Fiber-boss vil åbne fibernettet for konkurrenterne

Fiberselskabernes stærkt kritiserede strategi om at lukke andre ude af nettet kan være på vej mod en opblødning.

Artikel top billede

SE's direktør Niels Duedahl på sit kontor i Esbjerg. I baggrunden ses SE's nye domicil, som er indflytningsklar til næste forår.

Læs også:
Stofa til elselskaberne: Åbn nu jeres net

Fiberalliancen mod TDC er klar til krig

Lige siden 15 fiberselskaber i 2009 gik sammen om at stifte fiberudbyderen Waoo har selskabernes fibernet været lukket land for konkurrenter.

En strategi, der tidligere har fået bølgerne til at gå højt internt i fiberalliancen, og som blandt andet er blevet kritiseret af TDC for at være dobbeltmoralsk.

Men nu er der måske håb forude for udbydere, der drømmer om at benytte sig af fiberselskabernes net.

I hvert fald lægger fiberselskabet SE's (tidligere Syd Energi) direktør Niels Duedahl ikke skjul på, at SE ikke går ind for den hermetisk lukkede strategi.  

"Jeg mener, at vi skal åbne for vores net, når der er kommercielle og forretningsmæssige fordele for os i det," lyder det fra Niels Duedahl, som også sidder i Waoos bestyrelse.

At Niels Duedahls holdning må formodes at have en vis vægt, skal ses i lyset af, at SE, ifølge selskabet selv, står for omkring 50 procent af nysalget i Waoo.

Mens Waoo byder omkring 4.000 til 5.000 nye fiberbredbåndskunder velkommen hver måned, står SE for cirka 2.000 af dem.

SE er desuden hovedaktionær i Waoo med 13,5 procent af aktierne.

Niels Duedahl lægger ikke skjul på, at emnet om et lukket versus åbent net, er noget, der bliver diskuteret blandt fiberselskaberne.

Everllence

Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S