Telegigant raser efter stort udbud er gået i vasken

Telegigant er ved at "foretage en juridisk vurdering" af en grim dansk udbudssag, hvor selskabet har lidt økonomiske tab.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Konsulent-koks: Stort teleudbud gik i vasken

It-giganten Telenor overvejer til syneladende fortsat konsekvenserne af et kommunalt teleudbud til 24 millioner kroner, der løb fuldstændigt af sporet.

Telenor blev i første omgang udpeget som vinder, men siden valgte de fem kommuner bag at trække stikket og annullere udbuddet.

"Telenor har som følge af det annullerede udbud lidt et økonomisk tab. Telenor er pt. ved at foretage en juridisk vurdering af sagen og har bedt om yderligere aktindsigt," lyder det i en mail fra Telenor til Computerworld.

De fem kommuner tog det drastiske skridt efter først at have konsulteret sig med et tele-konsulenthus og siden et advokatfirma.

Det skete efter, at både TDC og Telia klagede over forløbet. Men selvom advokatfirmaet rådgav kommunerne til at annullere udbuddet, så har Telenor en anden opfattelse.

"Det er Telenors vurdering, at udbuddet er annulleret uden saglig begrundelse i henhold til begrundelsespligten. Telenor har søgt om aktindsigt i sagen, men har ikke modtaget materiale, der kan belyse begrundelsen" lyder det videre i mailen fra Telenor.

Og nu vil Telenor altså se på sagen med juridiske briller.

Ikke den store talelyst

Hos sagens øvrige aktører er der ikke den store talelyst.

TDC, der ligesom Telia, klagede til Klagenævn for Udbud, men trak klagen ved annulleringen, henviser netop til udsagn dengang.

"Vi gav sidste år udtryk for vores holdning i sagen, og vi ser den som afsluttet og har derfor ikke mere at tilføje," lyder det fra kommunikationsrådgiver Povl D. Rasmussen fra TDC Erhverv.

Og hos Netplan, der rådgav de fem kommuner om udbuddet, men måtte se sit honorar halveret, har man ingen kommentarer.

"Nej, Netplan har ingen yderligere kommentarer," lyder det i en mail fra direktør Torben Rune fra Netplan A/S.

Heller ikke de fem kommuner, der stod bag udbuddet, har ønsker at kommentere yderligere på sagen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS