Fiber-boss vil åbne fibernettet for konkurrenterne

Fiberselskabernes stærkt kritiserede strategi om at lukke andre ude af nettet kan være på vej mod en opblødning.

Artikel top billede

SE's direktør Niels Duedahl på sit kontor i Esbjerg. I baggrunden ses SE's nye domicil, som er indflytningsklar til næste forår.

Læs også:
Stofa til elselskaberne: Åbn nu jeres net

Fiberalliancen mod TDC er klar til krig

Lige siden 15 fiberselskaber i 2009 gik sammen om at stifte fiberudbyderen Waoo har selskabernes fibernet været lukket land for konkurrenter.

En strategi, der tidligere har fået bølgerne til at gå højt internt i fiberalliancen, og som blandt andet er blevet kritiseret af TDC for at være dobbeltmoralsk.

Men nu er der måske håb forude for udbydere, der drømmer om at benytte sig af fiberselskabernes net.

I hvert fald lægger fiberselskabet SE's (tidligere Syd Energi) direktør Niels Duedahl ikke skjul på, at SE ikke går ind for den hermetisk lukkede strategi.  

"Jeg mener, at vi skal åbne for vores net, når der er kommercielle og forretningsmæssige fordele for os i det," lyder det fra Niels Duedahl, som også sidder i Waoos bestyrelse.

At Niels Duedahls holdning må formodes at have en vis vægt, skal ses i lyset af, at SE, ifølge selskabet selv, står for omkring 50 procent af nysalget i Waoo.

Mens Waoo byder omkring 4.000 til 5.000 nye fiberbredbåndskunder velkommen hver måned, står SE for cirka 2.000 af dem.

SE er desuden hovedaktionær i Waoo med 13,5 procent af aktierne.

Niels Duedahl lægger ikke skjul på, at emnet om et lukket versus åbent net, er noget, der bliver diskuteret blandt fiberselskaberne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland