Danske fiber-chefer: Åbne fibernet bliver nok for dyre

SE-direktør Niels Duedahls tanker om at åbne fibernet for konkurrenter vækker kun behersket glæde hos konkurrenterne TDC og Stofa.

Artikel top billede

Læs mere: Fiberboss vil åbne fibernettet for konkurrenterne.

Waoos net skal ikke være lukket land for konkurrenter.

Sådan lyder holdningen hos fiberselskabet SEs direktør Niels Duedahl, der dermed indikerer et opgør med fiberselskabernes hermetisk lukkede strategi, der har sat dagsordenen siden oprettelsen af Waoo i 2010.

Niels Duedahls udmelding er ikke overraskende noget, der bliver mødt med ros og begejstring hos konkurrenterne.

"Umiddelbart er vi meget positive, og vi er overbeviste om, at vores produkter også vil være attraktive for kunder på fibernettet. Men det afhænger selvfølgelig af, hvad det kommer til at koste," lyder det fra kabel tv-leverandøren Stofas kommunikationschef, Jesper Maack.

TDC, der tidligere har kaldt fiberselskabernes lukkede strategi for dobbeltmoralsk, er også positiv. Det kan du læse mere om her.

"Generelt er vi tilhængere af at holde net åbne, så det er en god ide. Det er det rigtige at gøre," lyder det fra TDC's koncern teknologidirektør Jess Ibsen.

Men selv om der skulle komme handling bag Niels Duedahls ønske om at åbne for konkurrenter, er TDC-direktøren skeptisk over for, om det er noget, TDC vil benytte sig af.

"Medmindre de teknologisk går ind og vælger en standardiseret model med en wholesale grænseflade, så vil det blive vanskeligt for os. Jeg har svært ved at forestille mig, at TDC vil ønske at levere på 10 forskellige modeller via 10 forskellige elselskaber," lyder det fra Jess Ibsen.

Heller ikke Stofas begejstring rækker op i himlen.

"Vi har ingen illusioner om, at det bliver prissat, så det for alvor bliver attraktivt for os. Vi håber, vi tager fejl. Men det vil tiden vise," siger Jesper Maack.

Læs mere: Fiberboss vil åbne fibernettet for konkurrenterne.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Banedanmark

Contract Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura