Telegigant raser efter stort udbud er gået i vasken

Telegigant er ved at "foretage en juridisk vurdering" af en grim dansk udbudssag, hvor selskabet har lidt økonomiske tab.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Konsulent-koks: Stort teleudbud gik i vasken

It-giganten Telenor overvejer til syneladende fortsat konsekvenserne af et kommunalt teleudbud til 24 millioner kroner, der løb fuldstændigt af sporet.

Telenor blev i første omgang udpeget som vinder, men siden valgte de fem kommuner bag at trække stikket og annullere udbuddet.

"Telenor har som følge af det annullerede udbud lidt et økonomisk tab. Telenor er pt. ved at foretage en juridisk vurdering af sagen og har bedt om yderligere aktindsigt," lyder det i en mail fra Telenor til Computerworld.

De fem kommuner tog det drastiske skridt efter først at have konsulteret sig med et tele-konsulenthus og siden et advokatfirma.

Det skete efter, at både TDC og Telia klagede over forløbet. Men selvom advokatfirmaet rådgav kommunerne til at annullere udbuddet, så har Telenor en anden opfattelse.

"Det er Telenors vurdering, at udbuddet er annulleret uden saglig begrundelse i henhold til begrundelsespligten. Telenor har søgt om aktindsigt i sagen, men har ikke modtaget materiale, der kan belyse begrundelsen" lyder det videre i mailen fra Telenor.

Og nu vil Telenor altså se på sagen med juridiske briller.

Ikke den store talelyst

Hos sagens øvrige aktører er der ikke den store talelyst.

TDC, der ligesom Telia, klagede til Klagenævn for Udbud, men trak klagen ved annulleringen, henviser netop til udsagn dengang.

"Vi gav sidste år udtryk for vores holdning i sagen, og vi ser den som afsluttet og har derfor ikke mere at tilføje," lyder det fra kommunikationsrådgiver Povl D. Rasmussen fra TDC Erhverv.

Og hos Netplan, der rådgav de fem kommuner om udbuddet, men måtte se sit honorar halveret, har man ingen kommentarer.

"Nej, Netplan har ingen yderligere kommentarer," lyder det i en mail fra direktør Torben Rune fra Netplan A/S.

Heller ikke de fem kommuner, der stod bag udbuddet, har ønsker at kommentere yderligere på sagen.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job