Kinesisk tele-komet vil sælge smartphones til dig

Kinesiske Huawei stormer frem i teleindustrien, og selv helt store spillere frygter nu selskabets fremmarch. Også danskerne vil i stigende grad stifte bekendtskab med Huawei.

Artikel top billede

Huawei mener selv, at Ascend D er verdens hurtigste smartphone med selskabets egen quad core-processor på 1,5 gigahertz. Skærmen er på 4,5 tommer, den kører Android 4.0 og har et otte megapixels kamera. Desuden påstås batteritiden 30 procent bedre end industri-standarden.

Læs også:

Sådan vil HTC få dig til at vælge en HTC-telefon

To år efter lancering: Så lillebitte er Windows Phone

Kineserne kommer!

Det er Huawei et aktuelt, lysende eksempel på. Ganske vist har det kinesiske selskab eksisteret siden 1988, men i de senere år er netop denne virksomhed trådt frem på den vestlige tele-scene.

Huawei arbejder med alt fra netværksteknologier og -services til cloud computing, IP-telefoni, tele-presence, smartphones og tablet-pc'er - og tjener gode penge.

De omkring 110.000 ansatte stod i det seneste årsregnskab bag en omsætning på omkring 165 milliarder kroner og skabte et overskud i omegnen af 25 milliarder.

Vil tættere på danskerne

I Danmark kender forbrugerne indtil videre mest Huawei som leverandør af modemer til trådløst bredbånd. På erhvervsfronten har TDC Huawei som leverandør på visse områder, men det er endnu ikke en spiller i samme kaliber som eksempelvis Ericsson.

Kineserne har dog kun været til stede her i landet siden 2007, og selskabet har bebudet, at Huawei også i Danmark vil blive et kendt brand i fremtiden.

Mobile World Congress i Barcelona i februar havde selskabet ikke "bare" en stand som alle de andre producenter. Det havde samtidig lejet en hel bygning, hvor man kunne invitere kunder og partnere indenfor til en snak om forretningsmuligheder.

Dem er der også nok af - forretningsmulighederne.

Analysehuset ABI Research har netop udgivet en rapport om markedet for trådløst udstyr, hvor Huawei nu ligger på en andenplads kun overgået af Ericsson og således foran Nokia Siemens Networks.

Vil sælge dig smartphones


Huawei er endnu kun på vej til at indtage markedet for smartphones, men selskabet har et pænt udvalg.

At dømme ud fra de produkter, vi havde i hånden i Barcelona, er det ikke bare billige efterligninger, men fornuftige produkter.

Prisen har Huawei tidligere formået at presse længere ned end konkurrenternes, og fortsætter den strategi, vil selskaber som Samsung og HTC, der også anvender Android, få kamp til stregen.

Især hvis man tager i betragtning, at Huaweis hjemland er det formentlig hurtigst voksende smartphone-land i de kommende år.

Om danskerne vil tage Huawei til sig som smartphone-producent i samme grad, som det er sket med Samsung og HTC, er endnu uvist. At Huawei har tænkt sig at satse på det, lægger selskabet ikke skjul på.

Cisco frygter Huawei

Huawei tjener dog i høj grad penge inden for netværks-teknologier og -services, hvor selskabet bejler til alverdens teleoperatører.

Efter eget udsagn er Huawei nu til stede i 140 lande og leverer løsninger til 45 af de 50 største teleoperatører på verdensplan.

Selv amerikanske Cisco med John Chambers i spidsen har fået respekt for den kinesiske komet og frygter Huawei mere end selskaber som HP, Juniper og Avaya.

"Huawei bliver en meget hård konkurrent i det lange løb. De tre andre (Juniper, HP and Avaya, red.) tror jeg, at vi har en god mulighed for at distancere os fra og løbe fra, og jeg måler vores succes ud fra, om vi gør det eller ej," har John Chambers netop udtalt til Wall Street Journal.

Læs også:

Sådan vil HTC få dig til at vælge en HTC-telefon

To år efter lancering: Så lillebitte er Windows Phone

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Statens IT

    It-revisorer til stor statslig myndighed

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S