Efter års venten: Nu har Apple patent på iTunes Store

Apple har endelig fået patent på grænsefladen i iTunes Store otte år efter patentansøgningen.

Artikel top billede

Læs også:

Danskerne må se langt efter ny Apple-tjeneste

Computerworld News Service: Apple har fået patent på grænsefladen i iTunes Store, næsten otte år efter selskabet indgav patentansøgningen i 2004.

Apples patent er på "den grafiske brugergrænseflade til at browse, søge og præsentere medie-produkter," står der i det officielle dokument, der blev offentliggjort af USA's patent og varemærkestyrelse.

I patentets resume står der:

"Forbedrede grafiske brugergrænseflader, der er egnede til at gennemgå, browse, forhåndsvise og/eller købe medie-produkter, fremlægges også. De grafiske brugergrænseflader er egnede til gennemgang eller browsing af en mængde medie-produkter."

"De grafiske brugergrænseflader er også egnede til forhåndsvisning eller køb af medie-produkter online. De grafiske brugergrænseflader er i særlig grad anvendelige til et system, der gør det muligt at foretage salg og distribution af medier i et klient-server-miljø."

Med andre ord har Apple endelig fået patent på sin iTunes Store, der oprindeligt blev lanceret som iTunes Music Store tilbage i april 2003.

Sådan er tankerne bag iTunes Store

Apple beskriver grænsefladen i iTunes Store i en meget høj detaljegrad med særlig vægt på opfindelsens fordele:

"En fordel ved denne opfindelse er, at købte medie-produkter kan downloades på en sikker måde til brugerens maskine. En anden fordel ved opfindelsen er, at medie-produkter kan købes med en enkelt handling i brugergrænsefladen. Endnu en fordel ved opfindelsen er, at der kan søges eller browses på en effektiv og brugervenlig måde i medie-produkter, der er til salg."

"Endnu en fordel ved opfindelsen er, at medie-produkter med stødende indhold eller nøgleord kan vises på en genkendelig og/eller ændret måde for at signalere tilstedeværelsen af eller fjerne det stødende indhold."

Patentdokumentet påpeger afslutningsvist:

"Da man må antage, at folk med ekspertise på området hurtigt vil kunne komme i tanke om talrige modifikationer og ændringer, bør opfindelsen ikke begrænses til den præcise konstruktion og virkemåde som illustreret og beskrevet. Således kan der henvises til, at alle passende modifikationer og modstykker falder inden for omfanget af denne opfindelse."

Det antyder, at Apple har planer om at fortsætte med at udvikle og forbedre på iTunes Store.

Apple angiver Jeffery L. Robbin, Dave Heller, Peter K. Wagner og Mike Wiese som opfinderne af den patenterede brugergrænseflade.

Det er for nyligt kommet frem, at Apple arbejder på iTunes 11, som bliver den næste store udgivelse af iTunes til Mac og pc.

Det er godt nyt for visse iTunes-brugere, der efter at have haft vanskeligheder med softwaren håber på, at den næste opdatering vil udgøre en komplet modernisering af programmet.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Danskerne må se langt efter ny Apple-tjeneste

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Statens IT

    Teamleder Infrastruktur & Cloud

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job