Intel har lanceret de første Ivy Bridge-chip

De første ultrabooks med Intels nye processor-generation er på vej. Se her, hvad de kan.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Intel er klar med tredje generation af processorfamilien Core - med kodenavnet Ivy Bridge - men hele denne første omgang chip er til stationære og bærbare i den dyrere ende af markedet, så ingen af disse 13 processorer med hver fire kerner bliver at finde hverken i mainstream-computere eller de populære ultrabooks.

Det varer dog ikke længe, før også ultrabooks får Ivy Bridge-processorer.

De første ultrabooks med Ivy Bridge forventes at komme på markedet i løbet af den første uge i juni.

Datoen er helt præcist 5. juni, oplyser Scott Pendrey, der er chef for desktopprodukter ved Intel, til Techworld.

På trods af at der vil gå halvanden måned fra præsentation af de første Ivy Bridge-processorer til lanceringen af de første ultrabooks med Ivy Bridge, så rapporterer Techworld, at Intels "egentlige mål for Ivy Bridge-processorerne er ultrabooks."

I lyset af de nye chips største fordele sammenlignet med Sandy Bridge, der er anden generation af Intels Core-processorfamilie, så er jeg tilbøjelig til at være enig i det synspunkt.

Bedre regnekraft

Benchmarks af Ivy Bridge-processoren viser en moderat bedre regnekraft og en generelt forbedret effektivitet, hvilket er vigtigere for brugere af bærbare, da det vil betyde, at batteriets opladning holder længere.

Intels direktør for pc-forretningen, Kirk Saugen, fortæller BBC, at både ydelsen og energieffektiviteten er forbedret med 20 procent i Ivy Bridge sammenlignet med Sandy Bridge.

Den største forbedring - som også er relevant for potentielle købere af ultrabooks og mainstream-bærbare - er dog af den grafiske ydelse.

Til meget intensiv gaming på bærbare (hvis man for eksempel spiller Skyrim eller Crysis 2) har man stadig brug for et særskilt grafikkort, men den imponerende integrerede grafikprocessor i Ivy Bridge kan uden problemer håndtere de fleste opgaver inden for video, spil og grafik.

Intel har for nyligt oplyst, at der er 75 ultrabooks på vej i markedet heriblandt hybrider med touchskærme, og at prisen vil falde væsentligt.

Det forventes dog, at de ultratynde bærbare med chip fra AMD ved navn Trinity vil kunne konkurrere med Intel, både hvad angår grafisk ydelse og prisniveau.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Engineering Manager

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S