Email-koks: Forsikringsselskab fyrer alle ved en fejl

Forsikringsselskab kom ved en fejl til at fyre samtlige 1.300 medarbejdere per email.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det må have været en dårlig fredag i HR-afdelingen hos det engelske forsikringsselskab Aviva.

En medarbejder kom i hvert fald til at trykke på den forkerte knap og opsagde dermed samtlige 1.300 ansatte i virksomhedens asset management-afdeling.

Ifølge The Register udsendte HR-afdeling hurtigt en tilbagekaldelse af e-mailen og en behørig undskyldning til de fyrede. Opsigelsen var alene møntet på en enkelt ansat.

"De fleste opdagede straks, at der var tale om en fejl. Nogen gange går tingene bare galt," udtaler en Aviva-talsmand til Bloomberg.

E-mail stadig mest udbredt

Og det har talsmanden så evig ret i. Det er let at komme ti at sende en e-mail til mange, som faktisk var tiltænkt bare en. 

Derudover er der udfordringen med spam for slet ikke at tale om al den tid, de ansatte bruger på at forholde sig til nye e-mails, relevante som irrelevante.

Det har blandt andet fået det store franske it-selskab Atos Origin til at annoncere, at man helt vil udfase brugen af e-mails over en treårig periode.

Ikke desto mindre er e-mail stadig virksomhedernes foretrukne kommunikationsform.

Det skyldes den lange række af fordele, e-mailen trods alt - i disse instant messaging-tider - stadig besidder:

Alle har en e-mail-adresse. Kommunikationen bliver gemt. E-mails kan arkiveres centralt, og det er muligt at gemme gamle svar og videresendelser på en brugbar måde.

Det kompenserer for, at e-mailen er realtiv langsom, og at man ikke ved præcis, hvornår en e-mail bliver modtaget.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job