Microsoft pumper milliard-beløb i e-bøger til Windows

Microsoft indgår partnerskab med en af de største producenter af e-bogslæsere.

Artikel top billede

Læs også:

E-bogslæsere rasler ned i pris - og det er ikke slut

Fire grunde til at vælge en e-bogslæser - og ikke en tablet-pc

Fem fede e-bogslæsere til dig

Microsoft og den amerikanske bog-gigant Barnes & Noble meddeler, at de slår pjalterne sammen og danner et nyt selskab, der vil bygge videre på de to selskabers "innovation inden for digitale læse-oplevelser."

"Parnerskabet vil sætte fart på transformationen til e-læsning, som revolutioner måden, folk forbruger, skaber, deler og nyder digitalt indhold på, skriver Microsoft i en pressemeddelelse.

Barnes & Noble producerer i dag både e-bogslæsere og tablet-pc'er under brandet Nook.

Det nye selskab, der formelt hører under Barnes & Noble, kommer til at hedde Newco.

I krig mod Apple og Amazon

Microsoft skyder til at starte med rundt regnet 1,7 milliarder kroner i det nye foretagende, så Microsoft ejer 17,6 procent af Newco, mens Barnes & Noble ejer de resterende 82,4 procent.

En konkret resultat af partnerskabet bliver en Nook-applikation til det kommende Windows 8, så man direkte fra Microsoft-platformen kan handle i Barnes & Nobles udvalg af e-bøger og e-magasiner.

I dag har Apple noget tilsvarende i form af selskabets iBookstore, mens også Amazon har sin Fire-tablet med direkte forbindelse til Amazon-butikken.

Læs også:

E-bogslæsere rasler ned i pris - og det er ikke slut

Fire grunde til at vælge en e-bogslæser - og ikke en tablet-pc

Fem fede e-bogslæsere til dig

Økonomistyrelsen

Drift- og supporttekniker til kritiske løsninger

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Søfartsstyrelsen

Strategisk og visionær it-arkitekt

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job