Fiber-boss vil åbne fibernettet for konkurrenterne

Fiberselskabernes stærkt kritiserede strategi om at lukke andre ude af nettet kan være på vej mod en opblødning.

Artikel top billede

SE's direktør Niels Duedahl på sit kontor i Esbjerg. I baggrunden ses SE's nye domicil, som er indflytningsklar til næste forår.

Læs også:
Stofa til elselskaberne: Åbn nu jeres net

Fiberalliancen mod TDC er klar til krig

Lige siden 15 fiberselskaber i 2009 gik sammen om at stifte fiberudbyderen Waoo har selskabernes fibernet været lukket land for konkurrenter.

En strategi, der tidligere har fået bølgerne til at gå højt internt i fiberalliancen, og som blandt andet er blevet kritiseret af TDC for at være dobbeltmoralsk.

Men nu er der måske håb forude for udbydere, der drømmer om at benytte sig af fiberselskabernes net.

I hvert fald lægger fiberselskabet SE's (tidligere Syd Energi) direktør Niels Duedahl ikke skjul på, at SE ikke går ind for den hermetisk lukkede strategi.  

"Jeg mener, at vi skal åbne for vores net, når der er kommercielle og forretningsmæssige fordele for os i det," lyder det fra Niels Duedahl, som også sidder i Waoos bestyrelse.

At Niels Duedahls holdning må formodes at have en vis vægt, skal ses i lyset af, at SE, ifølge selskabet selv, står for omkring 50 procent af nysalget i Waoo.

Mens Waoo byder omkring 4.000 til 5.000 nye fiberbredbåndskunder velkommen hver måned, står SE for cirka 2.000 af dem.

SE er desuden hovedaktionær i Waoo med 13,5 procent af aktierne.

Niels Duedahl lægger ikke skjul på, at emnet om et lukket versus åbent net, er noget, der bliver diskuteret blandt fiberselskaberne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil