Her er dommen over HTC's top-smartphone: One X

Efter et år med katastrofale fald i omsætning og markedsandele, modtager HTC nu anmeldernes domme over den nye top-smartphone, One X.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan vil HTC få dig til at vælge en HTC-telefon

Sådan vil Nokia og HTC i fællesskab dræbe Nokia

HTC sadler om: Slut med mange modeller

Det seneste år har ikke været det sjoveste for taiwanske HTC.

Regnskabstal for første kvartal 2012 viste for nylig et fald i omsætningen på næsten 35 procent i forhold til samme periode året før og et fald i indtjeningen med hele 70 procent.

Analysefirmaet IDC frigav i går nye tal for udviklingen på smartphone-markedet, og også her har HTC noget at bekymre sig om. Fra første kvartal 2011 til første kvartal i år faldt HTC's globale smartphone-markedsandel med hele 23,3 procent ifølge IDC.

Kilde: IDC

Med en nuværende markedsandel på 4,8 procent er HTC den mindste i gruppen af store smartphone-producenter, der i IDC-opgørelsen tæller Samsung, Apple, Nokia Research in Motion og altså HTC.

"HTC's problemer på US-markedet påvirkede endnu engang den overordnede performance negativt," skriver IDC.

"Men den relativt stærke præstation i Asia/Pacific betød, at firmaet kunne fastholde sin position blandt de de fem største smartphone-leverandører. Firmaets fremtidige succes afhænger i høj grad af dets One X og S-produkter," lyder vurderingen fra IDC.

I skyggen af Samsung og Apple

Det er netop HTC One-serien, der skal sikre selskabets vækst i den kommende tid.

Siden HTC blev stiftet i 1997, har selskabet haft en fremtrædende position på markedet for avancerede mobiltelefoner, lommecomputere og smartphones.

Men ikke mindst selskaber som Samsung og Apple har i de senere år domineret scenen så meget, at HTC er kommet til at stå lidt i skyggen

Om en ny top-model som One X kan ændre det, er endnu for tidligt at sige, men HTC kan uanset hvad glæde sig over, at mobil-anmelderne tildeler produktet flotte karakterer.

Du kan om kort tid læse vores egen, grundige anmeldelse af HTC One X, men indtil da giver vi dig her overblikket over de forskellige teknologi-mediers domme over HTC One X.

Her er dommen over HTC One X

Amerikanske Cnet giver HTC One X fire ud af fem stjerner og roser blandet HTC for den gode 4,7 tommer skærm, et godt kamera og Sense 4-brugergrænsefladen.

På den negative side bemærkes, at batteriet ikke kan skiftes ud, og at der ikke er plads til et SD-kort.

Hos britiske ZDNet får One X karakteren otte ud af ti.

"HTC's flagskib One X er en stor, men alligevel stilfuld telefon med en fantastisk 4,7 tommer skærm. Dens banebrydende specifikationer med en quad-core CPU vil appellere til super-brugere, men fraværet af storage, der kan udvides, og en ringe batteritid er skuffende," lyder dommen.

Vores kolleger på amerikanske PCWorld giver HTC One X karakteren fire ud af fem, og Engadget kalder den "a masterpiece of an Android device."

Også Techradar er stort set oppe i en topkarakter med 4,5 ud af fem mulige.

"Kort sagt: Rivalerne må hellere tage sig sammen i 2012, hvis de vil hindre, at HTC sparker gang i en genoplivelse af det populære smartphone-brand"

Se Techradars anmeldelse her:

Læs også:

Sådan vil HTC få dig til at vælge en HTC-telefon

Sådan vil Nokia og HTC i fællesskab dræbe Nokia

HTC sadler om: Slut med mange modeller

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S