Det koster kassen når ansatte anvender eget it-grej

Det koster virksomheden kassen at lade de ansatte medbringe deres egne computere.

Artikel top billede

Læs også:
Forbruger-g
adgets skaber kaos i virksomhederne

Dong: Vi går nok hele vejen med ansattes eget it-grej

En af tidens hotteste it-arbejdstendenser er at lade medarbejderne medbringe og bruge deres egne computere på arbejdspladsen i en trend, der på nudansk kaldes Bring your own device (BYOD).

Flere it-chefer har udtrykt frustration over sikkerheden i BYOD, selv om eksempelvis virtualisering kan være vejen ud af it-kaoset.

Nu har en britisk kommunal it-chef dog forsøgt sig så længe med BYOD, at konklusionen ligger klar: Når medarbejderne medbringer deres egne enheder, kan du godt glemme alt om at spare penge.

Det skriver The Guardian

Koster mere end tidligere

Faktisk har forsøg med BYOD i den engelsk by Blackpool vist, at BYOD-bølgen koster mere at holde i luften end brug af kommunens enheder, lyder det fra it-chefen i den vestengelske by, Tony Doyle.

"Jeg tror ikke, at de rigtige årsager til at introducere en BYOD-politik er at spare penge. Min fornemmelse i øjeblikket er, at det koster os mere grundet den ekstra byrde, det er at køre en helpdesk og software-omkostninger til at håndtere enhederne," siger Tony Doyle ifølge The Guardian.

Han tilføjer, at det udover det driftsmæssige setup kan blive en dyr fornøjelse, hvis det går galt, og fortrolige data slipper ud af kommunens netværk, da kommunen således står til en bøde på 4,6 millioner kroner.

Gevinster står i kø

Samtidig slår Tony Doyle på, at BYOD-bølgen også har mange positive effekter.

Blandt andet fremhæver han en formindskelse af kontorpladsen, reduktion i antallet af skranker samt fleksible arbejdstider.

Derved konkluderer han, at BYOD i høj grad er en måde at højne jobtilfredsheden hos medarbejderne. 

Kunne gøre mere

I dag giver Blackpools Citrix-løsning de kommunale medarbejdere adgang til email, sikker browsing og medarbejdertelefonlister, selv om løsningen snildt kunne udvides til, at de kommunale medarbejdere fik fat i flere applikationer og data.

Men her trækker Tony Doyle foreløbigt i håndbremsen.

"Vi mener, at risici er for store", siger han ifølge The Guardian.

Læs også:
Forbruger-gadgets skaber kaos i virksomhederne

Dong: Vi går nok hele vejen med ansattes eget it-grej

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics