Det koster kassen når ansatte anvender eget it-grej

Det koster virksomheden kassen at lade de ansatte medbringe deres egne computere.

Artikel top billede

Læs også:
Forbruger-g
adgets skaber kaos i virksomhederne

Dong: Vi går nok hele vejen med ansattes eget it-grej

En af tidens hotteste it-arbejdstendenser er at lade medarbejderne medbringe og bruge deres egne computere på arbejdspladsen i en trend, der på nudansk kaldes Bring your own device (BYOD).

Flere it-chefer har udtrykt frustration over sikkerheden i BYOD, selv om eksempelvis virtualisering kan være vejen ud af it-kaoset.

Nu har en britisk kommunal it-chef dog forsøgt sig så længe med BYOD, at konklusionen ligger klar: Når medarbejderne medbringer deres egne enheder, kan du godt glemme alt om at spare penge.

Det skriver The Guardian

Koster mere end tidligere

Faktisk har forsøg med BYOD i den engelsk by Blackpool vist, at BYOD-bølgen koster mere at holde i luften end brug af kommunens enheder, lyder det fra it-chefen i den vestengelske by, Tony Doyle.

"Jeg tror ikke, at de rigtige årsager til at introducere en BYOD-politik er at spare penge. Min fornemmelse i øjeblikket er, at det koster os mere grundet den ekstra byrde, det er at køre en helpdesk og software-omkostninger til at håndtere enhederne," siger Tony Doyle ifølge The Guardian.

Han tilføjer, at det udover det driftsmæssige setup kan blive en dyr fornøjelse, hvis det går galt, og fortrolige data slipper ud af kommunens netværk, da kommunen således står til en bøde på 4,6 millioner kroner.

Gevinster står i kø

Samtidig slår Tony Doyle på, at BYOD-bølgen også har mange positive effekter.

Blandt andet fremhæver han en formindskelse af kontorpladsen, reduktion i antallet af skranker samt fleksible arbejdstider.

Derved konkluderer han, at BYOD i høj grad er en måde at højne jobtilfredsheden hos medarbejderne. 

Kunne gøre mere

I dag giver Blackpools Citrix-løsning de kommunale medarbejdere adgang til email, sikker browsing og medarbejdertelefonlister, selv om løsningen snildt kunne udvides til, at de kommunale medarbejdere fik fat i flere applikationer og data.

Men her trækker Tony Doyle foreløbigt i håndbremsen.

"Vi mener, at risici er for store", siger han ifølge The Guardian.

Læs også:
Forbruger-gadgets skaber kaos i virksomhederne

Dong: Vi går nok hele vejen med ansattes eget it-grej

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse