Fiber-boss vil åbne fibernettet for konkurrenterne

Fiberselskabernes stærkt kritiserede strategi om at lukke andre ude af nettet kan være på vej mod en opblødning.

Artikel top billede

SE's direktør Niels Duedahl på sit kontor i Esbjerg. I baggrunden ses SE's nye domicil, som er indflytningsklar til næste forår.

Læs også:
Stofa til elselskaberne: Åbn nu jeres net

Fiberalliancen mod TDC er klar til krig

Lige siden 15 fiberselskaber i 2009 gik sammen om at stifte fiberudbyderen Waoo har selskabernes fibernet været lukket land for konkurrenter.

En strategi, der tidligere har fået bølgerne til at gå højt internt i fiberalliancen, og som blandt andet er blevet kritiseret af TDC for at være dobbeltmoralsk.

Men nu er der måske håb forude for udbydere, der drømmer om at benytte sig af fiberselskabernes net.

I hvert fald lægger fiberselskabet SE's (tidligere Syd Energi) direktør Niels Duedahl ikke skjul på, at SE ikke går ind for den hermetisk lukkede strategi.  

"Jeg mener, at vi skal åbne for vores net, når der er kommercielle og forretningsmæssige fordele for os i det," lyder det fra Niels Duedahl, som også sidder i Waoos bestyrelse.

At Niels Duedahls holdning må formodes at have en vis vægt, skal ses i lyset af, at SE, ifølge selskabet selv, står for omkring 50 procent af nysalget i Waoo.

Mens Waoo byder omkring 4.000 til 5.000 nye fiberbredbåndskunder velkommen hver måned, står SE for cirka 2.000 af dem.

SE er desuden hovedaktionær i Waoo med 13,5 procent af aktierne.

Niels Duedahl lægger ikke skjul på, at emnet om et lukket versus åbent net, er noget, der bliver diskuteret blandt fiberselskaberne.

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Edlund A/S

Senior Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sektionschef til effektiv drift af kritiske it-systemer i Hvidovre

Københavnsområdet

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Vordingborg Kaserne

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S