Danske fiber-chefer: Åbne fibernet bliver nok for dyre

SE-direktør Niels Duedahls tanker om at åbne fibernet for konkurrenter vækker kun behersket glæde hos konkurrenterne TDC og Stofa.

Artikel top billede

Læs mere: Fiberboss vil åbne fibernettet for konkurrenterne.

Waoos net skal ikke være lukket land for konkurrenter.

Sådan lyder holdningen hos fiberselskabet SEs direktør Niels Duedahl, der dermed indikerer et opgør med fiberselskabernes hermetisk lukkede strategi, der har sat dagsordenen siden oprettelsen af Waoo i 2010.

Niels Duedahls udmelding er ikke overraskende noget, der bliver mødt med ros og begejstring hos konkurrenterne.

"Umiddelbart er vi meget positive, og vi er overbeviste om, at vores produkter også vil være attraktive for kunder på fibernettet. Men det afhænger selvfølgelig af, hvad det kommer til at koste," lyder det fra kabel tv-leverandøren Stofas kommunikationschef, Jesper Maack.

TDC, der tidligere har kaldt fiberselskabernes lukkede strategi for dobbeltmoralsk, er også positiv. Det kan du læse mere om her.

"Generelt er vi tilhængere af at holde net åbne, så det er en god ide. Det er det rigtige at gøre," lyder det fra TDC's koncern teknologidirektør Jess Ibsen.

Men selv om der skulle komme handling bag Niels Duedahls ønske om at åbne for konkurrenter, er TDC-direktøren skeptisk over for, om det er noget, TDC vil benytte sig af.

"Medmindre de teknologisk går ind og vælger en standardiseret model med en wholesale grænseflade, så vil det blive vanskeligt for os. Jeg har svært ved at forestille mig, at TDC vil ønske at levere på 10 forskellige modeller via 10 forskellige elselskaber," lyder det fra Jess Ibsen.

Heller ikke Stofas begejstring rækker op i himlen.

"Vi har ingen illusioner om, at det bliver prissat, så det for alvor bliver attraktivt for os. Vi håber, vi tager fejl. Men det vil tiden vise," siger Jesper Maack.

Læs mere: Fiberboss vil åbne fibernettet for konkurrenterne.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S