Danske fiber-chefer: Åbne fibernet bliver nok for dyre

SE-direktør Niels Duedahls tanker om at åbne fibernet for konkurrenter vækker kun behersket glæde hos konkurrenterne TDC og Stofa.

Artikel top billede

Læs mere: Fiberboss vil åbne fibernettet for konkurrenterne.

Waoos net skal ikke være lukket land for konkurrenter.

Sådan lyder holdningen hos fiberselskabet SEs direktør Niels Duedahl, der dermed indikerer et opgør med fiberselskabernes hermetisk lukkede strategi, der har sat dagsordenen siden oprettelsen af Waoo i 2010.

Niels Duedahls udmelding er ikke overraskende noget, der bliver mødt med ros og begejstring hos konkurrenterne.

"Umiddelbart er vi meget positive, og vi er overbeviste om, at vores produkter også vil være attraktive for kunder på fibernettet. Men det afhænger selvfølgelig af, hvad det kommer til at koste," lyder det fra kabel tv-leverandøren Stofas kommunikationschef, Jesper Maack.

TDC, der tidligere har kaldt fiberselskabernes lukkede strategi for dobbeltmoralsk, er også positiv. Det kan du læse mere om her.

"Generelt er vi tilhængere af at holde net åbne, så det er en god ide. Det er det rigtige at gøre," lyder det fra TDC's koncern teknologidirektør Jess Ibsen.

Men selv om der skulle komme handling bag Niels Duedahls ønske om at åbne for konkurrenter, er TDC-direktøren skeptisk over for, om det er noget, TDC vil benytte sig af.

"Medmindre de teknologisk går ind og vælger en standardiseret model med en wholesale grænseflade, så vil det blive vanskeligt for os. Jeg har svært ved at forestille mig, at TDC vil ønske at levere på 10 forskellige modeller via 10 forskellige elselskaber," lyder det fra Jess Ibsen.

Heller ikke Stofas begejstring rækker op i himlen.

"Vi har ingen illusioner om, at det bliver prissat, så det for alvor bliver attraktivt for os. Vi håber, vi tager fejl. Men det vil tiden vise," siger Jesper Maack.

Læs mere: Fiberboss vil åbne fibernettet for konkurrenterne.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS