Anmelderne enige: Det mener de om Galaxy S III

De foreløbige anmeldelser af Samsungs Galaxy S III viser en klar tendens i dommene over den nye top-smartphone.

Artikel top billede

Læs også:

Galaxy S III: Nu kommer næste vilde smartphone-ryk

Her er alle detaljerne om Galxy S III

Tæt på topkarakter, men den mangler lige det sidste.

Det er den generelle vurdering i de foreløbige anmeldelser af Samsungs Galaxy S III, der blev præsenteret i sidste uge.

En del teknologi-medier har allerede afprøvet den nye top-telefon fra Samsung, der skal følge op på giga-succesen med Galaxy S II.

Ars Technica skriver, at Galaxy S III er en konservativ udvikling af S II.

"Det er bare en skam, at al den indvendige innovation og alt det arbejde, Samsung har lavet med softwaren, er pakket ind i noget, der er så middelmådigt."

Cnet skriver, at plastik-materialerne måske ikke vil falde i alles smag, men at hardware- og software-forbedringerne giver forbrugerne en god grund til at købe produktet.

Hos PC Pro hæfter man sig også ved plastikken, der betyder, at pulsen ikke kommer helt op at ringe.

Kan være den hidtil bedste Android-telefon

Tech Radar skriver, at S III har alle de ting, der skal til for at gøre den til den hidtil bedste Andriod-telefon.

"Specifikationerne er alle helt i top: 4,8 tommer Super AMOLED+ HD skærm, NFC, Bluetooth 4.0, 64GB intern hukommelse, eye tracking og meget mere. Designet er måske nok let, men det er helt sikkert ikonisk, og fornemmelsen i håndfladen og i lommen er imponerende," skriver Tech Radar.

"Samsungs beslutning om at fokusere lige så meget på services og interaktion som på design vil være det, der afgør det hele for Galaxy S III - hvis det virker efter hensigten, vil konkurrenterne virkelig skulle arbejde hårdt for at komme op på siden."

Det siger sig selv, at ingen af medierne har haft mulighed for at teste Galaxy S III helt i dybden, men at der er tale om foreløbige vurderinger.

På Android-fronten kommer Samsungs Galaxy S III I høj grad til at konkurrere med HTC's One X - se anmeldernes dom over den smartphone her.

Læs også:

Galaxy S III: Nu kommer næste vilde smartphone-ryk

Her er alle detaljerne om Galxy S III

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics