Microsoft pumper milliard-beløb i e-bøger til Windows

Microsoft indgår partnerskab med en af de største producenter af e-bogslæsere.

Artikel top billede

Læs også:

E-bogslæsere rasler ned i pris - og det er ikke slut

Fire grunde til at vælge en e-bogslæser - og ikke en tablet-pc

Fem fede e-bogslæsere til dig

Microsoft og den amerikanske bog-gigant Barnes & Noble meddeler, at de slår pjalterne sammen og danner et nyt selskab, der vil bygge videre på de to selskabers "innovation inden for digitale læse-oplevelser."

"Parnerskabet vil sætte fart på transformationen til e-læsning, som revolutioner måden, folk forbruger, skaber, deler og nyder digitalt indhold på, skriver Microsoft i en pressemeddelelse.

Barnes & Noble producerer i dag både e-bogslæsere og tablet-pc'er under brandet Nook.

Det nye selskab, der formelt hører under Barnes & Noble, kommer til at hedde Newco.

I krig mod Apple og Amazon

Microsoft skyder til at starte med rundt regnet 1,7 milliarder kroner i det nye foretagende, så Microsoft ejer 17,6 procent af Newco, mens Barnes & Noble ejer de resterende 82,4 procent.

En konkret resultat af partnerskabet bliver en Nook-applikation til det kommende Windows 8, så man direkte fra Microsoft-platformen kan handle i Barnes & Nobles udvalg af e-bøger og e-magasiner.

I dag har Apple noget tilsvarende i form af selskabets iBookstore, mens også Amazon har sin Fire-tablet med direkte forbindelse til Amazon-butikken.

Læs også:

E-bogslæsere rasler ned i pris - og det er ikke slut

Fire grunde til at vælge en e-bogslæser - og ikke en tablet-pc

Fem fede e-bogslæsere til dig

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S