Ekspert: Politiet bryder groft loven i Polsag-skandale

Rigspolitiet overtræder "groft" krav i offentlighedsloven, når det hemmeligholder Polsag-papirer, vurderer ekspert.

Artikel top billede

Læs også: Polsag-papirer holdes hemmelige af politiet

Rigspolitiet har foreløbig været mere end et halvt år om at at sagsbehandle en anmodning om aktindsigt på  vigtige Polsag-papirer, som dermed fortsat er hemmelige for offentligheden.

Det sker, selv om det skrinlagte it-system har kostet op imod en halv milliard skattekroner.

Læs meget mere om et her.

Nu vurderer en ekspert i forvaltnings og offnetlighedslov, lektor Oluf Jørgensen fra Danmarks Journalisthøjskole, at Rigspolitiet bryder loven. 

"I denne sag overtræder Rigspolitiet og Justitsministeriet groft
offentlighedslovens krav om hurtig behandling," siger han.

Lektoren kommenterer samtidig på en anden aktindsigt i datalæk hos Justitsministeriet, hvor sagsbehandlingen foreløbig har rundet halvandet år.

Myndighedernes forklaringer på de lange sagsbehandlingstider bliver i mails cirka hver fjerde uge angivet til, at man har en stribe andre sager, der skal sagsbehandles.

Må ikke bruges som undskyldning

Men den går ikke, mener Oluf Jørgensen. 

"Den almindelige sagsmængde hos en myndighed kan ikke bruges som undskyldning for at hemmeligholde oplysninger," understreger han.

For det er afgørende for et demokrati med åbenhed.

"Den langvarige hemmeligholdelse betyder, at offentligheden ikke har fået mulighed for at kontrollere myndighedernes arbejde," forklarer Oluf Jørgensen.

Angiveligt skulle nogle af Polsag-papirerne kaste lys over hvem, der bærer ansvaret for it-skandalen.

Seneste nyt er at leverandøren CSC fortsat programmerer på nogle elementer af systemet.

Læs mere om det her.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job