Efter års venten: Nu har Apple patent på iTunes Store

Apple har endelig fået patent på grænsefladen i iTunes Store otte år efter patentansøgningen.

Artikel top billede

Læs også:

Danskerne må se langt efter ny Apple-tjeneste

Computerworld News Service: Apple har fået patent på grænsefladen i iTunes Store, næsten otte år efter selskabet indgav patentansøgningen i 2004.

Apples patent er på "den grafiske brugergrænseflade til at browse, søge og præsentere medie-produkter," står der i det officielle dokument, der blev offentliggjort af USA's patent og varemærkestyrelse.

I patentets resume står der:

"Forbedrede grafiske brugergrænseflader, der er egnede til at gennemgå, browse, forhåndsvise og/eller købe medie-produkter, fremlægges også. De grafiske brugergrænseflader er egnede til gennemgang eller browsing af en mængde medie-produkter."

"De grafiske brugergrænseflader er også egnede til forhåndsvisning eller køb af medie-produkter online. De grafiske brugergrænseflader er i særlig grad anvendelige til et system, der gør det muligt at foretage salg og distribution af medier i et klient-server-miljø."

Med andre ord har Apple endelig fået patent på sin iTunes Store, der oprindeligt blev lanceret som iTunes Music Store tilbage i april 2003.

Sådan er tankerne bag iTunes Store

Apple beskriver grænsefladen i iTunes Store i en meget høj detaljegrad med særlig vægt på opfindelsens fordele:

"En fordel ved denne opfindelse er, at købte medie-produkter kan downloades på en sikker måde til brugerens maskine. En anden fordel ved opfindelsen er, at medie-produkter kan købes med en enkelt handling i brugergrænsefladen. Endnu en fordel ved opfindelsen er, at der kan søges eller browses på en effektiv og brugervenlig måde i medie-produkter, der er til salg."

"Endnu en fordel ved opfindelsen er, at medie-produkter med stødende indhold eller nøgleord kan vises på en genkendelig og/eller ændret måde for at signalere tilstedeværelsen af eller fjerne det stødende indhold."

Patentdokumentet påpeger afslutningsvist:

"Da man må antage, at folk med ekspertise på området hurtigt vil kunne komme i tanke om talrige modifikationer og ændringer, bør opfindelsen ikke begrænses til den præcise konstruktion og virkemåde som illustreret og beskrevet. Således kan der henvises til, at alle passende modifikationer og modstykker falder inden for omfanget af denne opfindelse."

Det antyder, at Apple har planer om at fortsætte med at udvikle og forbedre på iTunes Store.

Apple angiver Jeffery L. Robbin, Dave Heller, Peter K. Wagner og Mike Wiese som opfinderne af den patenterede brugergrænseflade.

Det er for nyligt kommet frem, at Apple arbejder på iTunes 11, som bliver den næste store udgivelse af iTunes til Mac og pc.

Det er godt nyt for visse iTunes-brugere, der efter at have haft vanskeligheder med softwaren håber på, at den næste opdatering vil udgøre en komplet modernisering af programmet.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Danskerne må se langt efter ny Apple-tjeneste

Annonce

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Uspecificeret arbejdssted

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S