Domænehaj gaflede 15.000 web-domæner på et døgn

Domænespekulant registrerede knap 15.000 domæner i løbet af 24 timer.

Artikel top billede

Læs også: 

Danske domæner på tvangsauktion for første gang

Danske firmaer presses til køb af overflødige domæner

En ustyrlig lyst til at købe og sælge webdomæner gik i sidste uge amok, da domænespekulanten Mike Mann købte 14.962 web-domæner på et enkelt døgn.

Han startede med at købe 1.822 domæner tirsdag aften, og satte sig på resten om onsdagen, skriver Cnet

"Jeg er bare rigtig grådig," siger Mike Mann til Cnet om sit forehavende med at købe .com-domæner til en lav pris, hvorefter han forsøger at sælge dem videre igen med profit.

71.429 procent profit

Den 45-årige Mike Mann blev domænehaj ved lidt af et tilfælde i slutningen af 1990'erne, hvor han oprettede selskabet Internet Interstate og blandt andet købte domænet Menus.com.

I 1998 blev han til sin store overraskelse tilbudt 25.000 dollar (140.000 kroner i dag) for Menus.com. Dagen efter lå der er et tilbud på 50.000 dollar (282.000 kroner).

"Jeg tænkte ligesom, 'jeg betalte 70 dollar for domænet', og den næste dag gik jeg ind i domæne-branchen," fortæller Mike Mann til Cnet.

Hajerne boltrer sig på nettet

Domænehajerne havde gyldne tider i 1990'erne, hvor selskaber endnu ikke havde den store opmærksomhed på at sikre sig de gode, gyldne internet-domæner.

Samtidig udarbejdede domænespekulanterne også it-systemer, der kunne advisere i det nanosekund, et domænenavn løb ud, og de kunne kaste sig frådende over de nu herreløse domæner.

Et af de mere grelle eksempler på den slags spekulationer var den mystiske Yun Ye, der havde oparbejdet en domæne-portefølje, som han solgte i 2005 til 164 millioner dollar (925 millioner kroner).

Forretningsmodellen med at hamstre .com-domænenavne blev ikke mindre dårlig af, at søgeselskaber som Google og Yahoo gjorde det muligt at polstre sine sider til med betal-per-klik-reklamer, hvilket øgede salget af domæner. 

Tjener 2,25 mio. kroner om måneden

Mike Mann har undervejs i sit virke som domænespekulant stået bag et patent, som han siden har solgt til NameMedia, der specialiseret sig i at høste domæner. Patentet gik ud på at udvikle en domæne-anbefalingsmekanisme, der også kunne registrere domænenavne.

Siden røg han af konkurrencemæssige grunde ud af domænemarkedet i fire år, hvorefter han fik comeback i branchen for to år siden.

300 domænenavne om dagen

I de seneste par år har han så i gennemsnit registreret 300 domænenavne om dagen, som så bliver solgt videre igennem hans selskab DomainMarket.com.

Han fortæller til Cnet, at den forretning indbringer omkring 400.000 dollar (2,25 millioner kroner) om måneden på trods af, at domænemarkedet også har været præget af finanskrisen og fået selskaber til at leve med alternative endelser som .nu og .coop. 

Medejer af Sex.com

Blandt andet har Mike Mann været medejer af et verdens dyreste domæner, sex.com, på et tidspunkt. Det domæne blev i 2006 solgt for godt 78 millioner kroner.

Nu har han i stedet specialiseret sig i domæner a la CeoHealthClub.com, ChineseFoodCatering.com, BaptistChurchCamp.com og DrugDevelopers.com, som alle er navne, han regner med at score lidt eller meget profit på.

"Der er idioter, der siger, at jeg ikke ved, hvad jeg laver og smider mine penge væk. Spørgsmålet er snarere, om samlineng (på 14.962 domæner, red.) er 100.000 dollar værd. Det vil enhver professionel sige," lyder det fra Mike Mann ifølge Cnet. 

Ikke muligt i Danmark

Hvis en dansk domænespekulant sidder og håber på at få fat i de mange millioner og milliarder dollar, der er i det vilde www-vesten, skal man ikke tænke for meget i det danske top-level domæne, der slutter på dk.

For det er ifølge den danske domænelov paragraf 12, stykke 2 ikke tilladt at hamstre .dk-domæner med henblik på videresalg. 

"Vi ville derfor også reagere på det, når vi opdagede, at én registrant havde registreret 15.000 .dk-domæner på et døgn. Så ville vi kontakte registranten med det samme og høre, hvad vedkommende skulle bruge alle de domæner til," bedyrer direktør Lise Fuhr fra Dansk Internet Forum, der ejer DK Hostmaster, som administrerer omkring 1,1 million .dk-domæner.

Hun fortæller dog, at der i princippet intet er til hinder for at registrere så mange domæner, som man har lyst til, så længe man ikke gør det med profitmaksimering eller ulovligheder som typosquatting for øje. 

Læs også: 

Danske domæner på tvangsauktion for første gang

Danske firmaer presses til køb af overflødige domæner

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS