Danske fiber-chefer: Åbne fibernet bliver nok for dyre

SE-direktør Niels Duedahls tanker om at åbne fibernet for konkurrenter vækker kun behersket glæde hos konkurrenterne TDC og Stofa.

Artikel top billede

Læs mere: Fiberboss vil åbne fibernettet for konkurrenterne.

Waoos net skal ikke være lukket land for konkurrenter.

Sådan lyder holdningen hos fiberselskabet SEs direktør Niels Duedahl, der dermed indikerer et opgør med fiberselskabernes hermetisk lukkede strategi, der har sat dagsordenen siden oprettelsen af Waoo i 2010.

Niels Duedahls udmelding er ikke overraskende noget, der bliver mødt med ros og begejstring hos konkurrenterne.

"Umiddelbart er vi meget positive, og vi er overbeviste om, at vores produkter også vil være attraktive for kunder på fibernettet. Men det afhænger selvfølgelig af, hvad det kommer til at koste," lyder det fra kabel tv-leverandøren Stofas kommunikationschef, Jesper Maack.

TDC, der tidligere har kaldt fiberselskabernes lukkede strategi for dobbeltmoralsk, er også positiv. Det kan du læse mere om her.

"Generelt er vi tilhængere af at holde net åbne, så det er en god ide. Det er det rigtige at gøre," lyder det fra TDC's koncern teknologidirektør Jess Ibsen.

Men selv om der skulle komme handling bag Niels Duedahls ønske om at åbne for konkurrenter, er TDC-direktøren skeptisk over for, om det er noget, TDC vil benytte sig af.

"Medmindre de teknologisk går ind og vælger en standardiseret model med en wholesale grænseflade, så vil det blive vanskeligt for os. Jeg har svært ved at forestille mig, at TDC vil ønske at levere på 10 forskellige modeller via 10 forskellige elselskaber," lyder det fra Jess Ibsen.

Heller ikke Stofas begejstring rækker op i himlen.

"Vi har ingen illusioner om, at det bliver prissat, så det for alvor bliver attraktivt for os. Vi håber, vi tager fejl. Men det vil tiden vise," siger Jesper Maack.

Læs mere: Fiberboss vil åbne fibernettet for konkurrenterne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job