Google lukker og slukker for storslået web-tjeneste

Google trækker definitivt stikket til en af de mest omtalte tjenester fra selskabet nogensinde.

Artikel top billede

Læs også:

Her er fordelene og ulemperne ved Google Wave

Googles forskningsdirektør: Man skal turde
fejle

Det er ikke nogen fiasko!

Budskabet har man hørt ikke så få gange fra Googles side, siden det kom frem, at Google Wave skulle aflives.

Forklaringen fra Googles side er, at Wave ikke skal leve som en selstændig tjeneste, men at teknologierne i stedet skal videreføres i andre af selskabets tjenester, eksempelvis Gmail og Google Docs.

Det ændrer imidlertid ikke ved, at Wave netop i går fik det endelige dødsstød af Google.

Hvis man i dag går ind på siden google.com/wave, mødes man af denne besked: "Status of Google Wave"

Det fremgår, at Google Wave siden den 31. januar ikke har kunne modtage opdateringer fra brugerne, og at man i går indledte "trin to."

"Her vil alle Google Wave-serverne blive lukket ned, og du vil ikke længere kunne tilgå dine waves. Sørg for at eksportere alle waves, du ønsker at gemme, før det tidspunkt."

Det sidste er altså allerede for sent nu, og Google Wave eksisterer således ikke længere på internettet, men må i stedet se sig henvist til web-historiebøgerne.

Store ambitioner bag Wave

Google Wave-tjenesten blev i foråret 2009 præsenteret som e-mailens afløser og det helt store bud på fremtidens måde at kommunikere på online.

Men selvom det rent teknisk så lækkert ud, da udviklerne bag Wave - ikke mindst de danske Google-brødre Jens og Lars Eilstrup Rasmussen - præsenterede de mange smarte og nyskabende Wave-features, så blev det aldrig rigtig nogen succes for Google.

I første omgang var det anmeldelserne af Wave, der var noget negative, og siden måtte Google sande, at der simpelthen ikke var nok brugere, der kunne se ideen med Wave.

Det fik kort tid efter søgegiganten til at skrotte Wave - en beslutning, der altså nu er effektueret.

Læs også:

Her er fordelene og ulemperne ved Google Wave

Googles forskningsdirektør: Man skal turde fejle

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S