Microsoft pumper milliard-beløb i e-bøger til Windows

Microsoft indgår partnerskab med en af de største producenter af e-bogslæsere.

Artikel top billede

Læs også:

E-bogslæsere rasler ned i pris - og det er ikke slut

Fire grunde til at vælge en e-bogslæser - og ikke en tablet-pc

Fem fede e-bogslæsere til dig

Microsoft og den amerikanske bog-gigant Barnes & Noble meddeler, at de slår pjalterne sammen og danner et nyt selskab, der vil bygge videre på de to selskabers "innovation inden for digitale læse-oplevelser."

"Parnerskabet vil sætte fart på transformationen til e-læsning, som revolutioner måden, folk forbruger, skaber, deler og nyder digitalt indhold på, skriver Microsoft i en pressemeddelelse.

Barnes & Noble producerer i dag både e-bogslæsere og tablet-pc'er under brandet Nook.

Det nye selskab, der formelt hører under Barnes & Noble, kommer til at hedde Newco.

I krig mod Apple og Amazon

Microsoft skyder til at starte med rundt regnet 1,7 milliarder kroner i det nye foretagende, så Microsoft ejer 17,6 procent af Newco, mens Barnes & Noble ejer de resterende 82,4 procent.

En konkret resultat af partnerskabet bliver en Nook-applikation til det kommende Windows 8, så man direkte fra Microsoft-platformen kan handle i Barnes & Nobles udvalg af e-bøger og e-magasiner.

I dag har Apple noget tilsvarende i form af selskabets iBookstore, mens også Amazon har sin Fire-tablet med direkte forbindelse til Amazon-butikken.

Læs også:

E-bogslæsere rasler ned i pris - og det er ikke slut

Fire grunde til at vælge en e-bogslæser - og ikke en tablet-pc

Fem fede e-bogslæsere til dig

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S