Derfor kan Google Drive blive Googles trumf

Med det nye Google Drive får Google en afgørende trumf på hånden, mener analytiker.

Artikel top billede

Læs også:

Officielt: Her er det nye Google Drev

Google Drive: Så vide rettigheder skal afgive til Google

Microsoft booster gratis-tjenesten SkyDrive

Google netop lancerede Google Drive kan ende i noget rigtig stort.

Det skriver Forrester-analytiker Rob Koplowitz i et blogindlæg, hvor han giver sit bud på, hvorfor det at kunne opbevare, dele og synkronisere indhold skulle være noget specielt, bare fordi det nu er en tjeneste fra Google.

"Indtil nu har Google adresseret virksomhederne ved at forsøge at erstatte to af de mest grundfæstede applikationer, email og kontorpakke."

"Google forsøgte basalt set, indtil Drive, at flytte noget ret så tungt. Det marked, de henvendte sig til, var små virksomheder (nogle af dem har og vil vokse sig store) og virkelig fremadskuende organisationer, der var villige til ret dramatiske forandringer. Store, ikke-risikovillige
selskaber. Nej, ikke ret meget."

"Så kom Google Drive. Indholds-storage er centrum i en større omvæltning," lyder det fra Rob Koplowitz.

Her er muligheder for Drive

Forrester-analytikeren peger på tre indikatorer for, at Google Drive kan udvikle sig til andet og mere end blot endnu en Google-tjeneste.

For det første er Dropbox en tjeneste, der allerede anvendes af mange medarbejdere, selvom det ikke er noget it-afdelingen er med på. Hvis man vil forbyde Dropbox, skal man have et alternativ.

For det andet er behovet for at kunne tilgå og samarbejde om indhold fra forskellige steder og enheder stigende.

For det tredje investeres der i disse år massivt i content management-systemer som eksempelvis Sharepoint fra Microsoft.

Forrester-analytikeren peger på, at Drive måske netop kan tilbyde de her ting.

"De (Google, red.) kan også blive it-afdelingens favorit, fordi de giver brugerne noget, de virkelig ønsker, og giver værdi. De kan også lægge et regulært pris-pres på markedet. Og ja, de kan virkelig tilføje unik værdi til indhold i form af de søgninger, som de klarer så godt," skriver Rob Koplowitz.

Læs også:

Officielt: Her er det nye Google Drev

Google Drive: Så vide rettigheder skal afgive til Google

Microsoft booster gratis-tjenesten SkyDrive

Læses lige nu

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S