Dansk direktør forlader Traen efter salg til svenskere

Traens danske direktør, Jakob H. Kraglund, forlader virksomheden i kølvandet på salget til svensk softwarehus, men kalder alligevel salget "en milepæl."

Artikel top billede

Læs også:

Dansk softwarehus solgt for en kvart milliard kroner

Direktør Jakob Kraglund er en lettet mand, efter at det i dag blev offentliggjort, at der er fundet en svensk køber til det danske ESDH-firma Traen.

Til en pris på en kvart milliard kroner er den kapitalfondsejede virksomhed blevet solgt til svenske Formpipe.

"Jeg er både glad og lettet, for det har været en vigtig milepæl for os at nå hertil. Det betyder, at der nu er sat punktum for DKA Capitals (tidligere Dansk Kapitalanlæg, red.) opgave med at restrukturere og skabe en virksomhed med gode resultater."

"Nu åbner vi op for en ny spændende fase sammen med Formpipe, så der er en meget vigtig milepæl," lyder det fra Traens direktør Jakob H. Kraglund.

"Vi er jo ejet af en kapitalfond, og derfor kommer det ikke som nogen overraskelse, at de ønsker at sælge virksomheden på et tidspunkt. Det, har de så vurderet, er nu," fortæller direktøren, der ikke ønsker at fortælle, hvor mange potentielle købere, der har været på banen.

Stopper ved årets udgang

Jakob Kraglund selv benytter lejligheden til at gå nye veje.

"Jeg har vurderet, at et ejerskifte også er et godt tidspunkt for mig at skifte spor på. Jeg har derfor indgået en aftale med Formpipe om at fortsætte året ud," siger han.

På spørgsmålet om, hvad han så skal bruge tiden på derefter, lyder det:

"Det ved jeg ikke, så vi får at se, hvad der kommer af muligheder. Men mon ikke det bliver en teknologivirksomhed med en ny spændende forretningsmæssig udfordring," lyder det fra Jakob Kraglund.

Bærer på gæld på 170 millioner

Efter store økonomiske problemer tilbage i 2008-2009 trådte kapitalfonden Dansk Kapitalanlæg ind som investor for at rette op på den kriseramte virksomhed, der især var plaget af et løbsk EU-projekt, som fulgte med i købet, da Traen tilbage i 2006 overtog Ementor-delen fra Topnordic (i dag Atea).

I regnskabet for 2011, hvor Traen præsterede et resultat før skat på små otte millioner kroner, fremgår det, at virksomheden har gæld for 170 millioner kroner.

Jakob H. Kraglund fortæller, at det svenske køb bliver finansieret ved en kapitaludvidelse, og ved at gælden i virksomheden bliver refinansieret.

Han mener, at de to selskaber passer som hånd i handske.

"Formpipe minder på mange måder om Traen. De er markedsledende inden for ECM (enterprise content management red.) i Sverige og er meget store inden for det offentlige."

"Tanken er, at vi etablerer en stor nordisk spiller, hvor vi samlet set bliver større, både medarbejdermæssigt, produktmæssigt og økonomisk, og hvor vi får en større investeringsevne," lyder det fra direktør Jakob Kraglund.

"Der er closing i juli, og når transaktionen er i hus, vil der trinvis blive gennemført en integration og lukket op for nye muligheder i begge markeder," fortæller han og tilføjer, at der derfor ikke kommer til at ske de store ændringer i første omgang.

Læs også:

Dansk softwarehus solgt for en kvart milliard kroner

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S