemet natten til onsdag klokken 2.42 dansk tid, og oplyste godt en time senere, at problemet var løst.

På statussiden Apps Status Dashboard undskylder Google "for ulejligheden," takker Gmail-brugerne for deres "tålmodighed og fortsatte støtte" og siger, at selskabet hele tiden forbedrer sine "systemers pålidelighed," hvilket Google anser for at være "en topprioritet."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Statens IT

    VMware-specialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse