Microsoft pumper milliard-beløb i e-bøger til Windows

Microsoft indgår partnerskab med en af de største producenter af e-bogslæsere.

Artikel top billede

Læs også:

E-bogslæsere rasler ned i pris - og det er ikke slut

Fire grunde til at vælge en e-bogslæser - og ikke en tablet-pc

Fem fede e-bogslæsere til dig

Microsoft og den amerikanske bog-gigant Barnes & Noble meddeler, at de slår pjalterne sammen og danner et nyt selskab, der vil bygge videre på de to selskabers "innovation inden for digitale læse-oplevelser."

"Parnerskabet vil sætte fart på transformationen til e-læsning, som revolutioner måden, folk forbruger, skaber, deler og nyder digitalt indhold på, skriver Microsoft i en pressemeddelelse.

Barnes & Noble producerer i dag både e-bogslæsere og tablet-pc'er under brandet Nook.

Det nye selskab, der formelt hører under Barnes & Noble, kommer til at hedde Newco.

I krig mod Apple og Amazon

Microsoft skyder til at starte med rundt regnet 1,7 milliarder kroner i det nye foretagende, så Microsoft ejer 17,6 procent af Newco, mens Barnes & Noble ejer de resterende 82,4 procent.

En konkret resultat af partnerskabet bliver en Nook-applikation til det kommende Windows 8, så man direkte fra Microsoft-platformen kan handle i Barnes & Nobles udvalg af e-bøger og e-magasiner.

I dag har Apple noget tilsvarende i form af selskabets iBookstore, mens også Amazon har sin Fire-tablet med direkte forbindelse til Amazon-butikken.

Læs også:

E-bogslæsere rasler ned i pris - og det er ikke slut

Fire grunde til at vælge en e-bogslæser - og ikke en tablet-pc

Fem fede e-bogslæsere til dig

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S